Флексагон
Флексагони (від англ. to flex, лат. flectere — складатися, згинатися, гнутися) — пласкі моделі зі смужок паперу, здатні складатися і згинатися певним чином. При складанні флексагона стають видні поверхні (площини), які раніше були приховані в конструкції флексагона, а ті, що були видимі, йдуть всередину.
Флексагони зазвичай мають квадратну (тетрафлексагони) або шестикутну (гексафлексагони) форму. Додаткова приставка може означати загальне число поверхонь флексагона; наприклад, додекагексафлексагон[1] — флексагон з дванадцятьма («додека») поверхнями, кожна з яких складається з шести («гекса») секторів.
Для відмінності площин флексагона на його сектори наносять цифри, букви, елементи зображення або просто фарбують в певний колір.
Історія
Перший флексагон був відкритий в 1939 році англійським студентом Артуром Стоуном, що вивчав тоді математику в Принстонському університеті в США. Папір формату Letter був надто широким і не вміщувався в швидкозшивач, призначений для паперу формату A4. Стоун обрізав краї паперу і став складати з них різні фігури, одна з яких виявилася трігексафлексагоном[2][3].
Незабаром був створений «Флексагонний комітет», до якого увійшли, крім Стоуна, аспірант-математик Бріан Таккерман, аспірант-фізик Річард Фейнман і викладач математики Джон У. Тьюкі[3].
До 1940 року Фейнман і Тьюкі розробили теорію флексагонів, заклавши тим самим підстави для всіх наступних досліджень. Теорія не була опублікована повністю, хоча окремі її частини згодом були відкриті знову[3]. Напад на Перл-Гарбор призупинив роботу «Флексагонного комітету», а війна незабаром розкидала всіх чотирьох його засновників у різні боки[4].
Популярність флексагони отримали після появи в грудневому номері журналу «Scientific American» за 1956 рік першої колонки Мартіна Гарднера «Mathematical Games», присвяченої гексафлексагонам[5].
Флексагони неодноразово були запатентовані у вигляді іграшок, але не отримали широкого комерційного розповсюдження[6][7].
Приклади
Тригексафлексагон
Гексафлексагон — це флексагон, що має форму правильного шестикутника. Кожна поверхня флексагона складається з шести трикутних секторів.
Тригексафлексагон — гексафлексагон з трьома поверхнями. Це найпростіший з усіх гексафлексагонов (не рахуючи унагексафлексагона і дуогексафлексагона). Він представляє з себе сплющену стрічку Мебіуса[2][4].
Виготовлення тригексафлексагона
Тригексафлексагон можна згорнути зі смужки паперу, розділеної на десять рівносторонніх трикутників, наступним чином[2][8]:
- Вирізати з паперу стрічку шириною в 4-7 см і розмітити з двох сторін згідно малюнку:
- Перегнути стрічку по кожній з ліній в обидві сторони і знову розігнути.
- Перегнути стрічку по лініях a — b і c — d так, щоб сектори з «двійками» поєдналися один з одним:
- Перегнути стрічку по лінії e — f так, щоб поєдналися останні дві «двійки».
- Намазати клеєм сектори, помічені зірочкою, і склеїти їх:
Метод складання
Складання тригексафлексагона здійснюється наступним чином[2][8][9].
Модель двома пальцями правої руки за кут D. Ліва частина моделі згинається двома пальцями лівої руки по лінії AO від себе так, щоб із зворотного боку трикутники ABO і AFO поєдналися. Утворюється «пірамідка з хвостом — клапаном».
Потім кут D поєднується ззаду з кутами B і F. У цей момент точки B, F, D знаходяться прямо за точкою O.
Після цього конструкція розкривається спочатку по лінії COE (при цьому точка O йде праворуч), а потім по лінії AO.
Цей метод складання носить назву pinch flex[10].
Для почергового перегляду всіх трьох площин тригексафлексагона досить повторювати описану послідовність дій, після кожного разу повертаючи модель на 60°.
Гексагексафлексагон
Гексагексафлексагон — флексагон з шістьма шестикутними поверхнями[1][9][11].
Гексагексафлексагон можна виготовити із смужки довжиною в 19 трикутників. Виготовлення та складання флексагона показано на фотографії.
Шлях Таккермана
Простий спосіб виявити всі поверхні гексафлексагона — обхід Таккермана — полягає в тому, щоб тримати флексагон за один кут і розкривати модель до тих пір, поки вона не перестане розкриватися, потім повернути флексагон на 60° за годинниковою стрілкою, взятися за сусідній кут і повторити те ж саме[9][11].
При обході Таккермана площини гексагексафлексагону будуть розкриватися в порядку: 1,2,5,1,2,3,4,2,3,1,6,3 (або в зворотному порядку), після чого послідовність повториться. Цю послідовність називають шляхом Таккермана[9][11].
Види флексагонів
Найменування флексагонів
Поверхні флексагона можуть складатися з рівносторонніх або рівнобедрених трикутників, квадратів, п'ятикутників тощо. Флексагон може допускати появу певного числа поверхонь; деякі з них можуть бути аномальними (тобто включають в себе сектори з різними цифрами). Флексагон заданої форми із заданою кількістю площин може бути виготовлений з різних розгорток. Більш того, навіть одна й та ж розгортка може допускати різні варіанти згортання[4][12].
Загальноприйнятої системи найменувань для флексагонов немає. Мартін Гарднер використовував терміни «тетрафлексагон» і «гексафлексагон» для позначення флексагонов, що складаються з квадратів і трикутників відповідно, причому поверхні тетрафлексагона могли складатися з чотирьох або шести квадратів[4]. У книзі Flexagons Inside Out флексагони позначаються за формою секторів (квадратний, п'ятикутний тощо)[13][14]
У більш пізній час — і додекафлексагонамі стали називати флексагони з 8 і 12 трикутними секторами відповідно[12]. Якщо сектори поверхонь флексагона являють собою правильні або трикутник, то крім гексафлексагонів існують трикутні тетра-, пента-, гептил-, октафлексагони[14].
У журналах «Наука і життя» використовувалася в основному система префіксів IUPAC[15][16][17][18].
Гексафлексагони
Гексафлексагон — це флексагон, що має форму правильного шестикутника. Кожна поверхня флексагона складається з шести трикутних секторів.
Існує безліч гексафлексагонов, що різняться за кількістю поверхонь. Відомі гексафлексагони з трьома, чотирма, п'ятьма, шістьма, сім'ю, дев'ятьма, дванадцятьма, п'ятнадцятьма, сорока вісьмома площинами; кількість площин обмежено лише тим, що папір має ненульову товщину[1][2][4][8][11].
Починаючи з гексагексафлексагону, кількість різних гексафлексагонів з однією і тією ж самою кількістю поверхонь стає більше 1: існує 3 гексагексафлексагони, 4 гептагексафлексагони, 12 октафлексагонів, 27 еннагексафлексагонів і 82 декагексафлексагони[4][19].
Тетрафлексагони
Зовнішні відеофайли | |
---|---|
Флексагони | |
7 sided square tetraflexagon Scott Sherman |
Найпростіший тетрафлексагон (флексагон з квадратними поверхнями) — тритетрафлексагон, що має три поверхні. У будь-який момент видно лише дві з трьох поверхонь.
Більш складні гексатетрафлексагон і декатетрафлексагон збираються з хрестоподібної розгортки без використання клею[15]. Тетрафлексагони з числом площин 4n + 2 також можна виготовляти з квадратних рамок[4].
З зигзагоподібних смужок паперу можна виготовити тетратетрафлексагон та інші тетрафлексагони з числом площин, яке кратно 4[20].
Кільцеві флексагони
Кільцевій флексагон — флексагон, поверхня якого являє собою «кільце» з багатокутників. Для найменування кільцевих флексагонов може бути використаний префікс «цирко», наприклад, пентациркодекафлексагон — кільцевий флексагон з п'ятьма площинами, що складаються з десяти багатокутників (п'ятикутників) кожна[21]; тригеміциркогексафлексагон — флексагон з трьома поверхнями, кожна з яких являє собою кільце (цирко) із половинок (гемі) правильних шестикутників (гекса)[17].
Методи складання («флекси»)
Гексафлексагони
Зовнішні відеофайли | |
---|---|
Флексагони (Методи складання) | |
5 sided Hexaflexagon Scott Sherman Flexagons. Демонстрація «флексів» на прикладі пентагексафлексагону. |
Описаний вище метод складання гексафлексагону, що використовували для обходу всіх площин (обходу Таккермана), носить назву pinch flex[10]. Існують наступні методи складання гексафлексагонов :
Аномалії
Площина флексагона (сукупність секторів), на якій присутні різні цифри, називається аномальною площиною, а флексагон з видимою аномальною площиною (в аномальному положенні) — аномальним флексагоном[9][11][25]. Поява аномальних площин можлива на флексагонах досить високого порядку, наприклад, на гексагексафлексагоні[9], додекагексафлексагоні[25]. Найпростішим гексафлексагоном, що допускає появу аномалій, є тетрагексафлексагон[21]. Для досягнення аномальних площин використовуються методи складання, відмінні від «стандартного» pinch flex[9].
Примітки
- Наука и жизнь, 1970, №3
- Наука и жизнь, 1970, №1
- Antony S. Conrad, Daniel K. Hartline The story of the Flexagon
- Мартин Гарднер, Математические головоломки и развлечения
- Martin Gardner's Collections of «Mathematical Games» Columns. Muppetlabs
- Rogers, Russell E.; Andrea, Leonard D. L. (21 квітня 1959). Changeable amusement devices and the like. Freepatentsonline.com. U.S. Patent 2883195. Архів оригіналу за 13 серпня 2013. Процитовано 27 травня 2014.
- Patents
- Mathematische Basteleien Flexagons
- Наука и жизнь, 1977, №2
- Scott Sherman The Pinch Flex
- Наука и жизнь, 1970, №2
- Scott Sherman Flexagon Naming and Terminology
- Les Pook, Flexagons Inside Out
- Scott Sherman Triangle Flexagon Bestiary
- Наука и жизнь, 1975, №9
- Наука и жизнь, 1992, №4
- Наука и жизнь, 1993, №11
- Наука и жизнь, 1993, №12
- послідовність A000207 з Онлайн енциклопедії послідовностей цілих чисел, OEIS The number of hexaflexagons of order n+2
- Наука и жизнь, 1972, №3
- Наука и жизнь, 1977, № 8
- Flexagon Portal v-flex video
- Scott Sherman The V flex
- Scott Sherman The Tuck Flex
- Квант, 1992, №10
- Scott Sherman Triangle Flexagon Flexes
Джерела
Книги
- Мартін Гарднер. Математичні головоломки и разваги = Mathematical Puzzles and Diversions / Пер. Ю. А. Данилова, под ред. Я. А. Смородинского. — 2-е. — М : Мир, 1999. — ISBN 5-03-003340-8.
- Les Pook. Flexagons Inside Out. — Cambridge University Press. — ISBN 0-521-81970-9.
- Les Pook. Serious Fun with Flexagons: A Compendium and Guide. — 2009 edition (August 17, 2009). — Springer. — 346 с. — ISBN 978-90-481-2502-9.
Статті
- А. А. Панов. Флексагоны, флексоры, флексманы // Квант. — 1988. — № 7. — С. 10—14.
- И. Кан. Аномальные флексагоны // Квант. — 1992. — № 10. — С. 57—59.
- Флексагоны // Наука и жизнь. — 1970. — № 1. — С. 124—125. Тригексафлексагон
- Флексагоны // Наука и жизнь. — 1970. — № 2. — С. 68—69. Гексагексафлексагон, путь Таккермана
- Флексагоны // Наука и жизнь. — 1970. — № 3. — С. 154—155. Другие гексафлексагоны
- Флексагоны // Наука и жизнь. — 1970. — № 8. — С. 149. Переписка с читателями
- Флексагоны // Наука и жизнь. — 1972. — № 3. — С. 142—143. Тетрафлексагоны
- Флексагоны // Наука и жизнь. — 1972. — № 4. — С. 107. Флексотрубка Стоуна
- Флексагоны // Наука и жизнь. — 1975. — № 7. — С. 154—155. Флексотрубка Стоуна (продолжение)
- Флексагоны // Наука и жизнь. — 1975. — № 9. — С. 121—123. Гексатетрафлексагон, декатетрафлексагон, приставки IUPAC
- И. Константинов. Флексагонными тропами // Наука и жизнь. — 1977. — № 2. — С. 92—96, V. Туннельный перевод
- Флексагоны // Наука и жизнь. — 1977. — № 8. — С. 98—99. Пространственные модели диаграмм перевода. Пентациркодекафлексагон
- И. Кан. Гемитетрафлексагоны // Наука и жизнь. — 1992. — № 4. — С. 126—127. Гемитетрафлексагоны
- И. Кан. Гемитетра- и гемигексафлексагоны // Наука и жизнь. — 1993. — № 11. — С. 150—152.
- И. Кан. Треугольные флексагоны // Наука и жизнь. — 1993. — № 12. — С. 42—43.
Посилання
- Флексагони на Арбузі
- Гексафлексагони, Тетрафлексагони. Антологія Мартіна Гарднера
- Флексагони, Розфарбовування флексагонів. Растрёпанный Блокнот
- Jürgen Köller. Flexagons(англ.), Flexagons(нім.). Mathematische Basteleien.
- Weisstein, Eric W. Flexagon, Tetraflexagon, Hexaflexagon(англ.). Wolfram MathWorld
- * Scott Sherman. Flexagons [Бестіарій, діаграми, теорія, термінологія] (англ.). Архів оригіналу за 13 серпня 2013. Процитовано 30 липня 2013.
- David King. Flexagons (англ.). Архів оригіналу за 13 серпня 2013. Процитовано 31 липня 2013.
- Vi Hart(англ.) Hexaflexagons (YouTube): part 1 part 2.
- Флексагонные подушки(англ.). Woolly Thoughts.
- Anthony S. Conrad, Daniel K. Hartline (1962). Flexagons [Теорія флексагонів: види, конструювання, аналіз] (англ.). RIAS. Архів оригіналу за 13 серпня 2013. Процитовано 30 липня 2013. (частина книги на іншому сайті)
- Harold V. McIntosh, Antony S. Conrad, Daniel K. Hartline (1962,2000,2003). Flexagons [Статті по флексагонам у форматі PDF] (англ.). Архів оригіналу за 13 серпня 2013. Процитовано 30 липня 2013.
- Harold V. McIntosh. My Flexagon Experiences (англ.). Архів оригіналу за 13 серпня 2013. Процитовано 30 липня 2013.
- Flexagons. Mathematrix(англ.)
- The Fabulous Flexagons. Murderous Maths(англ.)
- Yutaka Nishiyama(англ.) (2010). «General Solution for Multiple Foldings of Hexaflexagons» IJPAM, Vol. 58, No. 1, 113–124. «19 faces of Flexagons»
- Flexagon Lovers (англ.). Архів оригіналу за 13 серпня 2013. Процитовано 30 липня 2013.
- Dr. Antônio Carlos M. de Queiroz. Hexaflexagon Catalog (англ.). Архів оригіналу за 13 серпня 2013. Процитовано 27 травня 2014.