Фрага

Фра́га село в Україні, у Рогатинській міській громаді, Івано-Франківського району, Івано-Франківської області.

село Фрага
Країна  Україна
Область Івано-Франківська область
Район/міськрада Івано-Франківський район
Громада Рогатинська міська громада
Основні дані
Засноване 1460
Населення 651
Площа 7,1 км²
Густота населення 91,69 осіб/км²
Поштовий індекс 77011
Телефонний код +380 03435
Географічні дані
Географічні координати 49°28′04″ пн. ш. 24°26′26″ сх. д.
Водойми р. Свірж
Відстань до
обласного центру
75 км
Відстань до
районного центру
75 км
Найближча залізнична станція Рогатин
Відстань до
залізничної станції
15 км
Місцева влада
Адреса ради 77000 Івано-Франківська область, Івано-Франківський район, м.Рогатин
Карта
Фрага
Фрага
Мапа

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 714-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано-Франківської области» увійшло до складу Рогатинської міської громади [1]

Через село проходить автошлях державного значення Н09, Мукачево-Рахів-Івано-Франківськ-Рогатин-Львів.


Географія

Село розташоване на межі Івано-Франківської та Львівської областей.

Назва

7 червня 1946 року указом Президії Верховної Ради УРСР село Фрага Рогатинського району перейменовано на село Ягодівка і Фразьку сільську раду — на Ягодівська.[2]

11 червня 1993 р. селу повернено історичну назву.[3]

Історія

Фраґа була відпустовим місцем у другій половині XVII ст. Перша дерев'яна церква (згадується в 1573 р., стояла на високій горі, що зветься Скала), згоріла за часів Богдана Хмельницького, врятувалася лише ікона Пресвятої Богородиці, написана на полотні: ікона схожа на Белзьку (тепер Ченстоховську).

На місці спаленої церкви було збудовано невеличку греко-католицьку капличку, туди поміщено ікону, до якої зверталися з молитвами. Із поширенням розголосу про чудотворні властивості ікони її, за наказом дідича Яна Станіслава Яблоновського, у 1732 р. було перенесено до костелу бернардинського монастиря (спорудженого на кошти, виділені дідичами Станіславом Яном Яблоновським, його сином Яном Станіславом). Після скасування монастиря у 1790 р. ікону було перенесено до костелу в Бережанах. Українська громада, очолювана парохом Теодором Сціловським, підтримана власником села графом Віктором Баворовським, чинила спротив. За спогадами очевидців, коли монахи забрали ікону з села, люди 2 місяці бачили образ у сяйві над водою, де потім забило джерело. 1904 р. ікона повернулася разом із бернардинцями до Фраґи. Під час Другої світової війни монастир і костел були повністю зруйновані.

В окремих документальних джерелах межі XVIII — XIX ст. Фрага згадується як містечко. У другій половині ХІХ ст., за даними краєзнавця А.Шнайдера, поселення мало власну печатку з гербом: у щиті, увінчаному короною, — хлібний сніп, у який навхрест устромлені ціп та коса (Львівська наукова бібліотека ім. В.Стефаника. — Відділ рукописів. — Фонд 144. — Опис 3. — Спр. 14. — Арк. 215).

1942 р. Cкалу підірвали гітлерівці, джерело було знищене; потім цілюще джерело з'явилося на протилежному боці гори, досі оздоровлює людей. Недавно зафіксовано два випадки зцілення водою з цього джерела — одна жінка позбулася раку шкіри, в іншої відновився втрачений зір.

У 1939 році в селі проживало 910 мешканців (800 українців, 100 поляків і 10 євреїв)[4].

1 серпня 2016 року лютувала негода на Прикарпатті, від якої найбільше постраждала Фрага. Зокрема, знищено дерев'яну конструкцію та металеве покриття даху ЗОШ (850 м²), пошкоджено покриття сільського клубу (20 м²), металеві покриття церкви (40 м²) і двох житлових будинків (200 м²). Також буревій повалив п'ять дерев.[5]

Культові споруди

Втрачені

  • Костел (1739—1741, будівничий Франческо Каппоні)
  • Монастир (1723—1732, будівничий Якуб Петрі).

Діючі

В селі знаходиться дерев'яна церква Перенесення мощів Святого Миколая 1933.[6]

Відомі люди

В селі народились

Померли

Школа

Діє школа І-ІІ ступенів.[7][8]

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.