Тварини-символи
Тварини-символи — представники тваринного світу, що виступають як об'єкти першочергової уваги, зокрема в галузі охорони природи.
Види тварин — символи в охороні природи
Згідно з Пан'європейською стратегією збереження ландшафтного та біотичного різноманіття (Софія, 1995)[1], відтвореною і в Концепції збереження біологічного різноманіття України (1998), один з 11 ключових пріоритетів у збереженні різноманіття — охорона видів-символів.
Згідно з цим, актуалізація природоохоронних програм в очах громадськості має бути зосереджена на визначенні і обґрунтуванні потреб охорони добре відомих пересічним громадянам видів. На цьому має бути зосереджена й увага природоохоронців.
Саме у зв'язку з цією ідеєю набули надзвичайної популярності такі суспільні рухи, як bird watching (спостереження птахів), Боннська і Бернська конвенції (з очевидним переважанням у переліках раритетної фауни птахів), угоди ACCOBAMS та EUROBATS тощо.
ЄС практикує оголошення року того чи іншого виду або групи видів. Зокрема, 2011 рік визнано роком кажана в Європі (див. також Український_центр_охорони_кажанів).
Давня символіка
До тварин-символів відносяться найчастіше різноманітні види хребетних, здавна відомі людині. Прикладами є слон, кажан, змія, лелека та ін.
Зокрема,
Види тварин — символи країн і регіонів
Тваринна символіка є дуже поширеною в різних країнах. Наприклад,
- кенгуру є символом Австралії,
- Білоголовий орлан — Національний символ США,
- ведмідь — символом Росії,
- слон — символом багатьох країн Південно-Східної Азії,
- тур, ластівка — серед символів України,
- вивірка — символ Гельсінкі,
- дельфін — символ Мальти,
- лев — символ Естонії, в Україні:
- бабак — символ Луганщини,
- дельфін — Криму,
- лев — Львова.
У трьох американських штатах (Техас, Оклахома, Вірджинія) офіційним символом є кажан[2].
Містичні та напівмістичні істоти
У цій групі — низка персонажів повір'їв, казок, обрядів, у тому числі
- Різдвяний_павук
- Песиголовці
- Вовкулака
- вампір — символ нічного страху
- чорт — символ невдачі
Тварини на монетах
Роль монет фауністичної тематики очевидна. Як показує аналіз,
- «Монети є однією з форм уваги до важливих і актуальних тем, зокрема й теми збереження природної спадщини. Важливою є як сама увага до об'єктів фауни, так і стала тенденція до її зростання, проте темпи такого зростання явно недостатні» та
- «За підсумками аналізу переліку зображень можна говорити про увагу до раритетних видів ссавців з-поміж внесених до Червоної книги України та видів тотемної групи (в широкому розумінні); в усіх випадках — переважно найбільших представників фауни»[3].
- Монета "Всесвітній рік кажана" (Україна, 2012)
Див. також
Джерела
- Всеєвропейська стратегія збереження біологічного та ландшафтного різноманіття (Софія, 23-25 жовтня 1995 р.). — Київ: Мінприроди, 1995. — 94 с. — http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/994_711. Документ 994_711, від 25.10.1995. — (Первинний текст стратегії — http://www.sib.admin.ch/uploads/media/PEBLDS_SN74_en.pdf%5Bнедоступне+посилання+з+липня+2019%5D сайт стратегії: http://www.peblds.org/)
- Official state bats. netstate.com. NSTATE, LLC. Архів оригіналу за березень 9, 2011. Процитовано 13 лютого 2011.
- Загороднюк І. Монети України із зображеннями ссавців. Theriologia Ukrainica. — 2019. — Т. 17. — С. 141—150.
- Словник символів, Потапенко О. І., Дмитренко М. К., Потапенко Г. І. та ін., 1997.
- Конвенція про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (Берн, 1979 рік). — Київ, 1998. — 76 с.
- Концепція збереження біологічного різноманіття України. — Київ: Мінекобезпеки України, 1998. — 16 с.
- Олжас Сулейменов. «Мова письма» на knyga-ua[недоступне посилання з липня 2019]
- Теріологічна школа: види-символи, тотемні види // Вебсайт Українського теріологічного товариства НАН України
- Загороднюк І. Охорона тварин: методичний посібник для студентів спеціальностей «Екологія» та «Біологія». — Луганськ: Вид-во ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка», 2012. — 52 с.
- Загороднюк І. Види-символи та тематичні роки звірів в Україні // Теріофауна заповідних територій та збереження ссавців. — Гола Пристань: Укр. теріол. тов-во, 2012. — С. 74. — (Novitates Theriologicae. Pars 8). ISBN 978-966-1510-81-3.