Фінікіянки (Евріпід)

«Фінікіянки» (дав.-гр. Φοίνισσαι, Phoinissai) — трагедія давньогрецького драматурга Еврипіда, створена близько 411 р. до н. е.

Фінікіянки
дав.-гр. Φοίνισσαι
Жанр Давньогрецька трагедія
Автор Евріпід
Мова давньогрецька мова

Дійові особи трагедії

Сюжет трагедії

Трагедія написана на матеріалі міфів з фіванського циклу, що раніше використовувався Есхілом («Семеро проти Фів») і Софоклом («Цар Едіп», «Едіп у Колоні», «Антігона»). Дія відбувається під час походу Сімох проти Фів. Головні персонажі — хор фінікійських жінок, що їхали в Дельфи, але були затриманы у Фівах війною.

Особливості твору

Евріпід використовує в "Фінікиянках" нетрадиційну версію міфу. Іокаста тут покінчила з собою не після того, як відкрилася правда про її другий шлюб, а над тілами своїх синів, які вбили один одного. Едіп після самоосліплення не відправився у вигнання, а утримувався в ув'язненні.

Трагедія містить нове потрактування образів Полініка й Етеокла. Перший виявляється не зрадником, а борцем за праве діло; а Етеокл зображений не героєм і захисником батьківщини, а властолюбцем, готовим на все, щоб утримати престол.

"Фінікіянкі" — одна з найдовших грецьких трагедій. Вона відрізняється ускладненою дією, введенням епізодів, не пов'язаних безпосередньо з драматичним конфліктом, різноманітністю музичних і сценічних ефектів.

Вплив

Цицерон пише, що Цезар любив повторювати два рядки з "Фінікиянок", виправдовуючи ними своє прагнення до влади: "Якщо закон переступити, то лише заради царства, а в іншому його ти мусиш поважати".

Інтерпретація міфу

Вибір назви п'єси пояснюється тим, що хор її складають полонені громадянки фінікійського Тіру, які відправлені в Дельфи, але по дорозі затримуються в Фівах.

Зміст трагедії засновиний на міфі про фіванського царя Едіпа. Евріпід вільно поводиться із сюжетом міфу: Едіп і його мати та дружина Іокаста ще живі під час походу Сімох проти Фів, коли їхні сини Етеокл і Полінік вбивають один одного. Іокаста, яка разом з дочкою Антігоною марно намагалася запобігти двобою двох синів, вбиває себе над їх мертвими тілами.

Примітка

  1.  Еврипид. Трагедии. М., 1980. Т.2. С. 628.
  2.  Цицерон. Об обязанностях, 3, 21, 82.
  3.  Светоний. Юлий, 30, 5.
  4. http://rushist.com/index.php/greece-rome/455-euripides#c10
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.