Торговий центр

Торго́вий центр (ТЦ) інколи торгово-розважальний центр (ТРЦ), галерея, пасаж, торговельний комплекс, торговельно-розважальний комплекс (англ. shopping mall, mall, shopping center) — універсальна крамниця чи комплекс крамниць, що зазвичай включає підприємства побутового обслуговування, громадського харчування та розважальні заклади.

«The Mall» в Петчвей коло Бристоля, Англія.
Торгово-розважальний центр «Ocean Plaza» у Києві

Перші торгові центри такого типу стали з'являтися в XIX столітті. Найбільшим у світі є «Мол ов Арабія» (англ. Mall Of Arabia) в Дубаї.

Сучасний торговий центр може бути великим торговельно-розважальним комплексом — багатоповерхова будівля в стилі гай-тек, в якому окрім крамниць можуть знаходитися також кав'ярні, бари, казино, кінотеатр. Як правило, комплекс обладнаний ескалаторами, забезпечений безкоштовним парковкуванням для особистого транспорту покупців, і розташований біля станцій метро і зупинок громадського транспорту. Такий торговельно-розважальний комплекс може бути зразком зосередження сучасної масової культури.

Класифікація

Галерея ТРЦ «King Cross Leopolis» у Львові

Торгові комплекси в ICSC[1] Україна Research Group ділять ще на традиційні та спеціалізовані. Причому товарні, в свою чергу — за площею — на дуже великі (понад 80 тисяч м2), просто великі (40-80 тисяч м2), середні (20-40 тисяч м2) і малі (5-20 тисяч м2).

А для малих є ще дві підкатегорії: комплекси з повсякденно-товарною домінантою і з альтернативно-товарною. Перші — це ТЦ в спальних районах, частіше з якірним супермаркетом / гіпермаркетом, крамницею побутової техніки, товарів для тварин та ін. А інші — без великих якірних орендарів, частіше з крамницею одягу, взуття, дитячими товарами і розташовані в центральній частині міста[2].

Спеціалізованих ТЦ теж кілька видів: ритейл-парк (великий, середній і малий), аутлет-центр і тематичний центр (з розважальною та без розважальної домінант)[2].

В Україні

Згідно з дослідженням ICSC, велика частина торговельних майданчиків у найбільших містах України представлена форматами «традиційний / великий» (27,9 % орендованої площі всіх торгових центрів), «традиційний / середній» (23,2 %), і традиційний / малий / з повсякденно товарної домінантою (24,7 %). Ще 15,8 % мають формат «спеціалізований / тематичний центр / без розважальної домінанти»[2].

Безпека

З 1 червня 2019 року згідно ДБН «Громадські будівлі та споруди. Основні положення» в громадських будівлях є обов'язковим встановлення рамок металошукачів і систем відеоспостереження.

Див. також

Примітки

  1. The International Council of Shopping Centers, Міжнародна рада торгових центрів
  2. Украинские ТРЦ начнут дотягивать до европейских стандартов
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.