Харченко Віталій Олександрович

Віталій Олександрович Ха́рченко — український зоолог, паразитолог, фахівець з нематод, доктор габілітований (Польща, 2003), доктор біологічних наук (2018). Директор Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України. Лауреат премії імені І. І. Шмальгаузена НАН України (1998). Автор близько 150 публікацій, зокрема 2 монографій. Станом на 2021 рік має одні з найвищих наукометричних показників у базі даних Scopus серед зоологів України: індекс Гірша 14, 762 цитування, 56 документів.[1][2]

Віталій Олександрович Харченко
Народився 1958(1958)
Країна  Україна
Діяльність зоолог
Alma mater Київський державний університет
Галузь зоологія, паразитологія, гельмінтологія
Заклад Інститут зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України
Посада директор
Звання старший науковий співробітник
Ступінь доктор габілітований (Польща), доктор біологічних наук
Науковий керівник Г. М. Двойнос, Г. Й. Щербак
Систематик живої природи
Дослідник, який окреслив низку зоологічних таксонів. Назви цих таксонів для вказівки авторства супроводжують позначенням «Kharchenko».

Життєпис

У 1982 році закінчив кафедру зоології безхребетних біологічного факультету Київського університету. З 1978 року працює в Інституті зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України, спочатку на посаді старшого лаборанта, поєднуючи перші роки з навчанням в університеті. 1987 року захистив кандидатську дисертацію на тему «Морфо-экологические особенности и классификация стронгилид подсемейства Cyathostominae (Trichonematinae) лошадей» і перейшов на посаду молодшого наукового співробітника, потім наукового співробітника, з 1991 року — старшого наукового співробітника і з 2002 року — провідного наукового співробітника Інституту зоології. У 2003 отримав ступінь доктора габілітованого через захист у науковій раді Інституту паразитології Вітольда Стефанського Польської академії наук (Варшава). Того ж року отримав звання старшого наукового співробітника в Україні. Натомість незважаючи на існування Протоколу про взаємне визнання еквівалентності документів між Україною і Польщею, Вища атестаційна комісія України не визнала його науковий ступінь[3][4]. У травні 2018 року польський науковий ступінь В. О. Харченка все ж було визнано і присуджено йому ступінь доктора біологічних наук в Україні[5].

З 2003 року був заступником директора з наукової роботи Інституту зоології, з 2014 року очолює відділ паразитології цієї установи. З квітня 2021 року — в.о. директора, з січня 2022 року — директор Інституту зоології НАН України.

Описані нові для науки види

  • Skrjabinodentus tshoijoi Dvojnos & Kharchenko, 1986
  • Coronocyclus ulambajari Dvojnos, Kharchenko & Lichtenfels, 1994
  • Triodontophorus burchelli Krecek, Kharchenko, Dvojnos, Malan & Krecek, 1997
  • Triodontophorus hartmannae Krecek, Kharchenko, Dvojnos, Malan & Krecek, 1997

Примітки

Посилання та джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.