Трона

Трона (англ. trona, urao) мінерал класу карбонатів, водний кислий карбонат натрію.

Трона
Загальні відомості
Статус IMA чинний (успадкований, G)[1]
Хімічна формула Na₃(HCO₃)(CO₃)·2H₂O
Nickel-Strunz 10 5.CB.15[2]
Ідентифікація
Сингонія Моноклінна сингонія
Колір риси білий
Інші характеристики
Названо на честь кристалічна сода[3]
 Трона у Вікісховищі

Назва «трона» походить від арабського слова «tròn», що є короткою назвою соди (бікарбонат натрію). Його коріння, однак, навіть старше. Назва мінералу також зустрічається в івриті נטרן (натруна) і в давньогрецьк. νιτρον («нітрон», Арістотель) або римському «нітрон» (Пліній).

Синоніми: троніт, урао.

Опис

Хімічна формула:

1. За Є. К. Лазаренком: Na3H[СО3]2•2Н2О.

2. За «Fleischer's Glossary» (2004): Na3[CO3] (HCO3)•2(H2 O).

Містить (%): Na2O — 41,2; CO2 — 38,9; H2O — 19,9. Кристалічна структура шарувата, між шарами слабі зв'язки Н2О-О. Утворює пластинчаті, стовпчасті, волокнисті або щільні аґреґати, шарувату масу, кірки і вицвіти на ґрунті. Природі кристали рідкісні. Спайність довершена в одному напрямі. Густина 2,14-2,17. Твердість 2,5-3,5. Колір білий, сірий до жовтувато- і коричнювато-сірого. Блиск скляний. Крихкий. Злом нерівний до напівраковистого. Розчиняється у воді. При взаємодії з сірководнем перетворюється в тенардит. Утворюється при висиханні соляних озер спільно з легкорозчинними сульфатами і хлоридами, іноді з боратами, часто в суміші з термонатритом, содою і нагколітом, а також на ґрунті (в аридних областях) і лавах. Супутні мінерали: сода, термонатрит. Найбільші родовища трони локалізовані в доломітових мергелях і бітумінозних глинистих породах формації Ґрін-Рівер (шт. Вайомінг, Юта, Колорадо в США), у відкладах содових озер Сьорлс-Лейк (шт. Каліфорнія, США); Натром (Танзанія); Ваді-ен-Натрун (Єгипет); є на Алтаї(РФ) і в Долині Смерті (США), Феззан (Лівія), у долині р. Ніл (Єгипет), Кенії, Ірані, Монголії, Судані. Трона — важлива содова сировина.

Див. також

Примітки

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.