Флоріан Лорхський

Флоріан, Флоріан Лорсхький, Святий Флоріан (лат. Florianus, 250, Каннабіака, нині Цайзельмауер біля Тулльну, Нижня Австрія 304, Лауріакум, нинішній Енс, Верхня Австрія) — один з восьми покровителів Австрії, католицький святий, покровитель пожежників.

Флоріан
Святий Флоріан
Народився 250-ті[1]
Нижня Австрія, Австрія
Помер 4 травня 304(0304-05-04)
Енс, Лінц-Ланд, Верхня Австрія, Австрія
·утоплення і смертна кара через утопленняd
Шанується католиками
У лику святий і католицький святий
День пам'яті 4 травня
Патрон Шаргород, пожежників, металургів, ковалів, скловарів, пивоварів, пекарів, гончарів
Медіафайли на Вікісховищі

Біографія

Флоріан народився в Лауріакумі. Був військовим римського війська під командуванням намісника Австрії. Таємно прийняв християнство, проте коли за наказом Діоклетіана почались переслідування християн, добровільно здався солдатам губернатора Норика. Після мученицьких тортур, його втопили в місцевій річці Енс.

Його знайшла християнка — вдова Валерія, i поховала його на місці нинішнього містечка Санкт Флоріан, поблизу Лінц, Верхня Австрія, де на місці поховання збудували монастир ченців-августиніан. Потім мощі його було перенесено до Риму. 1138 року папа Луцій III дозволив передати їх польському королю Казимиру та єпископу Кракова. З тих часів Флоріан також вважався покровителем Польщі. Існує значна кількість легенд про життя, смерть і поховання Святого Флоріана.

Із Святим Флоріаном пов'язано кілька чудес, у тому числі гасіння грандіозної пожежі лише одним кухлем води.

Культ Флоріана набув поширення на території Австрії, Чехії, Німеччини та Польщі. Флоріан вважається патроном людей багатьох професій, пов'язаних з вогнем: пожежників, металургів, ковалів, скловарів, пивоварів, пекарів, гончарів тощо.

Святий Флоріан в Україні

На території України збереглося декілька десятків скульптурних зображень святого Флоріана. Зазвичай він зображений в одязі римського воїна з відром або кухлем води.

Найбільш відомим є зображення святого Флоріана у Львові на фронтоні споруди пожежної команди (скульптор П. Войтович, 1906 р.) на вул. Підвальній, 6. Також у Львові на фасаді приватного будиночка знаходиться скульптура Святого Флоріана (вул. Котика).

На території України є три пам'ятники святому Флоріану — у Микулинцях (1797)[2], у Загір'ї Зборівського району та Швайківцях Чортківського району. Також є барельєф святого Флоріана у Чернівцях на житловому будинку, що на вул. Кобилянської. У Бродах біля залізничного переїзду, що між вулицями 22 Січня та Львівською, 4 травня 2011 року було освячено відновлену коштом залізничників Бродівської ділянки колії, фігуру Святого Флоріана.

На місці, де стоїть пам'ятник у Загір'ї, розміщувався панський маєток. Кілька разів маєток був спалений блискавкою. Пани збудували маєток в іншому місці. На території, де стоїть пам'ятник Святому Флоріану донині спостерігаються часті удари блискавок. Пам'ятник являє собою фігуру Святого, який ллє воду з відра на палаючий будинок. Рік встановлення 1775.

26 січня 1588 року місто Шаргород отримало від короля Сигізмунда ІІІ герб з такою символікою: «За герб місту надається Святий Флоріан, що має в правій руці щиток з трьома списами, а в лівій начиння з водою, котрою пожежу заливає, на пам'ять про те, що місто від войовничого колись Флоріана Шарого дістало наймення». Святий Флоріан виступає тут як покровитель родоначальника власників міста Замойських — Флоріана Замойського, прозваного «Шарим» (сірим). Щиток з трьома списами в руці святого — герб роду Замойських («Єліта»).

Примітки

  1. http://en.isabart.org/person/124189
  2. Офіційний сайт смт Микулинці. Визначні місця.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.