Термоелектричні явища

Термоелектричні явища — ряд фізичних явищ, обумовлених взаємозв′язком між електричним струмом та потоками тепла в речовинах і контактах між ними.

Галузь фізики, яка вивчає ці явища називається термоелектрикою.

До термоелектричних явищ належать[1]:

  • Ефект Зеєбека — виникнення електрорушійної сили в неоднорідно нагрітому провіднику.
  • Ефект Пельтьє — нагрівання чи охолодження контакту двох провідників при проходженні через нього електричного струму.
  • Ефект Томсона — виділення або поглинання тепла при проходженні електричного струму через неоднорідно нагрітий провідник.

Термоелектричні явища широко використовуються в техніці. Термопари застосовуються для вимірювання температури, а також для прямого перетворення тепла в електрику в тих випадках, коли доцільно уникнути рухомих деталей (наприклад, у космосі). Поглинання тепла при проходженні електричного струму через контакт використовується в холодильниках тощо.

Дослідження в Україні

Піонером і лідером досліджень у галузі термоелектрики в Україні є академік НАН України Анатичук Лук'ян Іванович. Ним створено Інститут термоелектрики подвійного підпорядкування — Національній академії наук та Міністерству освіти і науки України. У 1994 р. створено Міжнародну термоелектричну академію, до складу якої увійшли провідні спеціалісти з 20 країн світу — США, Англії, Франції, Японії, Італії, Росії, України та інших держав. Анатичук Л. І. — президент цієї академії.

Примітки

  1. Виділення тепла при проходженні електричного струму провідником (див. закон Джоуля-Ленца) не вважається термоелектричним ефектом, оскільки це процес незворотної дисипації енергії.

Джерела

  • Сивухин Л. В. (1977). Общий курс физики. Том III. Электричество. Москва: Наука.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.