Королівська Пруссія
Королівська Пруссія (нім. Königliches Preußen, трансліт. Königliches Preußen.ogg; лат. Prussia Regalis; пол. Prusy Królewskie) — одна із провінцій Королівства Польського з 1466, а потім Речі Посполитої 1569—1772. Королівська Пруссія включала Померанію, Кульмерланд (Хелмська земля), Мальборкське воєводство (Marienburg), Гданськ (Данциг), Торунь (Thorn) і Ельблонг (Elbing). Королівська Пруссія відрізняється від герцогства Пруссії. Королівська Пруссія була частиною Польщі, а герцогство Пруссія було тільки під польським сюзеренітетом як польський лен, (до 1657, коли влада перейшла до курфюстів Бранденбургу, бувши в особистій унії з Бранденбургом з 1618). У старих текстах (до 16-го/17-го століття) латинській термін Prut(h)enia відноситься до Королівської Пруссії, її східного сусіда герцогства Пруссія та їх загального попередника Тевтонської Пруссії. Адміністративно Королівська Пруссія була частиною Великопольської провінції разом з Великопольщею, Мазовією і Ленчиця і Серадз зі столицею — Познань.
|
До вторгнення тевтонських лицарів на початку 1300-х регіон включав Померанію і південно-західну частину Пруссії.
Історія
Під час Тринадцятирічної війни, у лютому 1454, прусська конфедерація на чолі з містами Данциг, Ельблонг, і Торунь і шляхтою Кульмляндії зажадали від польського короля підтримку в боротьбі з Тевтонським орденом і включення Пруссії в склад Королівства Польща. Повстання також включало великі міста в східній частині держави Ордена, таких як Кнайпхоф, частини Кенігсбергу. Війна закінчилася в жовтні 1466, і згідно з Другим Торуньським миром до Польщі відійшла західна частина володінь ордена — Гданське Помор'я, землі Хелминьська й Михаловська, Мальборк, Ельблонг й єпископство Архієпископство Вармія.
Королівська Пруссія користувалась суттєвою автономією під владою Польської корони — вона мала власний сейм, скарбництво, грошову одиницю і армію[1]. Керувалася сеймом, підпорядкованим польському королю, члени якого були вибрані з місцевої шляхти та багатих громадян. Прусси також мали місця у польському сеймі, але вони не користувалися цим правом до Люблінської унії.
В результаті Люблінської унії 1569 р., автономія Королівської Пруссії була скасована, а регіон було об'єднано з польською короною. Пруссія з цього часу мала представників у польському сеймі[2].
У ході першого (1772) і другого (1793) поділів Речі Посполитої Королівська Пруссія була приєднана до Королівства Пруссія. Її територія становила основу провінції Західна Пруссія утвореної в 1773 році.
Примітки
- summary of The Other Prussia: Royal Prussia, Poland and Liberty, 1569—1772.
- Архівована копія. Архів оригіналу за 9 березня 2006. Процитовано 8 листопада 2009.
Джерела
- Gloger, Zygmunt. Prusy Polskie, czyli Królewskie // Geografia historyczna ziem dawnej Polski. — Kraków, 1903.
- Karin Friedrich, The Other Prussia: Royal Prussia, Poland and Liberty, 1569—1772, Cambridge University Press, 2000, ISBN 0-521-58335-7 on Google Books(англ.)
- Gerard Labuda (ed.), Historia Pomorza, vol. I–IV, Poznań 1969–2003 (also covers East Prussia) (пол.)
- W. Odyniec, Dzieje Prus Królewskich (1454–1772). Zarys monograficzny, Warszawa 1972 (пол.)
- Dzieje Pomorza Nadwiślańskiego od VII wieku do 1945 roku, Gdańsk 1978 (пол.)
- Detailed Map of Prussia from about 1635 containing Ducal and Royal Prussia (нім.)