Фроляк Богдана Олексіївна

Богда́на Олексі́ївна Фроляк (*5 травня 1968, с. Видинів, Івано-Франківська область) — українська композиторка. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Богдана Фроляк
лат. Bohdana Frolyak
Основна інформація
Повне ім'я Фроляк Богдана Олексіївна
Дата народження 5 травня 1968(1968-05-05) (53 роки)
Місце народження село Видинів
Снятинський район
Івано-Франківська область
Громадянство  Україна
Національність українка
Професія композиторка
Освіта Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка
Жанр класична музика
Нагороди
Премії 2000 Премія імені Ревуцького
2005 Премія імені Лятошинського

Життєпис

Початкову музичну освіту Богдани Фроляк здобувала у рідному селі під керівництвом Василя Олексійовича Куфлюка — сільського вчителя, що здобув педагогічну та музичну освіту у Варшаві і розробив власну методику розвивання абсолютного слуху у дітей[1]. Куфлюк організував також театральний гурток, де грала мама композиторки[2]. У Куфлюка навчалася також старша сестра композиторки Ганна Гаврилець.

У 1986 році закінчила Львівську музичну школу-інтернат ім. С. Крушельницької у класах фортепіано, теорії музики та композиції. У 1991 році закінчила композиторський факультет Львівської державної музичної академії ім. М. Лисенка[3] у професорів Володимира Флиса та Мирослава Скорика. У 1998 закінчила асистентуру-стажування цього ж ВНЗ (зараз Львівська національна музична академія). У 2009 році стажувалася на кафедрах композиції та сучасної музики і джазу Краківської Музичної Академії.

З 1991 року — викладач кафедри композиції у Львівській національній музичній академії імені Миколи Лисенка.

За рішенням комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка стала переможцем у номінації «Музичне мистецтво» за твори: симфонія-реквієм «Праведна душа…», хорова кантата «Колір» та музичний твір «Присниться сон мені»[4]. Це рішення комітету затверджене указом Президента України.

Основні твори

  • Камерні і сольні
    • «…як же кажете ви до моєї душі: „Відлітай ти на гору свою, немов птах?“» (псалом) для флейти, альтової флейти, кларнета, басового кларнета, альтового саксофона (в початковій редакції англійський ріжок), скрипки, альта та віолончелі — 2001;
    • Stück для фортепіано — 2004;
    • Партита-медитація для двох скрипок — 2007;
    • Lamento для фортепіанного тріо — 2008;
    • Сюїта in C для віолончелі і фортепіано — 2008;
    • Інвенції для восьми віолончелей — 2009;

Стипендії та нагороди

Президент України Петро Порошенко вручає Богдані Фроляк Національну премію України імені Тараса Шевченка 2017 року
  • Стипендії:
    • 2001 — стипендія Фундації Шанувальників Варшавської Осені та фундації Ernst von Siemens Musikstiftung[5];
    • 2004 — стипендія Gaude Polonia від Міністра Культури Польщі[6];
  • Нагороди:
    • 2000 — державна премія Національної спілки композиторів і Міністерства культури України ім. Л. Ревуцького у галузі композиції[3];
    • 2005 — державна премія Національної спілки композиторів і Міністерства культури України ім. Б. Лятошинського у галузі композиції[3];
    • Національна премія України імені Тараса Шевченка 2017 року за музику на твори Тараса Шевченка: Симфонія-Реквієм «Праведная душе…», Хорова кантата «Цвіт», музичний твір «Присниться сон мені»[7].

Примітки

  1. ГАННА ГАВРИЛЕЦЬ: «НАВІТЬ КОЛИ ВАРЮ БОРЩ, У ГОЛОВІ — МУЗИКА» (про методику Василя Куфлюка згадується у третьому абзаці)
  2. Софія Іванова, Богдана Фроляк (19 жовтня 2015). Богдана Фроляк: «Хочу, аби моя музика була світлою». Архів оригіналу за 12 січня 2016.
  3. Сторінка про Богдану Фроляк на сайті Національної Спілки Композиторів України
  4. Визначені лауреати престижної Шевченківської премії-2017. dt.ua. Процитовано 20.02.2017.
  5. База даних сучасних українських виконавців та композиторів Асоціації Нова Музика (потрібно вибрати зі списку)
  6. Інформація про Богдану Фроляк на сайті Польського Інституту у Києві Архівовано 23 лютого 2009 у Wayback Machine. (сторінка про конкурс-замовлення для композиторів-стипендіатів програми Gaude Polonia)
  7. Указ Президента України від 6 березня 2017 року № 55/2017 «Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка»
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.