Супермен (фільм)

«Супермен» (англ. Superman) британсько-американський фантастичний фільм 1978 року, екранізація коміксів про Супермена.

Супермен
Superman
Жанр фантастика, бойовик,
пригоди, фентезі
Режисер Річард Доннер
Продюсер Чарльз Ф. Грінлоу
Александр Салкінд
Ілья Салкінд
Пьер Спенглер
Майкл Тау
Річард Лестер
Сценарист Джеррі Сігел
Джо Шустер
Маріо П'юзо
Девід Ньюман
Леслі Ньюман
Роберт Бентон
Том Манкевіч
На основі Супермен
У головних
ролях
Марлон Брандо[1][2][…], Джин Гекмен[1][2][…], Крістофер Рів[3][1][…], Марго Кіддер[1][2][…], Джекі Купер[1][4][5], Нед Бітті[1][4][5], Гленн Форд[1][4][5], Phyllis Thaxterd[1][4][5], Валері Перрін[1][4][5], Марія Шелл[1][4][5], Сюзанна Йорк[1][4][5], Теренс Стемп[1][4][5], Сара Дугласd[1][4][5], Jack O'Hallorand[1][4][5], Тревор Говард[1][4][5], Rex Everhartd[5], Harry Andrewsd[1][4][5], Ларі Гегмен[1][4][5], Jeff Eastd[1][4][5], Steve Kahand[5], Marc McClured[1][4][5], John Stuartd[6], Річард Доннер[6], Brian Protheroed[6], Ноель Ніллd[6], John Ratzenbergerd[6], Lee Quigleyd[6], Shane Rimmerd[6], Alan Tilvernd[6], Larry Lambd[6], John Hollisd[6], Phil Brownd[6], Bruce Boad[6] і Robert Hendersond[6]
Оператор Джефрі Ансуорт
Композитор Джон Вільямс
Монтаж Стюарт Бейрд
Майкл Елліс
Майкл Тау
Художник Джон Беррі
Ернест Арчер
Філіп Беннет
Стюарт Крейг
Леслі Діллі
Норман Дорме
Тоні Рідінг
Норман Рейнольдс
Івонн Блейк
Пітер Хоуітт
Кінокомпанія Dovemead Films
Film Export A.G.
International Film Production
Дистриб'ютор Warner Bros.
Columbia-EMI-Warner
Тривалість 143 хв.
Мова англійська
Країна  США
 Велика Британія
Рік 1978
Кошторис $55 000 000
Касові збори  США $134 218 018
$166 000 000
IMDb ID 0078346
Наступний Супермен 2
 Супермен у Вікісховищі

Сюжет

Цивілізація планети Криптон стоїть на межі загибелі. Вчений Джор-Ел, щоб врятувати своїй дитині життя, відправляє її на Землю. Маленький хлопчик виростає і відкриває у собі неземні можливості. Він — Супермен! Величезна сила і здатність літати допомагають йому у боротьбі з будь-якими проявами зла. І коли підступний лиходій Лекс Лютор будує зловісні плани, загрожуючи всьому людству, тільки Супермен може перешкодити йому.

У ролях

Цікаві факти

  • Сцена польоту Супермена і Лоїс повинна була бути представлена у вигляді польоту парочки навколо Землі, проте згодом було прийнято рішення залишити головних героїв у межах міста.
  • Як композитора картини Ричард Доннер запросив Джеррі Голдсміта, і композитор прийняв це запрошення. Проте в ході виробництва картини Джеррі був змушений залишити проєкт, і його замінив Джон Вільямс. Через 6 років Голдсміту таки вдалося попрацювати над саундтреком до однієї з картин франшизи — «Супергерл».
  • Марлон Брандо присутній у кадрі всього 10 хвилин. Тим не менш, актор отримав найбільший гонорар з усіх учасників проєкту — 4 мільйони доларів.
  • Стівен Спілберг міг очолити роботу над картиною, проте продюсери не змогли домовитися про гонорар режисера. Тоді продюсерський штаб картини прийняв рішення почекати і повернутися до переговорів після виходу в прокат «рибної картини» Стівена (Щелепи). Як ми пам'ятаємо, фільм став справжнім хітом і Стівен волів попрацювати над іншими проєктами.
  • Режисером картини міг стати Гай Хемілтон (кінодіяч підписав відповідний контракт). Однак коли з'ясувалося, що частина зйомок пройде в Англії, Гаю довелося покинути проєкт. Будучи податковим емігрантом, Гай мав право перебувати в Англії не більше 30 діб щорічно.
  • Головну роль у фільмі могли виконати: Пол Ньюман, Роберт Редфорд, Арнольд Шварценеґер, Сільвестр Сталлоне, Чарлз Бронсон, Патрик Вейн, Воррен Бітті, Берт Рейнолдс і навіть Клинт Іствуд. Зрештою було прийнято рішення взяти на цю роль маловідомого актора Кристофера Ріва. Перед початком зйомок у послужному списку актора значився лише один фільм і участь у телесеріалі. Цікаво, що точно такий же підхід був використаний і в 2005 році, коли на роль Супермена був затверджений актор-новачок Брендон Рут.
  • Враховуючи той факт, що ім'я Кристофера Ріва відвідувачам кінотеатрів було незнайоме, у трейлерах до фільму список виконавців головних ролей починався з Марлона Брандо і Джин Хекмен, і тільки після цих гучних імен на екрані з'являлася прізвище Ріва.
  • Роль Лоїс Лейн могли отримати Енн Арчер, Леслі Енн Воррен, Дебора Раффін, Сьюзен Блейклі і Стокард Ченинг.
  • Перед початком зйомок Кристофер Рів пройшов спеціальний курс із нарощування м'язової маси з подачі Девида Прауса, актора, який виконав роль Дарта Вейдера в оригінальній трилогії «Зоряних війн». Успіхи актора на даному поприщі були настільки помітні, що Ричарду Доннеру довелося перезняти деякі сцени, робота над якими велася на самому початку виробничого процесу — дуже вже сильно змінився за цей час Кристофер.
  • Вартість створення вступних титрів перевищувала бюджет багатьох картин, що знімалися в той час. У свою чергу тривалість титрів в кінці фільму склала понад 7 хвилин, тим самим, встановивши новий рекорд їх тривалості.
  • Волосся Кларка Кента і Супермена зачесане в різні сторони.
  • Кристоферу Ріву довелося озвучити всі репліки Джеффа Іста, який зіграв роль Кларка Кента в дитинстві.
  • Більша частина матеріалу до сіквелу «Супермена» знімалася одночасно з оригінальною картиною. Незадовго до завершення зйомок сиквела, режисер Ричард Доннер був звільнений, а на його місце прийшов Ричард Лестер, що порахував належним відзняти заново більшу частину матеріалу.
  • У роботі над картиною було задіяно 18 кінооператорів.
  • В одній зі сцен фільму юний Кларк Кент ко́пає футбольний м'яч і закидає його на земну орбіту. Для зйомок цієї сцени під землю була поміщена спеціальна повітряна гармата, з якої і був запущений футбольний м'яч.
  • Дата 13 липня 1977 увійшла в історію США як одна з найстрашніших ночей. У цю ніч Нью-Йорк спіткало масштабне відключення електроенергії, що принесло місту збитків на 300 млн доларів. Тієї страшної ночі місто занурилося у справжнісінький хаос — на вулицях було зафіксовано масові бійки, підпали, мародери грабували магазини, копи стріляли по перехожих тощо. У ту божевільну ніч на вулицях Нью-Йорка працювала і знімальна бригада «Супермена».
  • Ідея нанесення на одяг Джо-Еля символу «S» (як у Супермена) належала Марлону Брандо.
  • У документальній стрічці, присвяченій зйомкам «Супермена», Ричард Доннер згадує: «Отримавши перші відомості про майбутній проєкт, я спробував занести цю інформацію на папір. Під рукою опинилася лише порція візиток, і я записав ці відомості на зворотному боці однієї з них». У тій же документальній картині глядачам демонструють цю візитку, що стала історичною. При детальному розгляді цих записів можна побачити ім'я Ніка Нолті як одного з потенційних учасників проєкту.
  • Вийшовши в прокат у 1978 році, фільм отримав статус найбільш касової картини кінокомпанії «Warner Bros.» (300 млн доларів в загальносвітовому прокаті).
  • Спочатку Марлон Брандо запропонував не з'являтися на екрані і надати лише свій голос, який озвучує якийсь образ у вигляді зеленого бублика, що левітує. Невідомо, жартував Брандо чи ні, але продюсери відразу відкинули цю пропозицію.
  • У першій версії сценарію в помічниках Лекса Лютера значилися відразу два персонажі — Отіс і Альберт. Згодом персонаж Альберта було ліквідовано.
  • Джин Хекман страшенно не хотів розлучатися зі своїми вусами для виконання ролі Лекса Лютора. Цікаво, що на найперших постерах до фільму його вуса ще на місці. Ричард Доннер вів тривалі переговори з Хекманом по телефону, і в підсумку умовив актора зголити вуса за умови, що сам проробить цю ж процедуру. Згодом Джин дізнався, що Ричард Доннер не носив вусів.
  • Відреставрована версії 2000 року має хронометраж 151 хвилина.

Саундтрек

Superman
Саундтрек-альбом
Композитор Джон Вильямс
Дата випуску 25 жовтня 1990
Жанр бойовик[7][2][8], науково-фантастичний фільм[2][9][8] і супергеройський фільм
Тривалість 72:40
Лейбл Warner Bros
Продюсер Alexander Salkindd, Ilya Salkindd і Pierre Spenglerd
Хронологія
Попередній
Супермен 2
Наступний
Список треків
# Назва Тривалість
1. «Theme from Superman (Main Title)»   4:28
2. «The Planet Krypton»   4:49
3. «Destruction of Krypton»   6:04
4. «The Trip to Earth»   2:26
5. «Love Theme from Superman»   5:05
6. «Leaving Home»   4:54
7. «The Fortress of Solitude»   8:29
8. «The Flying Sequence/You Can Read My Mind»   8:10
9. «Super Rescues»   3:26
10. «Superfeats»   5:02
11. «The March of the Villians»   3:36
12. «Chasing Rockets»   7:37
13. «Turning Back the World»   2:07
14. «End Title»   6:27
72:40

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.