Термодинамічна активність
Термодинамічна активність (англ. relative activity[1]) — термодинамічна величина aХ, що визначається як відношення тиску пари даного компонента X у суміші Pх до тиску пари цього компонента в iндивiдуальному виглядi Pх0, якщо пара поводиться як ідеальний газ: aх = Pх /Pх0, або вiдношення вiдповiдних леткостей f: aх = fх /fх0, якщо пара поводитьcя як реальний газ.
Величина aх вводиться для запису в зручній формі експериментально вимiряних чи розрахованих значень хімічних потенцiалiв компонентiв реальних розчинiв (або, що те ж саме — для збереження звичних простих форм рiвнянь, якi пов'язують значення хімiчного чи iнших термодинамiчних потенцiалiв з концентрацiєю компонента). Вона має смисл ефективної концентрацiї компонента Х у дво- або багатокомпонентнiй сумiшi, де ефективна концентрацiя задовольняє рiвняння: aХ = exp[(μ — μ0)/RT], де μ — хімiчний потенцiал компонента Х у даному станi, а μ0 — у стандартному станi. Концентрація виражається в молярних або моляльних частках. Вибір стандартного стану взагалi довiльний, але в розчинах неелектролiтiв як для розчинника, так i для розчиненого найчастіше за стандартний беруть стан, в якому вони перебувають у виглядi чистих речовин за даних умов.
Література
- Глосарій термінів з хімії / уклад. Й. Опейда, О. Швайка ; Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Дон. : Вебер, 2008. — 738 с. — ISBN 978-966-335-206-0.