Харіус сибірський

Харіус сибірський (Thymallus arcticus) вид риб роду Харіус родини Лососеві. Має місцеве промислове значення, є об'єктом спортивної риболовлі.

?
Харіус сибірський

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Протакантопері (Protacanthopterygii)
Ряд: Лососеподібні (Salmoniformes)
Родина: Лососеві (Salmonidae)
Підродина: Харіусові (Thymallinae)
Рід: Харіус (Thymallus)
Вид: Харіус сибірський
Thymallus arcticus
(Pallas, 1776)

Розповсюдження сибірського харіуса в США
Посилання
Вікісховище: Thymallus arcticus
Віківиди: Thymallus arcticus
NCBI: 70285

Опис

Загальна довжина коливається від 34 до 76 см, вага — від 1,9 до 3,8 кг. Має довгий спинний плавець у 17-25 променів, що сильно збільшується у висоту у статевозрілих самців, порівняно невеликим ротом, слабкими зубами. Сибірський харіус відрізняється від європейського харіуса порівняно короткою головою (18-21% довжини тіла). Верхня щелепа заходить за передній край очі, досягаючи вертикалі середини ока. Зябрових тичинок 14-22, у бічній лінії 77-107 лусок. Пілоричних придатків 11-33, хребців 54-62.

Забарвлення зазвичай яскраве. На спині розкидані дрібні округлі чорні плями, по боках тіла — поздовжні смуги буро-червоного кольору. Парні плавці жовті або червонуваті, непарні — фіолетового відтінку з блакитним відливом. На спинному плавці в задній його частині кілька рядків різнокольорових плям неправильної форми, розташованих на перетинці між променями. Забарвлення коливається залежно від місць проживання — у великих річках і озерах вона світліше.

Спосіб життя

У літній час сибірський харіус мешкає в гірських річках і озерах. На зимівлю спускається в більш глибокі місця. Навесні молодь і статевозрілі особини мігрують у верхів'я для нагулу й розмноження. Це евріфаг. Живиться безхребетними і водною рослинністю. Молодь живиться нижчими ракоподібними і дрібними формами інших безхребетних, з віком спектр розширюється: до 70% складають личинки гаммарус, хробаки, молюски, повітряні комахи, хірономіди та ікра сига.

Статевої зрілості досягають в 3-4 роки. Статеві відмінності виражені в більш яскравому забарвленні і збільшенні задній частині спинного плавника у самців. Нерестовий хід починається наприкінці квітня — травні. Нерестовища розташовуються в гірських річках з швидкою течією. Нерест відбувається в травні-червні при температурі 6-12°С на мілинах c каменисто-гальковим ґрунтом. Ембріональний розвиток триває 10-14 діб (в залежності від температури води).

Тривалість життя до 10 років.

Розповсюдження

Мешкає у річках і озерах басейну Північного Льодовитого океан — від Кари до Чукотки та Північної Америки. Зустрічається на Байкалі і в басейні Амура, включаючи Уссурі і Сунгарі (Росія), в р. Ялу (півострів Корея). Мешкає він і у водоймах Монголії: верхів'я р. Кобдо, р. Селенга, оз. Хубсугул, річки Онон, Керулен і Халхін-Гол.

Джерела

  • Maurice Kottelat, Jörg Freyhof: Handbook of European Freshwater Fishes. Publications Kottelat, Cornol 2007, ISBN 978-2-8399-0298-4, S. 401–430, 458–459.
  • FWS (2004). U.S. Fish and Wildlife Service Species Assessment and Listing Priority Assignment Form for fluvial Arctic grayling (distinct population segment of the Upper Missouri River), commonly called Montana Arctic grayling. November 30, 2004.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.