Франческо Реді

Франческо Реді (18 лютого 1626 1 березня 1697) італійський фізик, натураліст, біолог і поет[4]. Вважається «засновником експериментальної біології» і «батьком сучасної паразитології».Він був першою людиною, яка поставила під сумнів теорію спонтанного зародження, продемонструвавши, що опариші походять з яєць мух.

Франческо Реді
італ. Francesco Redi
Псевдоніми Anicio Traustio
Народився 18 лютого 1626(1626-02-18)[1][2][…], 19 лютого 1626(1626-02-19) або 1626
Ареццо, Тоскана, Італія[2][3]
Помер 1 березня 1697(1697-03-01)[2]
Піза, Тоскана, Італія[2][3]
Країна  Велике герцоґство Тосканське
Діяльність лікар, біолог, поет, художник, ентомолог, паразитолог, натураліст, науковець
Alma mater Пізанський університет
Галузь біологія
Заклад Флоренція
Вчителі Реміджо Кантагалліна
Відомі учні Anton Maria Salvinid
Членство Академія делла Круска, Accademia del Cimentod і Аркадська академія
Особ. сторінка francescoredi.it

 Франческо Реді у Вікісховищі

Отримавши ступінь доктора медицини та філософії в Пізанському університеті у 21 рік, він працював у різних містах Італії. Раціоналіст свого часу, він був критиком міфів, таких як спонтанне народження, та перевіряв їх за допомогою експерименту.

Найвідоміші експерименти Франческо Реді описані в його magnum opus «Esperienze intorno alla generazione degl'insetti» («Досліди породження комах»), опублікованому в 1668 році. Він спростував, що гадюки п'ють вино і можуть розбити келихи, а їхня отрута при ковтанні є отруйною. Він правильно зауважив, що зміїні отрути виробляються з ікл, а не з жовчного міхура, як вважалося раніше. Він також був першим, хто розпізнав і правильно описав деталі близько 180 паразитів, включно з Fasciola hepatica і Ascaris lumbricoides. Він також відрізняв дощових черв’яків від гельмінтів (наприклад, стьожаків, сисунів і аскарид). Ймовірно, він поклав початок використання наукового контролю, як основи в розробці експерименту в сучасній біології.

Збірка його віршів, вперше опублікована в 1685 році Bacco in Toscana («Вакх у Тоскані»), вважається одним з найкращих творів італійської поезії 17-го століття, за яку великий князь Козімо III нагородив його почесною медаллю.

Біографія

Син Грегоріо Реді та Сесілії де Гінчі, Франческо Реді народився в Ареццо 18 лютого 1626 року. Його батько був відомим лікарем у Флоренції. Після навчання у єзуїтів Франческо Реді вступив до Пізанського університету, де він отримав ступінь доктора медицини та філософії у 1647 році у віці 21 року. Він постійно переїжджав до Риму, Неаполя, Болоньї, Падуї та Венеції і, нарешті, оселився у Флоренції в 1648 році. Тут він був зареєстрований у Collegio Medico, де він служив у суді Медічі як головний лікар і суперінтендант герцогського аптекаря. до Фердинанда II Медичі, великого герцога Тоскани та його наступника Козімо III. Саме тут було виконано більшість його академічних робіт, що принесло йому членство в Академії Лінчей. Він також був членом Accademia del Cimento (Академії експерименту) з 1657 по 1667 рік.

Він помер уві сні 1 березня 1697 року в Пізі, а його останки були повернуті в Ареццо для поховання.

Колекція його листів зберігається в Національній медичній бібліотеці в Бетесді, штат Меріленд.

Кар'єра науковця

Експериментальна токсикологія

Доктор Реді.

У 1664 році Реді написав свою першу монументальну роботу Osservazioni intorno alle vipere (Спостереження за гадюками) своєму другові Лоренцо Магалотті, секретарю Академії дель Сіменто. У цьому він почав руйнувати поширені наукові міфи (які він назвав «розкриттям неправди»), наприклад, гадюки п’ють вино і розбивають келихи, їх отрута токсична, якщо проковтнути, голова мертвої гадюки є протиотрутою, отрута гадюки – рідина яка виробляється у жовчному міхурі і так далі. Він скоріше пояснив, що зміїна отрута не пов’язана з укусом змії, що суперечило б поширеній думці. Він провів серію експериментів щодо наслідків укусів змій і продемонстрував, що отрута була отруйною лише тоді, коли вона потрапляла в кров через укус, і що ікло містить отруту у вигляді жовтої рідини. Він навіть показав, що, наклавши тугу пов'язку перед раною, можна запобігти проходженню отрути в серце. Ця робота поклала початок експериментальній токсикології/токсинології.

Esperienze intorno alla generazione degl'insetti

Ентомологія і спонтанне зародження

Реді найбільш відомий своєю серією дослідів, опублікованих у 1668 році під назвою Esperienze intorno alla generazione degl'insetti (Досліди з породження комах), яка вважається його шедевром і віхою в історії сучасної науки. Книга є одним із перших кроків у спростуванні «спонтанного зародження» — теорії, також відомої як арістотелівський абіогенез. У той час панувала мудрість, що опариші виникли спонтанно від гнилого м’яса.

Реді взяв шість банок і розділив їх на дві групи по три: В одному досліді в першу банку кожної групи він поклав невідомий предмет; у другому — мертва риба; в останню чергу сирий шматок телятини. Верхівки першої групи банок Реді накрив дрібною марлею, щоб в неї потрапляло тільки повітря. Іншу групу він залишив відкритою. Через кілька днів він побачив, що на предметах у відкритих банках, на які змогли приземлитися мухи, з’явилися опариші, але не в закритих марлею банках. У другому досліді м’ясо зберігали в трьох банках. Одну з банок відкрили, а дві банки накрили, одну пробкою, а іншу марлею. Мухи могли проникнути тільки в незакриту банку, і в ній з'явилися опариші. У банку, накритому марлею, на марлі з'явилися опариші, але вони не вижили.

Реді продовжив свої експерименти, захоплюючи опаришів і чекаючи, поки вони перетворяться на мух. Крім того, коли мертвих мух або опаришів клали в герметичні банки з мертвими тваринами або телятиною, опариші не з’являлися, але коли те ж саме робили з живими мухами, опариші з’являлися. Добре знаючи долі відвертих мислителів, таких як Джордано Бруно та Галілео Галілей, Реді обережно висловлював свої нові погляди у спосіб, який не суперечив б теологічній традиції Церкви; отже, його інтерпретації завжди ґрунтувалися на біблійних уривках, як-от його знамените прислів’я: omne vivum ex vivo («Все життя походить від життя»).

Паразитологія

Реді був першим, хто описав ектопаразитів у своїй Esperienze intorno alla generazione degl'insetti. Його помітні ілюстрації в книзі — це ті, що стосуються кліщів, зокрема оленячих і тигрових кліщів; він також містить перше зображення личинки Cephenemyiinae, носових мух оленів, а також овечого печінкового сосальщика (Fasciola hepatica). Його наступний трактат 1684 року під назвою Osservazioni intorno agli animali viventi che si trovano negli animali viventi (Спостереження за живими тваринами, які є в «Живих тваринах») зафіксував описи та ілюстрації понад 100 паразитів. У ньому він також розрізняє дощового хробака (загалом вважається гельмінтом) і Ascaris lumbricoides, людського круглого хробака. Важливим нововведенням у книзі є його експерименти з хіміотерапії, в яких він використовував «контроль», основу експериментального дизайну в сучасних біологічних дослідженнях [2][4][20]. Він описав близько 180 видів паразитів. Мабуть, найбільш значущим його спостереженням було те, що паразити виробляють яйця і розвиваються з них, що суперечило поширеній думці, що вони утворюються спонтанно.

Літературна кар'єра

Як поет, Реді найбільш відомий дифірамбом «Бакко в Тоскані» («Вакх у Тоскані»), який вперше з’явився в 1685 році. Його вакханальна поема на прославлення тосканських вин досі читається в Італії й сьогодні. Був прийнятий до двох літературних товариств: Аркадської академії та Академії делла Круска. Він був активним членом Crusca і підтримував підготовку тосканського словника. Він викладав тосканську мову як lettore pubblico di lingua toscana у Флоренції в 1666 році. Він також написав багато інших літературних творів, включаючи свої «Листи» та «Arianna Inferma» [9].

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.