Франко-провансальська мова

Франко-провансальська мова (арпіта́нська мова; фр. francoprovençal, самоназва arpitan) — романська мова (галло-романська підгрупа), поширена на південному сході Франції, в романській Швейцарії і північно-західній Італії (Валле-д'Аоста). Перебуває на межі зникнення через перехід носіїв на стандартну французьку мову у другій половині XX століття. Офіційних функцій не має, напівофіційний статус має в одному регіоні Італії.

Франко-провансальська мова
Поширення мови в Європі
Поширена в Італія, Франція, Швейцарія
Регіон П'ємонт, Фоджа, Валле-д'Аоста, Савоя та інші.
Носії 113 400
Писемність латинське письмо
Класифікація Індо-Європейська
-Романська
--Галло-романська
Офіційний статус
Державна -
Офіційна захищений статус у Валле-д'Аоста
Коди мови
ISO 639-3 frp

У сучасній Франції, з її централізованою мовною політикою, часто розглядається як «говір», «місцевий діалект» (патуа), або включається в окситанську мову, що також вимирає. У Швейцарії більшість носіїв арпітанської перейшли на французьку мову (з деякими місцевими особливостями), що має більший престиж в економіці і системі освіти. Ця ситуація діаметрально протилежна до німецькомовних жителів країни, які з кінця 1970-х практично перестали активно користуватися стандартною німецькою мовою Німеччини, стандартизувавши свій, особливий швейцарський діалект німецької, для всіх сфер життя.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.