Територіальні питання КНР

Китай мав територіальні претензії до всіх своїх сусідів СРСР, Японії, Пакистану, В'єтнаму, Індії тощо. Це було пов'язано з тим, що керівництво Китаю, що був частиною імперії Цин, пред'явило претензії на всю територію цієї імперії після її розвалу і на всі землі, панування над якими декларували імператори згідно з старокитайською геополітичною концепцією.

Територіальні суперечки КНР з сусідніми державами.

Це призвело до прикордонних конфліктів Китайсько-Індійський прикордонний конфлікт 1962 року, Китайсько-Індійський прикордонний конфлікт 1967 року, Китайсько-Радянські прикордонні конфлікти на о. Даманський, Китайсько-В'єтнамська війна 1979 року, інциденти біля японських островів Рюкю (архіпелаг Сенкаку).

Вже незабаром після проголошення Китайської Республіки в 1916 і 1932 рр. з'явилися книги, основною ідеєю яких стало «повернення втрачених територій»: Далекого Сходу від Камчатки до Сінгапуру, Бутану, частин Афганістану, Індії і таке інше. Мао Цзедун також надавав великого значення цьому питанню. У 1965 р. він сказав: «Ми обов'язково повинні дістати Південно-Східну Азію, включаючи Південний В'єтнам, Таїланд, Бірму, Малайзію, Сінгапур. <…> Такий район, як Південно-Східна Азія, дуже багатий, там багато корисних копалин, він цілком заслуговує витрат, щоб дістати його. У майбутньому він буде дуже корисний для розвитку китайської промисловості. Таким чином, можна буде повністю відшкодувати збитки. Після того, як ми придбаємо Південно-Східну Азію, в цьому районі можна буде збільшити наші сили; тоді ми будемо мати сили, щоб протистояти радянсько-східноєвропейському блоку».[1]

Аналогічна мапа з Китайської Вікіпедії.

У ті роки Мао висунув глобальну мету: «Ми повинні підкорити земну кулю… По-моєму, найважливіше наша земна куля, де ми створимо потужну державу». Перелік «втрачених територій»: Бірма, Лаос, В'єтнам, Непал, Бутан, північ Індії, Таїланд, Малайзія, Сінгапур, Корея, острови Рюкю, 300 островів Південно-Китайського, Східно-Китайського і Жовтого морів, Киргизстан, Південний Казахстан, афганська провінція Бадахшан, Монголія, Забайкалля і південь Далекого Сходу до Охотська.[2] «Втрачені території» складають понад 10 млн кв. км, що перевищує територію КНР (9,6 млн кв. Км). Жодна інша держава світу не пред'являє подібних претензій. У наш час ці претензії на зовнішньополітичній арені не декларуються, але озвучуються всередині КНР, до історії цей підхід зберігся.

Постійним було протистояння з керівництвом Тайваню, які перебувають під заступництвом США, і придушення національного руху тибетців, Перша криза у Тайванській протоці, Друга криза у Тайванській протоці, Третя криза у Тайванській протоці. На даний момент, всі ці питання, за винятком спору з Індією, вже вирішені політичним шляхом. Виступи «національних меншин» у КНР жорстоко придушуються.

У літературі розрізняють як історичний факт континентальний Китай, острів Тайвань, і території, що належали іншим країнам: Гонконг (кит. 香港) і Макао (кит. 澳门) (колишні британська і португальська колонії, возз'єдналися з КНР наприкінці XX століття) і які зараз ще зберігають самостійність в економічних питаннях. КНР висуває претензії на острів Тайвань, який фактично є незалежною державою.

Див. також

Примітки

  1. Территориальные притязания Пекина: история и современность. 1979. М., с.165-166.
  2. Рожинцев А. Четыре стороны мира под одной крышей, или где воевал Китай. Архів оригіналу за 11 лютого 2013. Процитовано 22 липня 2013.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.