Танковий десант

Деса́нт та́нковий (від фр. descente — «висадка», «спуск») — підготовлені піхотні підрозділи, призначені для проведення атаки у взаємодії з танковими військами. Особовий склад десанту перевозять безпосередньо на корпусах танків, де вони розміщується поверх броні бойових машин. Танкові десанти набули найбільшого поширення в період Другої світової війни, згодом втративши своє значення у зв'язку з механізацією і моторизацією стрілецьких військ (піхоти), що призвела до повсюдного прийняття на озброєння великої кількості бронетранспортерів і бойових машин піхоти, водночас танкові десанти іноді використовуються і в наші дні.

Німецький танк Panzer III з танковим десантом на борту. 21 березня 1942
Основний бойовий танк морської піхоти США M1A1 «Абрамс» з десантом на борту. 9 квітня 2003

Зміст

Тактика застосування танкового десанту вперше була впроваджена у Червоній армії за часів Другої світової війни. Піхота, що мала перевозитися «на броні», зазвичай тренувалася в діях у взаємодії з танкістами, в особливості під час руху бойової машини та придушення вогнем стрілецької зброї піхотинців ворожої обслуги протитанкових гармат, а також вояків, що намагалися кинути в танк протитанкову гранату. У післявоєнний час, радянські збройні сили отримали на озброєння новітні танки Т-55 й Т-62, на яких для перевезення танкового десанту були конструкційно пристосовані ручки для тримання солдатів ззовні танкового корпусу.

У збройних конфліктах сучасності, зокрема під час В'єтнамської війни, радянської війни в Афганістані, обох Російсько-чеченських воєн, солдати сухопутних військ воліли в переважній більшості пересуватися у районах ведення військових дій зовні на броні, аніж усередині бойових машин. У протилежність до наступального характеру дій танкового десанту в ході проведення військових операцій часів Другої світової, це пов'язано у першу чергу з більшою ймовірністю врятуватися при потраплянні у засідку або підірві на міні чи саморобному вибуховому пристрої.

Див. також

Література

  • Евгений Бессонов. Танковый десант. — М. : Эксмо, 2008. — 320 с. — (Серия: Великая Отечественная. Танки в бою) — ISBN 978-5-699-24843-8. (рос.)
  • Simpkin, Richard, Erickson, John, Deep battle: the brainchild of Marshal Tukhachevskii, Brasseys', London,1987
  • Zaloga, Steven J. (1999). Soviet Tank Operations in the Spanish Civil War, in Journal of Slavic Military Studies vol 12, no 3, September 1999.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.