Тузлівські схили

Тузлівські схили — комплексна пам'ятка природи регіонального значення. Розташована у М'ясниковському районі Ростовської області по берегах річки Тузлів. Статус природної пам'ятки Тузлівські схили отримали згідно з Постановою уряду Ростовської області від 15.05.2014 № 349.

Тузлівські схили
47°28′04″ пн. ш. 39°28′28″ сх. д.
Розташування:  Росія, Ростовська область, М'ясниковський район
Площа: 223
Заснований: 2006
Керівна
організація:
Міністерство природних ресурсів і екології Ростовської області
Країна  Росія

Історія

Тузлівські схили є фрагментами широколистяних лісів, що ростуть на дні та схилах балок (байрачні ліси). Вони вносять різноманітність у степовий ландшафт і суттєве доповнення в його флору. Схили корінного берега річки Тузлів відрізняються багатством флори й фауни, присутністю дуже рідкісних лісових видів рослин (анемона лісова та ін.) і тварин. Тут росте приблизно 375 видів рослин, з яких 12 видів занесені в Червону книгу Ростовської області.

Тузлівські схили є пам'яткою природи обласного значення. Розташована вона на території Приазовської берегової рівнини біля підніжжя південно-східної частини Донецького кряжа. Складаються Тузлівські схили з двох ділянок: одна ділянка лежить на правому березі річки Тузлів, на південний захід від села Карпо-Миколаївка, інша ділянка розташована на північний схід від хутора Стоянов, на лівому березі річки Тузлів.

За типом рослинності пам'ятка природи належить до зони ковилових степів, підзони різнотравно-типчаково-ковилових і розташована на кордоні з приморським приазовським варіантом степу. На лівобережних степових схилах пам'ятки ростуть переважно різнотравно-типчаково-ковилові й шавлієво-типчаково-ковилові спільноти. У нижній частині схилів ближче до заплави річки більше значення мають степові та лучно-степові трави, тут широко представлені деревно-чагарникові рослини. На території Тузлівських схилів багато джерел із заростями навколоводних рослин. На правобережних схилах долини лежать ділянки незайманої степової цілини, де немає змиву ґрунту. Тут зростають великодернинні види ковили ковила українська, ковила найкрасивіша і ковила вузьколиста.

Усього в долині річки Тузлов зареєстровано 375 видів вищих рослин, з них 251 вид рослин росте на схилах степових спільнотах. У долині річки знайдено 12 рідкісних видів, що потребують охорони. Усі вони занесені в список охоронюваних у Ростовській області: сальвінія плаваюча, аїр болотний, тюльпан Шренка і Біберштейна, козлятник лікарський, гіацинт степовий та інші, гриб сморчок степовий (внесений у Червону книгу СРСР у 1984 році).

На території пам'ятки природи мешкають: ящірка прудка, вужі звичайний і водяний, полоз, фазан, крижень, боривітер звичайний, лунь очеретяний, золотиста щурка й ластівка берегова, вивільга звичайна, ремез, сорока, грак, ворона сіра, кропив'янка, звичайний соловей, жайворонки польовий, степовий і чубатий. Тут можна зустріти таких тварин, як лисиця, куниця кам'яна, тхір степовий, ласиця мала, заєць сірий. Багато представлено видове різноманіття безхребетних, серед яких є рідкісні, включені в Червоні книги.

Пам'ятка природи Тузлівські схили має природоохоронне та наукове значення.

Література

  • «О памятниках природы Ростовской области». Постановление Администрации Ростовской области от 19 октября 2006 года № 418.(рос.)
  • Миноранский В. А., Демина О. Н. Особо охраняемые природные территории Ростовской области. — Ростов-на-Дону, 2002.(рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.