Сучавські підробки
Сучавські підробки — назва в нумізматичній літературі фальшивих монет, які випускалися у другій половині XVII ст. у Сучаві (звідси і назва) з відома молдовських господарів і призначалися для ввозу на ринки Речі Посполитої (в тому числі України) та сусідніх земель. Інша назва — «валаські шилінги».
Про величезний розмах їхнього виробництва свідчать численні знахідки Сучавських підробок — як поодиноких екземплярів, так і в скарбах другої половини XVII — початку XVIII ст. Лише на землях Корони сучавських підробок виявлено на 12 мільйонів злотих. Сучавські підробки завдали величезних збитків грошовому господарству Речі Посполитої, у тому числі й України. Уже тоді було встановлено, що підробки надходять із території сусіднього Молдавського князівства. Залишалися в обігу до 1760-х років, по вартості прирівнювалися до польських та литовських мідних солідів — боратинок.
Під час розкопок на початку XX ст. у Сучавському замку виявлено сліди монетарні та близько 3 тисяч підробок на різній стадії виготовлення. Сучавська монетарня випускала свою продукцію за господаря Істратія Дабіжі (1661–1665), можливо, й за наступників: О. Іліяша (1666–1668) та Георге ІІІ Дуки (1668–1672). Підроблялися переважно білонні соліди (шеляги) Швеції та її прибалтійських володінь (випускалися за правління Густава ІІ Адольфа, Кристіни, Карла X Густава, Карла XI), карбовані на шведських та ризькій монетарнях, а також польські й литовські шеляги Яна II Казимира та прусські шеляги Фрідріха Вільгельма. Підроблені монети відрізнялися від справжніх примітивнішим зображенням, помилками у легендах та роках емісії (часто зустрічаються «посмертні» випуски), дзеркальним нанесенням цифр і букв тощо. Не виключено, що в Сучаві випускали й інші типи фальшивих монет, зокрема, шведські драйпелькери (півтораки).
Джерела
- Огуй О. Д. Домніца // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2004. — Т. 2 : Г — Д. — С. 444. — 518 с. : іл. — ISBN 966-00-0405-2.
- Зварич В. В. (автор-составитель). Нумизматический словарь.— Львов, издательство при ЛГУ / объединение «Вища школа», 1975.— 156 с.: 292 ил.— С. 119. (рос.)