У Калиха

«У Калиха» (чеськ. «U Kalicha» — «У келиха») — культовий ресторан у Празі, пов'язаний з ім'ям бравого солдата Швейка. Українським читачам також відомий як шинок "Під чашею".

Кухня

У ресторані подають страви оригінальної чеської кухні і справжнє чеське пиво — світлі пльзенські сорти «Пильзнер» і «Радегаст», будейовицький «Будвайзер» («Будвар»), "Велкопоповіцке" та західночеський темний «Домажлицькій пуркмістр» (до речі, Швейк пив тут Велкопоповіцке).

Хоча ресторан спеціалізується на чеській кухні, назви всіх страв наче просякнуті пафосом роману. Вам також запропонують: улюблену страву Балоуна, гуляш фельдкурата Отто Каца з шпикових кнедликів, кнедлики з яловичиною в грибному соусі приготовані за рецептом пані Мюллеровой, улюблена страва поручика Лукаша — картопля фрі з вирізкою з яловичини, улюблену картопляну лепешку підпоручика Дуба.

До пива: оломоуцькі сирки, молодий оселедець у маринаді, солоні бублики та знамениті чеські утопенці — холодні сардельки в пікантному маринаді з цибулею.

Міжнародна відомість

Ресторан уславив відомий чеський письменник Ярослав Гашек, який часто любив сюди заходити і за кухлем пива створював нові глави популярного роману «Пригоди бравого вояка Швейка». Завдяки цієї пристрасті, назва пивної «У Каліха» назавжди увійшла до історії світової літератури і залишилося увічненою на сторінках роману «Пригоди бравого солдата Швейка».

Згідно з популярним чеським романом, саме звідси бравий солдат Швейк відправився на Першу світову війну і саме тут він збирався зустрітися о шостій годині вечора після війни із старим сапером Водичкою.

Ресторан «У Калиха» отримав міжнародну відомість та інтерес після перекладу на німецьку мову «Пригод бравого солдата Швейка», і постановки цього твору у всесвітньо відомому театрі Ервіна Піскатора в Берліні на Ноллендорфській площі в 1927 році. Німецький режисер Ервін Піскатор привів Швейка на міжнародну літературну сцену. Театральна вистава Піскатора викликала увагу спочатку в Радянському союзі, потім послідувала Англія, Франція, Італія і наступні країни.

Необхідно повідомити про справжнє існування особистостей, про яких писав Ярослав Гашек в романі: Ресторан «У Калиха» належав не «господареві Палівцю», а якомусь Шмідову, якого називали «грубіян». Палівець там також працював, але лише як помічник офіціанта.

Історія

«За часів» бравого солдата Швейка «У Калиха» був зовсім банальним, не цікавим, звичайним кабачком.

Після Першої світової війни з розпадом Австро-Угорщини цей трактир перестав існувати. Відновили його лише в 1955-му році виключно з комерційних міркувань, бо безліч людей, які з усього світу приїжджали до столиці Чехословаччини, неодмінно хотіли відвідати трактир Палівця, про який вони дізналися з роману Ярослава Гашека «Пригоди бравого вояка Швейка». Таким, як зараз, ресторан став саме в 50-ті роки 20 століття. Саме тоді ресторан став пиво-кулінарною пам’яткою не лише для пражан, але й для туристів. Знайти в ньому вільне місце без резервації завжди було майже неможливо.

Так тривало до 1989 року — до того моменту, коли в Чехії відбулася так звана «Оксамитова революція». У результаті зміни уряду почалося повернення власності колишнім власникам, вірніше, їх нащадкам. Нова влада вважала, що таким чином відновлюється не лише справедливість, але й відшкодовуються матеріальні збитки, нанесені соціалістичним ладом. Виявилося, що власниками будівлі з рестораном є брати Топфер. В будинку, який колись належав їхній бабусі і яка здавала квартири внайми, внизу дійсно розташовувався трактир, господарем якого і справді був той самий Палівець, якого і описав Гашек.

Оформлення документів тривало досить довго — аж у 1991 році були зібрані всі потрібні папери, які уточнювали і підтверджували права на власність. Коли нарешті все було оформлено, Павло Топфер, взявши в банку позику в декілька мільйонів крон, викупив у держави ресторан, включаючи його меблі, обладнання, посуд, кожну виделку і ложку.

Інтер'єр

В ресторані досить цікавий інтер'єр, хоч аж ніяк не схожий на пивну Праги початку 1-ї світової війни, але тим не менш безпосередньо пов'язаний виключно зі Швейком.

На стінах — автографи іменитих відвідувачів (своєрідна колекція господаря), а на столиках, покритих зеленими скатертинами, фірмове сервірування, де на всіх предметах: і серветках, і підставках, і тарілках, присутній той, завдяки якому ресторан дає прибуток — бравий вояка Швейк.

Як на сторінках роману в ресторані стоїть зламана гармонь, висить портрет імператора Франца-Йосифа. На вході у ресторан сидить сам агент Бертшнейдер і як завжди підслуховує.

Щовечера у вечірній програмі «Швейк, пиво, пісні» з конкурсами і танцями також грає чеську музику відома чеська група «Швейк бенд» — дует з акордеону та туби.

В ресторані можна купити сувеніри, пов'язані з ім'ям Швейка.

Кількість місць — 120.

Розташування

Ресторан знаходиться в декількох хвилинах ходьби від верхньої частини Вацлавської площі. Трамвай № 22, 24, поруч з рестораном станція метро «I.P.Pavlova». Адреса: Na bojisti 12/14 Nove Mesto, Praha 2.

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.