Бойовик

Бойовик (рідше Екшен від англ. action movie, дослівно — «фільм дії») — поєднує в собі драматичний жанр фільму разом з нестримними діями: бійки, автомобільні переслідування, вибухи, стрілянину і таке інше. Жанр, в основному, показує самостійні намагання героя відновити справедливість, що нерідко переростає у маленьку війну. Проте, не слід плутати екшени з фільмами про війну.

Сходження екшену

Жанр, хоча і був популярний ще з 1950-х, не ставав панівною формою у Голлівуді аж до 1980-х та 1990-х, коли у екшенах почали зніматися такі актори, як Арнольд Шварценеггер, Брюс Вілліс та Сільвестер Сталлоне. Фільм 1988 року Міцний горішок (англ. Die Hard) дуже сильно вплинув на розвиток жанру у наступному десятилітті. У фільмі, Брюс Вілліс грає нью-йоркського детектива поліції, який ненароком вплутується у терористичний акт по захопленню офісної будівлі в Лос-Анджелесі. Фільм створив шаблон для низки наслідувачів, що часто використовували ту ж саму формулу, але за різних сюжетних умов.

Екшени мають тенденцію до величезних бюджетних витрат на спецефекти та автомобільні переслідування, особливо, коли потрібно розбити кілька десятків машин. Жанр, в основному, став суто американським, хоча існує пристойна кількість фільмів з Гонконгу, які є, головним чином, сучасними варіантами фільмів бойових мистецтв. Завдяки цьому, екшени Гонконгу ґрунтуються на акробатичних уміннях головного героя, коли американські екшени особливі своїми масштабними вибухами та сучасними технологіями.

Сучасні напрями

Сучасні напрями екшенів включають в себе постановку більш продуманих бойових сцен, можливо, завдяки успішному використанню елементів бойових мистецтв, таких як кунг фу та карате, у вестернах. Сьогодні актори екшенів більш обізнані у мистецтві та естетиці бою, ніж у минулому, вже не кажучи про визнаних бійців, таких як Джет Лі. Зараз можна розрізнити фільми жанру, що ґрунтуються на моторних фізичних боях, наприклад: Перевізник, та ті, що ґрунтуються на інших бойових прийомах, таких як вибухи та безмірна стрілянина, наприклад: Смертельна зброя. Хоча більшість екшенів поєднують обидва елементи.

Головними елементами, що важливі для прихильників «класичного екшену» (маються на увазі, екшени, що наслідують формулу «Міцного горішка»), є: вибухи, стрілянина, погоні, та кінцівка, де головний герой вбиває головного негативного героя або завдає поразки у двобої. Фільми, в яких недостатньо подібних елементів, мають тенденцію не сподобатись таким прихильникам (а це переважно доросла аудиторія, що споглядає екшени, починаючи з 1970-х років) або навіть провалитися у прокаті. В той час, як дехто оцінює збільшення використання бойових мистецтв та вкраплення витівок супергероя Матриці, значній частині аудиторії не подобаються подібні зміни і вони надалі надають перевагу концепції «більше вибухів, більше стрілянини, більше переслідувань та більше різанини — краще».

Декілька загальних різновидів екшенів беруть початок з виходу серій про Джеймса Бонда (вміст багатьох шпигунських елементів у фільмах використовується і сьогодні). Популярним елементом є автомобільні переслідування або погоні — ця особливість є майже звичайною для екшенів.

Іншим головним елементом жанру, що використовується у багатьох екшенах, є нерозв'язаний кульмінаційний момент, що створює мексиканську позицію між двома або кількома головними героями.

Феміністична теорія

Теорія феміністичних фільмів була використана для аналізу екшенів, що завдячують своїй рідкій відмінності від основного зразка. Розбіжність між фізичним чоловіком, який контролює сцену, та жінкою, яка майже завжди є лише об'єктом залицяння, дуже чітка майже в усіх таких фільмах. Хоча жіночі персонажі в більшості екшенів ніхто інші, як об'єкти: приз для переможця, заручники, люблячі дружини і тому подібне, проте в роботах Джеймса Кемерона та Кетрін Бігелоу був напрямок до сильніших жіночих персонажів. Однак, починаючи з 1970-х, в більшості екшенів жіночі персонажі зазвичай зображувалися як несвідомі та неспроможні до тверезого судження. Ці персонажі спроможні ненавмисно зробити життя героя важчим. Фентезі фільм Конан-варвар був першим екшеном, одним з героїв котрого, Сендал Бергман, була сильна жінка, незалежна від керівного лідерства чоловіка. Таким чином, екранізація однієї з глав Конана була розглянута як прототип ефекту сильної жінки, що потрапив у Голлівуд наприкінці XX ст., коли з'являлося дедалі більше екшенів з могутніми жінками лідерами, від комедійних (напр.,Янголи Чарлі) до фільмів, головним напрямом яких є бойові мистецтва Вбити Білла та Еон Флакс. Справжнім викликом чоловікові став вихід такої стрічки, як «Солдат Джейн» (GI Jane) з Демі Мур в головній ролі, яка пропагувала ідею, що для жінки також немає нічого неможливого.

Див. також

Під-жанри

  • Драматичний бойовик — Поєднує набір елементів класичного екшена та серйозні теми, проникливих персонажів та/або емоційну силу. Цей під-жанр можна прослідкувати від початків екшена. Третя людина Грема Гріна є найкращим зразком цього під-жанру.
  • Комедійний бойовик — Суміш екшену та комедії зазвичай базується на розбіжності партнерів. Під-жанр комедійного бойовика поновився після виходу серій Смертельної зброї у 1980-х та 1990-х.
  • Бойовик-трилер — Має елементи екшену/пригодницького фільму (погоні, стрілянина, вибухи) та трилеру (explosions) and thriller (закручування сюжету, невідомість, герой в небезпеці). Більшість фільмів Альфреда Гічкока та серії фільмів про Джеймса Бонда демонструють цей популярний під-жанр.
  • Витівка/Пограбування — Головні герої виконують пограбування із суто альтруїстичних міркувань або як антигерої. Стрічка Живеш тільки один раз, основана на подвигах Бонні та Клайда, була одною з перших зразків цього піджанру.
  • Міцний горішок — Історія оповідається в обмежених локаціях — одна будівля або транспорт — захоплені або під загрозою ворожих агентів. Цей під-жанр розпочався стрічкою Міцний горішок, проте став популярним у Голлівуді завдяки прихильності мас та відносній простоті побудови проєкту.
  • Науково-фантастичний бойовик — Будь-який інший під-жанр екшену можна віднести до наукової фантастики. Стрічки Зоряних війн започаткували сучасне дослідження цієї комбінації високого дійового вмісту з футуристичними задатками у 1970-х роках, що продовжилося до 1990-х.Нині активно використовується майже у кожному другому екшену.
  • Бойовик-жахи — Подібно науково-фантастичним екшенам, будь-який під-жанр можна поєднати з елементами фільмів жахів для вироблення під-жанру, який стає все більш і популярнішим. Монстри, роботи та багато інших елементів жаху було використано у екшенах. Такі стрічки були частково популярними у 1950-х. У 1980-х Чужі відрекомендували потенційний гібрид наукової фантастики, екшену та фільму жахів, які залишаються популярними і дотепер.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.