Тур'я Поляна

Тур'я́ Поля́на село в Україні, в Закарпатській області, Перечинському районі.

село Тур'я Поляна
Країна  Україна
Область Закарпатська область
Район/міськрада Перечинський район
Рада Тур'є-Полянська сільська рада
Код КАТОТТГ UA21100210160046091
Основні дані
Населення 1455
Площа 7,781 км²
Густота населення 187 осіб/км²
Поштовий індекс 89232
Телефонний код +380 3145
Географічні дані
Географічні координати 48°41′57″ пн. ш. 22°48′20″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
287 м
Водойми річка Шипіт, струмок Солотвинський, струмок Косячків
Місцева влада
Адреса ради 89232, Закарпатська обл., Переченський р-н, с.Тур’я Поляна, вул.Зелена,94
Карта
Тур'я Поляна
Тур'я Поляна
Мапа
водоспад Воєводин

Перша письмова згадка про поселення датується 1548 р. Відоме під назвами «Polanya», «Polyena», «Polsana», «Poliena». У ті далекі часи воно належало до «Невицької замкової домінії». Назву села трактували як поселення, розташоване на лугу-поляні серед лісів. Очевидно, його заснували в ХV столітті шолтеси та переселенці. У 1567 році у селі оподатковано чотири домогосподарства, що володіли по половині наділу. З 1588 року спостерігається майнове розташування селян В останній чверті ХVІ ст. в село переселилося ще 20 родин, на ту пору було 26 кріпацьких та два господарства шолтесів . Негаразди, що спіткали верховинські села у той період, зменшили кількість жителів. У 1715 відомості облікували 16 господарств, у тому числі два желярські . На початку ХVІІІст . Із села вибула третина селян.

Старі чеські мости, в урочищі Шипот, які ведуть до підніжжя Полонини Руної. Загальна кількість — 7 одиниць. Побудовані у формі арки, з каменю та заліза у період перебування краю у Чехословаччині. В ті часи мости на річці Шипотик слугували для вузькоколійки, по якій возили деревину.

Церква св. арх. Михайла. 1832

У єпископській візитації за 1751 р. згадують про добру дерев'яну церкву св. арх. Михайла з двома дзвонами, прикрашену всіма новими образами.

Нині в селі — типова мурована церква, південний та північний фасади якої зміцнено контрфорсами. Архітектура інтер'єру дуже нагадує тур'я-бистрянську церкву. Іконостас і вівтар — старої роботи, а ікони, очевидно, намалювали в одній з угорських іконописних майстерень кінця XIX — початку XX ст. Настінне малювання перемальовано в 1988 р. під час останнього ремонту. Перед церквою стоїть одноярусна каркасна дерев'яна дзвіниця. Два більші дзвони вилила ужгородська фірма «Акорд» у 1930 р. (мабуть тоді спорудили дзвіницю), а найменший походить з 1758 р.

Для любителів історії і культури буде цікаво відвідати етнографічний музей-хату в школі села Тур'я Поляна, що облаштований за принципом старовинної хати з сінями, жилою кімнатою та світлицею, а сільський вчитель історії розповість Вам про історію, культуру, звичаї і обряди нашої місцевості від А до Я!

Гідрант з сірководнем.

Мінеральна вода, що має має сильно виражений запах і дуже насичений смак.

Міні-ГЕС Шипот 2 — побудована за італійським зразком

За 12 км від с. Тур'я Поляна на річці Воєводин знаходиться водоспад «Воєводин».

Поруч водоспад — Юний Турист. Це важкодоступний для пересічного туриста водоспад, але добравшись до нього справді його краса зачаровує подих.

На північ від села знаходиться загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення Тур'є-Полянський заказник.

Орнітологічний заказник Соколині скелі

На охоронній ділянці букових і хвойних лісів гніздяться багато видів птахів. Вертикальні скелі в північній і східній частині заказника заселені хижими птахами, багато з яких занесені до Червоної книги України, серед яких соколи, від яких і пішла назва цих скель.

Географія

На південно-західній околиці села струмки Солотвинський та Довгий впадають у річку Шипіт. На північно-східній стороні від села струмок Косячків впадає у річку Шипіт.

Пам'ятки природи

За 12 км від с. Тур'я Поляна на річці Воєводин знаходиться водоспад «Воєводин».

На північ від села знаходиться загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення Тур'є-Полянський заказник.

Населення

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 1486 осіб, з яких 713 чоловіків та 773 жінки.[1]

За переписом населення України 2001 року в селі мешкали 1424 особи.[2]

Мова

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року:[3]

МоваВідсоток
українська 99,38 %
російська 0,55 %
румунська 0,07 %

Люди

В селі народився Данилич Тарас Федорович (нар. 1945) — український художник, народний художник України.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.