Східна Померанія

Східна Померанія (каш. Pòrénkòwô Pòmòrskô; пол. Pomorze Wschodnie; нім. Pommerellen; Гданьске Помор'я, Кашубське Помор'я, Помералія) історична область на півночі Польщі, на березі Балтійського моря та його Гданської затоки.

Східна Померанія 1125 р.
Pommerellen im 14. Jahrhundert als Teil des Deutschordenslandes (deutscher Schulatlas von 1905)

Історія

Східне Помор'я увійшло до складу Польської держави в середині X століття, в період правління князя Мешка I. При ньому в гирлі річки Вісла було засновано місто Гданськ. Після смерті польського князя Болеслава III Кривоустого (1138) Східне Помор'я поступово відокремилося від решти польських князівств, утворивши напівнезалежну державу з власною династією. У 1294 р. князь Великопольский Пржемислав II приєднав Східне Помор'я до своїх володінь і був проголошений королем Польщі.

Після смерті Пржемислава II почалася боротьба за владу над польським узбережжям між королями Польщі та маркграфами Бранденбурга. Для протидії бранденбурзький загрозі король Владислав I Локетек 1308 року звернувся за допомогою до Тевтонського ордену. Лицарі захопили Гданськ і заснували на цій території власну державу. Таким чином з 1308 Східне Помор'я опинилося під владою Тевтонського ордену. Лише в 1466 р., за Торуньським миром, Східне Помор'я було повернуто Польщі і ввійшло до складу так званої Королівської Пруссії, провінції під владою польського короля, яка користувалася переважно німецьким правом.

Після першого поділу Речі Посполитої в 1772 р. більша частина Східного Помор'я дісталася Пруссії. Другий поділ Речі Посполитої приніс Прусському королівству Гданськ. У складі Прусської держави Східне Помор'я утворювало провінцію Західна Пруссія.

1919 — ці території були розділені на три частини — німецьку, польську і вільне місто Данциг. Під час Другої світової війни Німеччина захопила всю територію Східного Помор'я, але в 1945 р. цей регіон знову увійшов до складу Польщі (ПНР).

Географія

Східне Помор'я лежить на Прибалтійській низовині. Основна річка регіону Вісла, що впадає в Гданську затоку. Вздовж узбережжя тягнеться ланцюг невеликих озер.

Найбільші міста (дані на 2004 рік):

  • Гданськ (460 тис. чол.)
  • Гдиня (253 тис. чол.)
  • Тчев (60 тис. чол.)
  • Старогард Гданський (48 тис. чол.)
  • Хойніце (40 тис. чол.)
  • Сопот (40 тис. чол.)

На території Східного Помор'я збереглися представники стародавнього населення польської частини Прибалтійської низовини кашуби, що говорять власною кашубською мовою.

В даний час Східне Помор'я входить до складу Поморського воєводства Польщі.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.