Філістович Іван Андрійович

Іван Андрійович Філістович (біл. Янка Філістовіч; 14 січня 1926, Панячиці, Вілейський район 1952 / 1953) — білоруський колабораціоніст, учасник антирадянського підпілля, публіцист.

Філістович Іван Андрійович
генерал
Іван Андрэевіч Філістовіч
Загальна інформація
Народження 14 січня 1926(1926-01-14)
Панячиці, Вілейський район
Смерть 1952(1952)
 СРСР
Alma Mater Сорбонна і Левенський католицький університет (1835—1968)
Псевдо Янка Філістовіч
Військова служба
Приналежність Білоруська Народна Республіка
Командування
«Білоруські національно-визвольні збройні сили» («група Філістовича»)

Життєпис

Дитинство минуло в Західній Білорусі. Під час Другої світової війни, восени 1943 року, його мобілізовано в 13-й поліційний батальйон (Війлейка, Мінськ). Перед приходом Червоної армії виїхав до Німеччини. У серпні 1944 року військову частину, в якій він служив, спрямовано в Італію і там до січня 1945 року вона брала участь у боях проти англо-американських військ. У лютому 1945 року, в Чехословаччині, за спробу перейти до чеських партизан відряджено до тюрми м. Піддубиця, звідки його звільнено 8 травня 1945 року.

Після закінчення Другої світової війни Філістович емігрував до Франції. Вивчав історію в Сорбонні й в Левенському університеті. Видавав часопис «Молодь», був одним із лідерів Білоруської Незалежницької Організації Молоді у Франції (утворено на З'їзді 26 березня 1949 року). У Парижі налагодив контакт з Миколою Абрамчуком.

11 березня 1951 року — член Ради Білоруської Народної Республіки, уповноважений представник уряду БНР. У березні 1951 року взявся за місію налагодження відносин білоруської еміграції з білоруським підпіллям в БРСР. Після тримісячного вишколу на базі Кавберен його спрямовано в район, з якого походив. Брав участь в американському десанті 9 вересня 1951 року. Через свояка Петра Кушеля йому вдалося налагодити контакт з групою С. Микулича, яка складалася з 5-х людей та діяла в Ільянському районі з 1949 року.

Філістович перебрав на себе командування групою та спробував перетворити її на військово-політичну організацію. Запровадив дисципліну, проводив ідейну та конспіративну підготовку, заборонив проводити напади на місцевий актив та грабунки. Групі дав назву «Білоруські національно-визвольні збройні сили» і розпочав підготовку до революційно-політичної діяльності. З цією метою у квітні 1952 року відділ провів у В'язині під Молодечним напад на друкарню, яка друкувала газету «Шлях до комунізму». Партизани забрали друкарську машинку. Планували, що на ній мала б друкуватися назета «Живе Білорусь!». Одначе відсутність друкарських навичок, а також брак певних засобів не дозволили реалізувати цей план. 5 вересня 1952 року оперативно-військовою групою МДБ БРСР проведено операцію з ліквідації групи Філістовича. Одначе самому Філістовичеві вдалося втекти й він планував перейти кордон з Польщою, одначе 9 вересня 1952 року в селі Ярмоличі Молодечного району його заарештувала група місцевого управління МДБ. Засудив його військовий трибунал Білоруського військового округу до страти. Вирок виконано через розстріл на межі 1952 та 1953 років.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.