Тамілнад

Тамілнад, Таміл-Наду (там. தமிழ் நாடு, англ. Tamil Nadu, дослівно — земля тамілів) — штат на півдні Індії. Столиця і найбільше місто Ченнаї (колишнє місто Мадрас).

Тамілнад

там. தமிழ் நாடு
англ. Tamil Nadu

Герб
штат:
Тамілнад
Столиця Ченнаї
Країна  Індія[1]
Країна  Індія
Межує з: сусідні адмінодиниці
Керала, Карнатака, Андхра-Прадеш, Пудучеррі ?
Офіційна мова тамільська
Населення
 - повне 62,111 млн осіб
 - густота 478 чол./км²
Площа
 - повна 130 058 км²
Часовий пояс Indian Standard Timed
Дата заснування 26 січня 1950
Губернатор M. K. Stalind
Вебсайт tn.gov.in
Код ISO 3166-2 IN-TN
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Тамілнад

Географія

Таміл-Наду межує зі штатами Карнатака, Керала і Андхра-Прадеш, а також з союзною територією Пондішері (Путуччеррі). На сході омивається водами Бенгальської затоки. Найважливіша річка Кавері.

Історія

За часів британського панування територія штату входила до складу округу Мадрас, який після проголошення незалежності перетворився на однойменний штат Мадрас. У 1953 р. телугумовні північно-східні райони сформували новий штат Андхра-Прадеш, а невелика ділянка на північному заході увійшла до складу штату Майсур (пізніше перейменованого в Карнатаку). У 1956 р. прилеглі до Аравійського моря райони були поділені між Майсуром і знов створеною Кералою, після чого територія штату набула сучасних контурів. У 1968 р. назва була змінена на Таміл-Наду.

Економіка

Таміл-Наду — другий за промисловою потужністю штат Індії (після Махараштри). Є також найбільш урбанізованим штатом (47 %, оцінка 2005 р.). На відміну від більшості штатів країни, промислове виробництво доволі рівномірно розміщено по території. Таміл-Наду — другий в Індії штат за рівнем розвитку IT-індустрії (після Карнатаки), зокрема, Ченнаї за цим показником поступається лише Бангалору, і саме там знаходиться найбільший в Індії IT-парк.

Чайний сад.

Значний розвиток отримала також біотехнологія (особливо в Ченнаї і Мадураї). Розвинені машинобудування, особливо транспортне (40 % індійських автомобілів), чорна металургія (завод в Салемі), енергетика (АЕС в Калпаккаме); значна частина електроенергії постачається в сусідні штати. Важливу роль традиційно грає текстильна (особливо трикотажна) промисловість, найважливішим центром якої є Тірупур (поблизу Коямпуттура).

Значна частина населення (хоча і менша, ніж у середньому по Індії) зайнята в сільському господарстві. По збору рису штат поступається лише Пенджабу, а по виробництву арахісу і цукрової тростини займає перше місце в країні.

Розвинений туризм. Серед основних центрів Канчіпурам, Махабаліпурам (Мамалапурам), Тіручирапаллі, Кан'якумарі і Рамешварам. Пляж Маріна у Ченнаї — другий за протяжністю у світі після пляжу міста Кокс-Базар в Бангладеш.

Визначні пам'ятки

Меморіал Вівекананди.
  • Храмове місто Канчіпурам, зване містом тисячі храмів, багато з яких є шедеврами середньовічної індійської архітектури.
  • Столиця паллавської держави Махабаліпурам (Мамалапурам), що в наш час[коли?] є містом скульпторів.
  • Мадурай — місто одного храму Шрі Менакши Сундарешвар мандіра, присвяченого Богові Шиві і його дружині Парваті.
  • Шрірангам — величезний храмовий комплекс, присвячений Богові Вішну, що включає 6 стін з гопурамами (надвратними баштами).
  • Кан'якумарі (мис Коморін) — південний край Індостану, місце, де зустрічаються Бенгальська затока, Аравійське море і Індійський океан.

Примітки

  1. archINFORM — 1994.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.