Футуна (Волліс і Футуна)

Футуна (фр. Futuna) — острів у південно-західній частині Тихого океану, який є частиною заморської громади Франції Волліс і Футуна.

Футуна

Карта
Географія
14°17′00″ пд. ш. 178°09′00″ зх. д.
Акваторія Тихий океан
Група островів Горн (острови) і Волліс і Футуна
Площа 46,3 км²
Довжина 14,7 км
Ширина 5,3 км
Найвища точка 363 м
Країна
 Франція
Адм. одиниця Волліс і Футуна
Населення 3612 осіб
Футуна
Футуна (Тихий океан)

Назва

Вважається, що свою назву острів Футуна отримав на честь дерева Футу, що росте на узбережжі острова [1]. У XIX столітті острова на деяких картах позначалися під ім'ям Аллофату [1].

Географія та клімат

Карта островів Алофі і Футуна

Найближчі острова - Алофі на південному сході (1,7 км), Волліс на північному сході (240 км) та Фіджі на південному-заході 280 км. Острів Футуна розташований в південно-західній частині Тихого океану і входить до складу архіпелагу Футуна. Від найближчого острова Алофі його відокремлює протока шириною 1,7 км. Острів Футуна іноді називають Східним Футуна, щоб не плутати його з Західним Футуна з групи островів Нові Гебриди, що належать Вануату.

Площа Футуна - 83 км²[2].

Це відносно високий вулканічний острів. Найвища точка - гора Пуке (Puke) висотою 524 м (інші її назва - Сінгаві і гора Схаутена. Іноді помилково вказується її висота в 765 м). Острів піддавався недавньому підняттю і має сильно пересічений рельєф. За винятком кількох маленьких прибережних рівнин, береги острова круті. Рельєф представлений рядом невисоких плато, які поступово піднімаються до гори Пуке, і розділені невеликими рівнинами. Крайні точки Футуна: північна - мис Фатуа; східна - мис Веле; південна - берег у аеродрому Веле; західна - берег біля села Толоке. Острів Футуна утворився геологічно нещодавно, тому риф розташовуються недалеко від берегів (близько 50 м) і лагуну не утворює. З огляду на підняття рифу, він знаходиться неглибоко і періодично виявляється на поверхні води, що перешкоджає його зростанню [3].

На Футуна регулярно відбуваються землетруси. Останнє, інтенсивністю 6,5 по шкалою Ріхтера, відбулося 13 березня 1993 (5 осіб загинули і 20 отримали поранення [4]).

Утворення острова Футуна почалося в пліоцені (утворення трьох стародавніх вулканів). Вулканічна діяльність їх припинилася в плейстоцені. Після припинення вулканізму острів зазнали значного підняття (до 500 м) [5].

На Футуна близько 50 коротких річок, найбільші з яких - Ваініфао, Гутуваї, Ваї Ласі і Леава. Узбережжя заболочено. Річки з квітня по жовтень пересихають, а потім раптово заповнюються водою під час сезону дощів.

Клімат острова тропічний пасатний, вологий, постійно теплий, без яскраво вираженого сухого сезону. Найбільша кількість опадів випадає в період з листопада по квітень (середньорічна кількість - 4000 мм, при вологості 80%). В середньому в році близько 24 дощових днів. Температура протягом року коливається від 24 °С до 30 °С.

Історія

Першими європейцями побачили острів були Якоб Лемер і Віллем Схаутен у 1616 році. З 1842 року Футуна є колонією Франції.

Населення

На острові за переписом 2008 року проживало 4237 осіб. Розмовляють мовою Футуна.

Адміністративно-територіальний поділ

Адміністративно входить в округах Ало і Сігаве.

Примітки

  1. Journal of the Polynesian Society: Futuna, Or Horne Island And Its People, P.33-52 (англ.). University of Auckland Library. Архів оригіналу за 24 серпня 2011. Процитовано 22 червня 2009.
  2. WALLIS AND FUTUNA TRAVEL GUIDE... (англ.). www.colonialvoyage.com. Архів оригіналу за 24 серпня 2011. Процитовано 16 травня 2009.
  3. Etat des milieux à Wallis et Futuna - Ministère de l'Ecologie, de l'Energie, du Développement durable et de l'Aménagement du territoire (фр.). Ministère de l'Écologie, de l'Energie, du Développement durable et de la Mer. Архів оригіналу за 24 жовтня 2007. Процитовано 11 липня 2009. Вказано більш, ніж один |deadlink= та |deadurl= (довідка)
  4. Wallis and Futuna (англ.). World Health Organization Regional Office for the Western Pacific. Архів оригіналу за 17 жовтня 2009. Процитовано 15 листопада 2009. Вказано більш, ніж один |deadlink= та |deadurl= (довідка)
  5. Géologie des îles Futuna et Alofi (фр.). L'Institut de recherche pour le développement (IRD). Архів оригіналу за 24 серпня 2011. Процитовано 16 травня 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.