Строганова Наталя Вікторівна

Наталя Вікторівна Строганова-Кочубей (нар. 1800, Санкт-Петербург, Російська імперія пом. 1854, Санкт-Петербург, Російська імперія) — праонучка Гетьмана України Кирила Розумовського, дочка дипломата і державного діяча Віктора Кочубея, дружина графа Олександра Строганова.

Наталя Строганова
Ім'я при народженні Наталя Кочубей
Народилася 1800(1800)
Санкт-Петербург, Російська імперія
Померла 1854(1854)
Санкт-Петербург, Російська імперія
Поховання Тихвінське кладовищеd
Країна  Російська імперія
Національність українка
Діяльність господиня літературного салону
Титул баронеса
Конфесія православ'я
Рід Строганови
Батько Віктор Кочубей
Мати Марія Васильчикова
Брати, сестри Sergey Kochubeyd, Кочубей Лев Вікторович, Vasily Kochubeyd і Mikhail Kochubeyd
У шлюбі з Олександр Строгонов
Діти Grigori Alexandrovitch Stroganovd і Natalya Stroganovad
Нагороди
Орден Святої Катерини

Життєпис

Походила з гетьманського роду Розумовських (праонучка Кирила Розумовського) та відомої української шляхетської родини Кочубеїв . Усе життя провела у Санкт-Петербурзі. В неї в юності був закоханий Олександр Пушкін. Як вважають дослідники, один із віршів Пушкіна-ліцеїста було присвячено саме Наталі Кочубей, доньці дипломата і державного діяча, міністра внутрішніх справ Російської імперії, графа Віктора Павловича Кочубея. Юна Наталя разом зі своїми батьками влітку 1812 році відпочивала в Царському Селі. Поет оспівав її під іменем прекрасної Олени. Але почуття це було напівдитячим захопленням, до того ж нерозділеним.

У 1820 роця Наталя Кочубей одружилася з графом Олександром Григоровичем Строгановим. Пушкін згодом неодноразово зустрічався з нею і в будинку її чоловіка, і в будинку Григорія Олександровича Строганова, її свекра й двоюрідного дядька дружини поета Наталі Миколаївни Пушкіної (уродженої Гончарової).

Прийнято вважати, що родина Строганових відіграла не дуже гарну роль у трагічній переддуельній історії поета. Зокрема Ідалія Полетика, позашлюбна донька Григорія Олександровича Строганова, була причетною до антипушкінської партії і, на думку багатьох дослідників, брала активну участь у змові проти поета. Та й сам Олександр Григорович Строганов ставився до Пушкіна з неприхованою неприязністю.

У 1830-х рр. Наталя Вікторівна часто відвідувала салон Карамзіних (де її всі звали «графинею Наталі» і де вона також зустрічалася з Пушкіним). У салоні багато пліткували про сімейні справи поета, до того ж не завжди доброзичливо, однак Наталя Вікторівна незмінно була на його боці.

На той час вона стала однією з блискучих петербурзьких дам, у неї закохувалися, й вона так само, як Наталі Пушкіна, славилася на балах і вважалася загальновизнаною красунею.

Деякі дослідники припускали, що саме Наталії Кочубей-Строгановій було присвячено багатолітнє «потаємне кохання» Пушкіна. Але безсумнівно одне: Пушкін не забув своє юне кохання і зберіг до Наталії Вікторівни глибоку повагу. Про це свідчить також і той факт, що в планах щодо нового роману, залишених поетом, було названо її ім'я.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.