Ортоклаз

Ортоклаз (від дав.-гр. ὀρθός — «прямий» і κλάσις — «заломлення») — породоутворювальний мінерал з класу силікатів, група лужних польових шпатів. Алюмосилікат калію каркасної будови.

Ортоклаз
Загальні відомості
Статус IMA затверджений (А)[1][2]
IMA-номер IMA1962 s.p.
Абревіатура Or
Хімічна формула K(AlSi₃O₈)[3]
Ідентифікація
Сингонія Моноклінна сингонія
Твердість 6
Колір риси білий
Інші характеристики
Названо на честь Спайність[4],
ортогональність[4]
 Ортоклаз у Вікісховищі
Ортоклаз

Загальний опис

Хімічна формула: K[AlSi3O8]. Утворює перервний ізоморфний ряд з альбітом. Ізоморфні домішки: Na2O, BaO, Rb2O3, FeO, Fe2O3, CaO, Ga2O3 та ін. Сингонія моноклінна. Призматичний вигляд. Форми виділення: крупнокристалічні до гігантокристалічних блоки, тонкозернисті і щільні агрегати, кристали з різноманітними двійниками (карлсбадськими, бавенськими, манебахськими), зростки кристалів. Густина 2,5-2,6. Твердість 6,5-6,75. Колір білий, рожевий. Блиск скляний. Має мурчісонітову окремість. Важливий мінерал кислих та середніх магматичних порід. Зустрічається також в метаморфічних породах і в пегматитах.

Добувається в основному з дезінтеґрованих на поверхні гранітних пегматитів (М'янма, Шрі-Ланка). Мінерал зустрічається також в сієнітових пегматитах (Італія, Канада, Норвегія, Польща, Росія). В Україні є в межах Українського щита.

Використовують у склоробній та керамічній промисловості.

Синоніми — аргіліт, котаїт, некроніт, ортоз, пегматоліт, фельзит. Від грецьк. «ортос» — прямий і «класіс» — розщеплення (J.F.A.Breithaupt, 1823).

Різновиди

Розрізняють:

  • ортоклаз баріїстий (різновид ортоклазу, який містить барій у відношенні К: Ва>6);
  • ортоклаз ґаліїстий (штучний ортоклаз, у якого алюміній заміщується ґалієм);
  • ортоклаз ґерманіїстий (штучний ортоклаз, у якого кремній заміщується ґерманієм);
  • ортоклаз залізний (різновид ортоклазу з Мадагаскару, в якому тривалентне залізо знаходиться у четверній координації; вміст Fe2O3 до 3 %; колір жовтий; дуже рідкісний);
  • ортоклаз натровий (натроортоклаз).

Див. також

Примітки

Література

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л  Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
  • Лазаренко Є. К., Винар О. М. Ортоклаз // Мінералогічний словник. К. : Наукова думка, 1975. — 774 с.
  • Ортоклаз // Мінералого-петрографічний словник / Укл. : Білецький В. С., Суярко В. Г., Іщенко Л. В. Х. : НТУ «ХПІ», 2018. — Т. 1. Мінералогічний словник. — 444 с. — ISBN 978-617-7565-14-6.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.