Тонфа

Тонфа (яп. トンファ, кит. , «ґуай», малай. topang) зброя ближнього бою, особливо добре відома як збройова складова окінавських бойових мистецтв. Має вигляд палиці з перпендикулярним руків'ям, прикріпленим на відстані однієї третини загальної довжини, що становить 38-51 см.[1] Традиційно виготовляється з деревини червоного або білого дуба й використовується в парі[2]. Вважають, що цей вид зброї походить або з Китаю, або з Південно-Східної Азії, де застосовується в схожих єдиноборствах.

Пара тонфа
Хонте-моті (лівою рукою) і ґякуте-моті (правою)

Історія

Незважаючи на те, що тонфа зазвичай пов'язується з окінавськими бойовими мистецтвами, щодо її походження тривають суперечки. Одним з найбільш ймовірних місць походження називається Китай, хоча не виключаються і Індонезія з Таїландом[3][4][5]. Згідно з окінавською традицією, тонфа походить від руків'я для ручних жорен[2]. Китайська і малайська назви зброї (відповідно «ґуай» і «топанґ») буквально означають «милиця, костур», що може вказувати на походження тонфи від цього предмета. У Камбоджі й Таїланді використовується аналогічна зброя, що складається з пари коротких київ, прив'язаних до передпліч, і відома в тайській мові як «май-сок», у кхмерській — як «бокґатау». Таїландський і малайзійський май-сок часто має схожу будову з тонфою: наявне перпендикулярне руків'я. Ця зброя може бути первісним варіантом тонфи[2][3].

Прийоми

У бойовому хваті тонфа виступає за лікоть приблизно на 3 см[5]. Є три види хватів: «хонте-моті» (природний), «ґякуте-моті» (зворотний) і «токусю-моті» (особливий). У натуральному хваті рука береться за руків'я, а довша частина древка розташовується вздовж нижньої сторони передпліччя. Цей хват забезпечує захист чи жорсткість вздовж передпліч, а також забезпечує посилення для бекфісту, ударів ліктями і кулаками. У бою тонфа може повертаючись, відкидатися вперед у хват «ґякуте» для удару чи поштовху. Майстри бойових мистецтв можуть також випустити тонфу і схопити її за древко — цей хват називається «токусю-моті». Це уможливлює використати руків'я як гак, аналогічно серпу-камі[4][5]. «Токусю-моті» не є звичайним хватом, але він використовується в ката Яраґува[5].

Примітки

  1. Weapons – Tonfa. Lyon Karate. Процитовано 29 травня 2017.
  2. Tonfa history. Tonfa.org. Архів оригіналу за 14 червня 2017. Процитовано 29 травня 2017.
  3. A Brief History of the Tonfa. japanesejujitsu.org. 11 лютого 2009. Архів оригіналу за 15 січня 2018. Процитовано 29 травня 2017.
  4. History. cs.canisius.edu. Процитовано 29 травня 2017.
  5. Tonfa. RKAGB. Процитовано 29 травня 2017.

Література

  • Robert Paturel, Alain Formaggio, Tonfa sécurité, Chiron éditeur, 2001. OCLC 421954363. ISBN 978-2-7027-0667-1.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.