Темников

Те́мников (рос. Темников, ерз. Чополт) місто, центр Темниковського району Мордовії, Росія. Адміністративний центр та єдиний населений пункт Темниковського міського поселення.

місто Темников
рос. Темников
ерз. Чополт
Герб Темникова
Країна Росія
Суб'єкт Російської Федерації Мордовія
Муніципальний район Темниковський район
Поселення Темниковське
Код ЗКАТУ: 89249501000
Код ЗКТМО: 89649101001
Основні дані
Час заснування 1536 року
Населення 7243 особи (2010[1])
Поштовий індекс 431220
Телефонний код +7 83445
Географічні координати: 54°38′ пн. ш. 43°13′ сх. д.
Влада
Вебсторінка temnikovrm.ru
Міський голова Афонін Віктор Вікторович
Мапа

Темников


Темников


 Темников у Вікісховищі

Розташування

Місто знаходиться на правому березі річки Мокша за 71 км на північ від залізничної станції Торбєєво та за 158 км на північний захід від Саранська.

В околицях Темникова, в межиріччі Мокші і її правої притоки Сатіс, знаходиться Мордовський заповідник (заснований 1935 року). На північному заході від Темникова знаходиться Санаксарський монастир — архітектурна пам'ятка XVIII століття.

Історія

Коли і за яких обставин виникло місто Темников загальноприйнятої думки в історичній літературі не існує. Поширеною версією є припущення, що засноване місто на початку татарського панування одним з татарських темників (десятитисячників) — для спостереження за населенням даного району при зборі данини.

Темников є найстарішим містом Мордовії, у складі Касимовського ханства відоме з 1536 року як сторожова фортеця Московії в мордовських лісах. Вперше Темников згадується у 1380-их роках в роздільній грамоті Дмитра Донського і Олега Рязановського. До 1536 року він розташовувався неподалік від села Старий Город. На сучасне місце перенесений в березні 1536 року, коли розгорнулося будівництво на новому місці, де місто розташоване зараз.

За час свого існування Темников був у складі різних повітів і губерній. Спочатку він перебував у Замокшанському стані Мещерського краю. Коли ж Петро I 1708 року провів адміністративну реформу, Темников був зарахований до Казанської губернії. 1719 року у складі великої Азовської губернії були організовані дві провінції, Тамбов і Шацьк стали центрами цих провінцій. До останньої був приєднаний Темников.

Темников початку 18 століття — невелике повітове місто. Кустарні майстерні, чавуноливарний завод, паперова і фаянсові фабрики — ось що становило його промисловість. Був у місті один кооперативний магазин, лікарня на 30 ліжок, повітове і парафіяльне училища. І лише церкви, а їх було дев'ять, височіли над містом. Місто, що відноситься до міст допетрівською епохи, забудовувалося хаотично, тому характеризується радіальною структурою міського плану.

Через 56 років, у 1775 році, було створено Тамбовське намісництво. Одним з повітів цього намісництва став Темниковський. У 1856 році в повітовому місті Темников Тамбовської губернії налічувалося 5 церков, 813 будинків, 38 крамниць. У Тамбовському намісництві, а потім губернії, Темниковський повіт пробув майже 150 років, до 1923 року, коли за новим районуванням був зарахований до Пензенської губернії.

Зі створенням у травні 1928 року Середньо-Волзької області в неї були включені і повіти Пензенської губернії. Темниковський повіт став районом. У липні 1928 року ВЦВК у складі Середньо-Волзького краю утворив Мордовський округ. Темниковський район був зарахований до складу цього округу, перетвореного в 1930 році в автономну область, а потім у 1934 році в Мордовську Автономну Радянську Соціалістичну Республіку. Після розвалу СРСР місто Темников і Темниковський район входять до складу Республіки Мордовія.

Населення

Населення — 7243 особи (2010; 8375 у 2002[2]).

Архітектура

Об'єкти культурної спадщини на території міського поселення представлені пам'ятками історії, містобудування та архітектури. На сьогоднішній день налічується близько 16 пам'яток історії та 6 пам'яток містобудування та архітектури.

Музеї, галереї, виставкові зали

  • Будинок-музей композитора Л. І. Воїнова
  • Темниковський історико-краєзнавчий музей ім. Ф. Ф. Ушакова

Джерела

  • Аркуш карти N-38-51 Темников. Масштаб: 1 : 100 000. Видання 1983 р. (рос.)

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.