Тельбін

Те́льбін (також Те́льбин) — прісноводне озеро, розташоване на Березняках, у Дніпровському районі Києва. Є одним з найбільших озер у місті.

Тельбін
Тельбін
50°25′33″ пн. ш. 30°36′30″ сх. д.
Розташування
Країна  Україна
Геологічні дані
Розміри
Довжина 0,67  км
Ширина 0,45  км
Вода
Басейн
Країни басейну Україна
Інше
Міста та поселення Київ
Тельбін (Україна)

 Тельбін у Вікісховищі

Основні відомості

Озеро знаходиться в жилому масиві Березняки[1], має форму, схожу на українську букву «Г». Це озеро вважається одним із найбільших в[2] столиці. Максимальна глибина озера — 7 метрів.

В озері є соми, окуні, плотва та дикі качки. Поруч з озером квітнуть липи, є бетонні доріжки вздовж берега. Глибина озера сягає семи метрів, а площа становить 0.1 км². Озеро привертає до себе фанатів творчості Віктора Цоя. Тут у 1986 році знімався перший короткометражний фільм про группу «Кіно»: «Кінець канікул», режисер Сергій Лисенко. Верба, біля якої проходили зйомки фільму, має назву «Дерево Цоя»; отримала статус ботанічної пам'ятки природи місцевого значення в лютому 2020 року. На березі Тельбіна розташовані три церкви. На озері можна купатися: є обладнаний пляж. Можна взяти напрокат човен, катамаран, шезлонг, тапчан; є безкоштовних 10 тапчанів для пенсіонерів. Крім цього, є прокат бадмінтону, дитячих жилетів, нарукавників. Невелика частина пляжу огороджена парканом.

Біля Тельбіна є дитячий та спортивний майданчики. Біля озера є достатня кількість кафе і ресторанів. У розважальному центрі «Європа» є сауна, в клубі «Флоренція» — дискотека.

Санстанція Дніпровського району брала проби води в озері, результати позитивні: вода хороша, відповідає стандартам і придатна для купання. Ні кишкової палички, ні патогенних організмів в ній не виявили. Проте, батькам потрібно стежити, щоб дитина не набирав озерну воду в рот — вона все-таки не питна.

Історія

Озеро відоме ще з часів Середньовіччя. Вперше озеро згадується (під назвою «Тербін») в грамоті царів Іоанна і Петра Олексійовичів від 1694 року[3]. У XVIII столітті на берегах озера було засновано поселення Кухмістерська Слобідка. Наприкінці XIX століття озеро Тельбін в своїй північній частині закінчувалося далеко на Русанівці, зараз від Тельбіна залишилося лише 40 % його колишньої акваторії. Сучасна річка Дарниця є залишками колишнього Тельбіна. У 1870 році у зв'язку з будівництвом Києво-Курської залізниці просто посеред водойми був прокладений насип, через що озеро було розділено на Тельбін та Нижній Тельбін. До побудови масиву Березняки у 1970-х роках навесні під час повеней на Дніпрі озеро з'єднувалось із ним.

Згідно з однією з версій, озеро Тельбін має таку назву, бо в ньому часто плавали нутрощі забитих тварин тельбухи, які скидалися в озеро з місцевої бойні. За озером розташовувалася невелика Слобідка-хутір Зательбін Березняк на п'ять дворів, що й дала назву жилому масиву. У 2017 році на озері було встановлено й запущено систему аерації, яка насичує киснем воду і очищає її.[4]

Сусідні водойми

Неподалік існує озеро Нижній Тельбін.

Примітки

  1. Тельбін озеро — WWW Енциклопедія Києва. wek.kiev.ua. Процитовано 9 вересня 2020.
  2. ТОП-7 озер Києва, на яких можна чудово відпочити. kyiv.name (укр.). Процитовано 26 квітня 2021.
  3. Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей. — Киев, 1874. — С. 112 (Отдѣлъ III).
  4. У Києві на озері Тельбін запустили систему аерації. 112.ua (uk-UA). Процитовано 9 вересня 2020.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.