Фельдшерсько-акушерський пункт

Фе́льдшерсько-акуше́рський пункт (ФАП) — пункт першої невідкладної медичної допомоги в малих поселеннях України та країнах колишнього СРСР. В Україні поширені майже в усіх селах та селищах, є замінником лікарень та амбулаторій.

Фельдшерсько-акушерський пункт в селі Пикуловичі Львівської області
Фельдшерсько-акушерський пункт в селі Середній Майдан Івано-Франківської області
Фельдшерсько-акушерський пункт у селі Великий Букрин Черкаської області

Походження назви

Назва пішла від назви двох медичних працівників, які входять до штату та можуть на первинному етапі надати медичну допомогу.

Функції

Необхідність долікарської ланки охорони здоров'я в сільській місцевості визначається малою щільністю проживання населення (на відміну від компактного міського населення). ФАПи розташовуються в найбільш віддалених від лікарні населених пунктах, роблячи медичну допомогу для їх жителів більш доступною.

Склад

Персонал ФАПу складається із завідувача фельдшера (акушерки), патронажної сестри (акушерки) і санітарки. ФАП веде приймання населення амбулаторно і вдома, може призначати лікування в межах компетенції фельдшера та акушерки, здійснює патронаж дітей до 3 років, забезпечує консультації з фахівцями й виконує лікарські приписи. Виконує медичне обслуговування дитячих дошкільних установ, які не мають у своєму складі медпрацівників. ФАП надає невідкладну медичну допомогу на долікарському етапі.

Основна діяльність

ФАПи проводять санітарно-протиепідеміологічну роботу на підвідомчій території: виявляють та ізолюють заразних хворих, проводять поточну дезінфекцію приміщень, де хворі перебували, відсторонюють від роботи в харчоблоках, дитячих і лікувальних установах осіб, які контактували з хворими, проводять профілактичні щеплення. ФАП здійснює санітарно-епідеміологічний нагляд за територією і розташованими на ній організаціями.

Див. також

Джерела

  • Миндлин Я. С., Лапин В. П.,. Фельдшерско-акушерский пункт // Краткая медицинская энциклопедия / глав. ред. — академик Б. В. Петровский. — второе изд. М. : «Советская энциклопедия», 1989. (рос.)
  • Мала медична енциклопедія. М.: Медична енциклопедія. 1991—1996 рр.. (рос.)
  • Перша медична допомога. М.: Велика Російська Енциклопедія. 1994 р. (рос.)
  • Енциклопедичний словник медичних термінів. М.: Радянська енциклопедія. — 1982—1984 рр.. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.