Тенардит

Тенардит (рос. тенардит; англ. thenardite; нім. Thenardit m) мінерал класу сульфатів, сульфат натрію острівної будови.

Тенардит
Загальні відомості
Статус IMA затверджений, перейменований (Rn)[1]
Хімічна формула Na₂SO₄
Nickel-Strunz 10 7.AC.25[2]
Ідентифікація
Сингонія Ромбічна сингонія
Колір риси білий
Інші характеристики
Названо на честь Луї Жак Тенар[3]
 Тенардит у Вікісховищі

Названий за прізвищем французького хіміка Л. Ж. Тенара (L.J.Thenard), J.L.Casaseca, 1826. Синоніми: макіт, менардит, піротехніт.

Опис

Хімічна формула: Na2[SO4]. Містить (%): Na2О — 56,3; SO3 — 43,7. Домішки: К2О, MgO, CaO, Cl i H2O. Сингонія ромбічна. Ромбо-дипірамідальний вид. Форми виділення: зернисті і щільні агрегати, кристалічні кірки, нальоти, вицвіти. Кристали (до дек. см) пірамідальні або таблитчасті. Хрестовидні двійники. Спайність по (010) досконала, по (101) добра. Густина 2,66. Тв. 2,5—3,5. Колір жовтуватий, сіро-білий, червонуватий. Також прозорий, безбарвний. Блиск скляний, іноді смолистий. Злом нерівний. Помірно крихкий. Розчиняється у воді.

Розповсюдження

Тенардит — типовий мінерал евапоритів. Зустрічається в соляних осадових родовищах, відкладах озер в зонах аридного клімату у вигляді пластів потужністю до дек. м. Часто зустрічається в кіркоподібних скупченнях навколо фумарол і на древніх лавових потоках. Рідше утворюється при гідротермальних і пневматолітових процесах. Знаходиться в асоціації з епсомітом, гіпсом, натролітом, галітом та боратами. Родовища: Еспартікос в околиці Мадриду (Іспанія), в Лівійській пустелі і в пустелі Сахара (Північна Африка), озеро Саша (Прикаспій), Кулундинський степ (Росія), озеро Чаплін, провінція Саскачеван (Канада). Рідкісний. Використовують при виготовленні скла, соди тощо.

Застоування

Тенардит - це «стандартний мінерал» для опису хімічного складу гірських порід згідно стандарту CIPW-Norm. У медицині - тенардит можна використовувати як проносне, як і інші водорозчинні сульфати (наприклад, мірабіліт).

Див. також

Примітки

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.