Сідні Джілкріст Томас

Сідні Джілкріст Томас (англ. Sidney Gilchrist Thomas; 16 квітня 1850 року, Лондон, район Канонбері — 1 лютого 1885, Париж) — англійський металург. Винайшов спосіб переробки на сталь фосфористих чавунів, що був названий за його ім'ям томасівським процесом.

Сідні Джілкріст Томас
Sidney Gilchrist Thomas
Народився 16 квітня 1850(1850-04-16)
Лондон, район Канонбері (англ. Canonbury)
Помер 1 лютого 1885(1885-02-01) (34 роки)
Париж
·туберкульоз
Поховання Пассі (кладовище)
Країна  Сполучене Королівство
Діяльність інженер, винахідник, металург
Галузь хімія
Відомий завдяки Винайшов спосіб переробки на сталь фосфористих чавунів, що отримав назву томасівський процес
Alma mater Далідж-колледжd
Батько Вільям Томас (англ. William Thomas) (1808—1867)
Мати Мелісент Джілкріст (англ. Melicent Gilchrist) (1816  ?)
Автограф
Нагороди

Золота медаль Бессемераd

Біографія

Сідні Джілкріст Томас народився 16 квітня 1850 року у Лондоні. Його батько Вільям Томас (1808—1867) за походженням був валлійцем, він працював у юридичному відділі Управління податкових зборів (англ. Inland Revenue). Його мати, Мелісент Джілкріст (англ. Melicent Gilchrist) (1816  ?), була старшою донькою священика, привелебного Джеймса Джілкріста (англ. James Gilchrist).

Здобув освіту у Лондоні у Далич-коледжі (англ. Dulwich College)[1]. Після втрати батька Сідні вимушений був покинути навчання й найнятись на роботу вже у 1867 році. Спочатку кілька місяців він працював помічником вчителя у школі в Есексі, пізніше — конторним працівником у поліцейському суді, де працював до травня 1879 року[2]. Працюючи в суді, після роботи Сідні вивчав хімію і відвідував лекції у Брікбекському інституті (тепер університет Брікбек, частина Лондонського університету). Свої дослідження він спрямував на вирішення проблеми видалення фосфору зі сталі у бесемерівському конверторі при переробці чавуну з великим вмістом фосфору, отриманого з залізних руд, що містять багато фосфору. До 1875 року він винайшов такий метод і обговорив його зі своїм двоюрідним братом Персі Джілкрістом (англ. Percy Gilchrist) (1851—1935), який працював хіміком на Блайневонському металургійному заводі в Уельсі. З дозволу управителя заводу Едварда Мартіна (англ. Edward Pritchard Martin) на заводі було проведено експериментальні плавки. 1878 року було отримано патент на метод, розроблений Томасом. У березні 1878 року на засіданні Інституту заліза і сталі було зроблено повідомлення про метод отримання сталі з чавнів з великим вмістом фосфору, однак на нього не звернули великої уваги. У вересні 1878 року Томас і Джілкріст написали доповідь «Видалення фосфору у бесемерівському конверторі» (англ. "Elimination of Phosphorus in the Bessemer Converter") для осіннього засідання Інституту заліза і сталі, яка натомість була прочитана лише у травні 1879 року. На новий метод звернув увагу Едвард Вінздор Річардс (англ. Edward Windsor Richards), управитель заводу компанії Bolckow Vaughan & Co у Клівленді, Йоркшир. З цього часу спосіб Томаса отримав широке визнання і він отримав на нього англійські й іноземні патенти. Основний процес, розроблений Томасом, згодом став особливо важливим не для Англії, а для континентальної Європи, де були великі поклади фосфористих залізних руд, які до винаходу Томаса не могли бути використовуваними для отримання заліза через великий вміст фосфору. Тому ім'я винахідника у ХІХ столітті було більш відомим у Бельгії і Німеччині ніж у Англії.

За свій винахід Томас мав певний прибуток, більшу частину якого витрачав на благодійність.

Через багаторічну тяжку роботу, Томас занедужав і мав хворобу легень. Відпочинок у Єгипті не поліпшив стан його здоров'я. Сідні Джілкріст Томас помер 1 лютого 1885 року у Парижі, де він перебував зі своєю матір'ю і сестрею. Похований на кладовищі Пассі у Парижі.

Див. також

Примітки

  1. Hodges, S, (1981), God's Gift: A Living History of Dulwich College, pages 52, (Heinemann: London)
  2. Chisholm, 1911.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.