Терлецький Микола

Мико́ла Терле́цький (* 29 квітня 1891, Тустановичі, Дрогобицький повіт — † 6 квітня 1988, Ньюарк) — український військовий лікар, начальний лікар УГА.

Терлецький Микола
Народився 29 квітня 1891(1891-04-29)
Тустановичі
Помер 6 квітня 1988(1988-04-06) (96 років)
Ньюарк
Поховання Цвинтар святого Андрія (Саут-Баунд-Брук)
Громадянство  Австро-Угорщина ЗУНР Польща США
Місце проживання Тустановичі, Ньюарк
Діяльність громадський активіст
Відомий завдяки начальний лікар УГА
Alma mater Яґеллонський університет

Життєпис

Закінчив початкову школу в Тустановичах, 1910 року Дрогобицьку гімназію.

Як студент гімназії 1 липня 1910 року брав участь в студентському вічі у Львові, за це був засуджений на «процесі 101-го». Того ж року в Кракові поступив до Ягайлонського університету на медичний факультет. В часі навчання вступає до лав Української студентської громади та входив до складу її управи.

З початком Першої світової війни призваний до австро-угорської армії, перебував у війську на австрійському фронті. Отримав 7-місячну відпустку для закінчення навчання. 11 липня 1918 року склав екзамени в Ягеллонському університеті на доктора медицини та повернувся на італійський фронт.

Після розвалу італійського фронту повертається додому, при постанні ЗУНР зголошується в УГА. Займав різні посади в медико-санітарній службі, спочатку був комендантом санітарної округи й військової лікарні в Дрогобичі.

У квітні 1919 року Начальна Команда УГА переводить його до Красного — на посаду начального лікаря. В Трикутнику смерті пережив захворіння на висипний і поворотний тифи, по щасливому одужанні продовжив медичну працю.

1920 року стає командантом військової лкарні у Вінниці, згодом — начальний лікар 5-ї Херсонської дивізії.

По закінченні війни переходить з частиною УГА під орудою генерала Кравса до Чехо-Словаччини, інтернований з цілою дивізією в Ліберці.

Написав спомини «Моя служба в Українській Галицькій Армії», надруковані в «Лікарському Віснику».

Досить швидко полишив табір, переїхав до Праги, працював у чеській клініці, згодом мав працю на Закарпатті. Жовтнем 1922 року повертається до Тустанович, одружився з Олександрою Стахурівною, родина мала доньку та сина. Лютим-місяцем 1923 року відкрив в Тустановичах лікарську практику.

Був головою читальні «Просвіта», головою гуртка «Рідної школи», головував Назірною радою кооперативи у Тустановичах та «Товариством опіки над молоддю».

Очолював «Пласт» Бориславської округи. За віддану працю його іменовано «Добродієм Пласту».

Початок Другої світової війни застає його в Бориславі. Щасливо пережив першу радянську окупацію, за нацистського урядування був міським лікарем та начальним лікарем Каси хворих в Бориславі.

З наближенням радянського фронту виїздить, затримався в австрійському місті Штаєр. Перебув в тюрмах трьох влад — польській, німецькій та американській — 1946—1947, американська зона Німеччини, Дахав.

1950 прибув до США та поселився в Ньюарк, штат Нью-Джерсі. Працював у місцевй лікарні, по отриманні громадянства здає штатний нострифікаційний іспит, відкрив приватну лікарську практику, котру вів до 1980 року.

Службу Божу новопреставленому відправлено в церкві святого Івана Хрестителя в Ньюарку. Похований на українському православному цвинтарі св. Андрія, Бавнд Брук. Покійного прощали Степан Ворох від УЛТПА, Осип Труш, від «Пласту» Юрій Дац, доктор Шебунчак Богдан.

Родина

Джерело

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.