Фельзит

Фельзит (рос. фельзит; англ. felsite; нім. Felsit m) 

Фельзит
Загальні відомості
Ідентифікація
Використання

 Фельзит у Вікісховищі

Загальна характеристика

Назва Felsite — складається з польового шпату (англ. Feldspar) та кремнезему (англ. Siliciumdioxid). Фельзит — це дуже дрібнозерниста вулканічна порода, яка може містити або не містити більш великих кристалів. Фельзит (Felsite) — польовий термін для світло-пофарбованої породи, який зазвичай вимагає петрографічного дослідження або хімічного аналізу для більш точного визначення. Колір, як правило, білий від світло-сірого або червоного до засмаги і може включати будь-який колір, за винятком темно-сірого, зеленого або чорного[1] . Маса гірської породи складається з дрібнозернистої матриці з тканин, зокрема кварцового, натрієвого та калієвого польового шпату, і їх можна назвати кварцовим фельзитом або кварцовим порфіром, якщо є кварцові фенокристи. Ця порода, як правило, має екструзивне походження, утворюється шляхом ущільнення дрібного вулканічного попелу і може бути знайдена в поєднанні з обсидіаном і ріолітом. У деяких випадках він є досить дрібнозернистим для використання у виготовленні кам'яних інструментів.

Дендритні оксиди марганцю, такі як піролюзит та / або оксиди заліза, такі як лімоніт, можуть осаджуватися уздовж щілин гірських порід, надаючи деяким поверхням шматка гірських порід різнокольорові або дендроїдні текстури з малюнком.

Поширення

Промислові родовища фельзиту відомі у Вірменії і на Північному Кавказі, Німеччині, Угорщині, Закарпатті, Карнатака (Індія). На Полярному Уралі. Видобувається відкритим способом на Кавказі, у Закарпатті, в Угорщині, Індії (штат Карнатака) та ФРН.

Застосування

У хімічній промисловості фельзит використовується в якості кислотоупорного матеріалу.

У будівельній промисловості тонкомолотий фельзит використовується як зміцнююча добавка (до 20-30 % по масі) до цементу.

Фельзит використовується також в якості облицювального каменю, проте його застосування в цій якості обмежене труднощами механічної обробки. Так, наприклад, в Єревані вірменський фельзит використаний при оформленні ряду палаців.

Див. також

Примітки

  1. Klein, Cornelis and Hurlbut, Cornelius S. (1986), Manual of Mineralogy, Wiley, p. 484 ISBN 0-471-80580-7

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.