Стопа

Стопа́[1], ступня́ (лат. pes) дистальний відділ кінцівки стопоходячих чотириногих, плоске склепіння, що безпосередньо стикається з поверхнею землі та слугує опорою при стоянні та пересуванні.

Стопа
Стопа.Єгипетський тип, найдовший великий палець
Рентгенівський знімок аномальної ступні — відсутній 5-й палець
Полідактилія-вроджена вада, наявний зайвий VI палець. (Рентгенівський знімок у хлопця, 10 років)

Стопа людини є найнижчим відділом нижньої кінцівки. Частина стопи, яка безпосередньо дотикається землі називається ступнею (або підошвою). Стопа має три точки кісткової опори, дві розташовуються в передньому відділі стопи й одна в задньому. Задній відділ називають п'яткою; передній, котрий включає п'ять пальців — носків. Крайні пальці стопи (I і V) називаються за аналогією з пальцями рук; внутрішній, найтовстіший палець великий палець, найтонший короткий мізинець. З тильної сторони стопи кінці пальців покриті нігтями, які являють собою захисні рогові пластини. З внутрішньої сторони стопи пальці мають м'які подушечки. Пальці ніг розташовуються паралельно один одному і мають меншу рухливість ніж пальці рук.

Пальці ніг включають фаланги кістяка стопи. Кістки стопи протягаються від кінчиків пальців до п'яти, з'єднуючись в тілі стопи. Плесневі кістки і фаланги схожі на п'ясті і фаланги руки, але менш розвинуті через їхню меншу рухливість. При ходьбі першої з поверхнею стикається п'ята, потім бічний край стопи, подушечки підошви та великий палець.

За довжиною пальців у людей розрізняють три типи стопи:

 • Грецький тип. Великий і третій палець поступаються по довжині другому, за ними за зменшенням йдуть четвертий і мізинець.
 • Єгипетський тип. Найдовшим є великий палець, далі за зменшенням йдуть другий, третій, четвертий, мізинець.
 • Прямокутний тип. Усі пальці приблизно однакової довжини. Великий палець дорівнює другому, наступні зменшуються так: третій, четвертий, мізинець.

У більшості культур поза приміщенням (включно з європейською і японською) заведено покривати стопи взуттям, в основному, з метою запобігання випадковому пораненню стопи. Існують розбіжності в правилах носіння взуття в приміщенні. У країнах Європи, Канади і Нової Зеландії заведено роззуватися при вході в будинок; у більшості будинків США такого правила не існує. У Японії традиція знімати взуття при вході в приміщення настільки поширена, що підлогове покриття спеціально роблять м'яким, не пристосовуючи його для ходіння у взутті.

У деяких культурах демонстрація босих ніг вважається непристойною та навіть образливою. Наприклад, в арабському світі та Таїланді неприкриті стопи є ознакою бідності або нетрадиційних релігійних переконань.

Галузь медицини, яка вивчає будову та лікування людських стоп називається подологією (англ. podiatry).

Анатомія стопи

Кістки стопи людини включають 26 кісток і утворюють три відділи:

Суглоби стопи

 • Надп'ятково-п'ятковий (лат. articulatio talocalcanea);
 • Надп'ятково-п'ятково-човноподібний (лат. articulatio talocalcaneonavicularis);
 • П'ятково-кубоподібний (лат. articulatio calcaneocuboidea);
 • Поперечний суглоб заплесна (лат. articulatio tarsi transversa);
 • Заплесно-плеснові суглоби (лат. articulationes tarsometatarseae);
 • Плесно-фалангові суглоби (лат. articulationes metatarsophalangeae);
 • Міжфалангові суглоби стопи (лат. articulationes interphalangeae).

М'язи тилу стопи

 • Короткий м'яз-розгинач пальців (лат. extensor digitorum brevis) — розгинає плесно-фалангові суглоби II—IV пальців і тягне їх назовні.
 • Короткий м'яз-розгинач великого пальця (лат. extensor hallucis brevis) — розгинає великий палець і тягне його назовні.

М'язи підошви стопи

 • Відвідний м'яз мізинця (лат. abductor digiti minimi) — відводить і згинає V палець.
 • Короткий м'яз-згинач пальців (лат. flexor digitorum brevis) — згинає пальці.
 • Відвідний м'яз великого пальця (лат. abductor hallucis) — згинає і відводить великий палець, зміцнює медіальну частину зводу стопи.
 • Короткий м'яз-згинач великого пальця (лат. flexor hallucis brevis) — згинає великий палець.
 • Червоподібні (лат. lumbricales) — згинають проксимальні фаланги пальців і тягнуть їх убік великого пальця.
 • Короткий м'яз-згинач мізинця (лат. flexor digiti minimi brevis) — згинає мізинець, відводить його убік і зміцнює подовжній звід стопи.

М'язи між плесновими кістками

 • Тильні міжкісткові м'язи (лат. interossei dorsales) — згинають проксимальні, незначно розгинають середні та дистальні фаланги II—IV пальців, відводять II палець в обидва боки, III та IV убік мізинця, зміцнюють звід стопи.

Усього в тілі людини нараховується 206 кісток, 52 кістки розташовуються в стопах, що становить четверту частину від усіх кісток тіла.

Примітки

 1. Черкасов В. Г. та ін. Кістки стопи // Міжнародна анатомічна термінологія (латинські, українські, російські та англійські еквіваленти) / Під ред. проф. В. Г. Черкасова. — Вінниця : Нова книга, 2010.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.