Хаін Ахмед-паша

Хаін Ахмед-паша (тур. Hain Ahmed Paşa, *д/н 1524) — державний і військовий діяч Османської імперії, візир, 4-й паша Єгипетського еялету в 15231524 роках.

Хаін Ахмед-паша
Народився
Албанія
Помер 1524
Єгипет
·обезголовлювання
Країна Османська імперія
Національність грузини
Діяльність політик, Паша
Alma mater Enderun Schoold
Титул Султан
Посада бейлербей еялету Єгипетd

Життєпис

Мав аланське походження. Освіту здобув у палацовій школі Ендерун. Військову службу ніс у корпусі яничарів. 1516 року призначений султаном Селімом I імрахором (заступником мірахура — начальника імператорських стаєнь). У 1516—1517 роках відзначився у війні з Єгиптом.

У 1520 році брав участь у поході султана Сулеймана I на Белград, звитяживши під час захоплення цього міста. 1521 року був призначений бейлербеєм Румелії. У 1521 році став членом дивана на посаді третього візира. У 1522 році брав участь в кампанії на о. Родос проти ордену госпітальєрів. За виявлену в цій кампанії хоробрість отримав титул сердарліка. Командував облоговими роботами на острові. Саме на зустрічі з ним Філіпп де Вільє де л'Іль-Адам, великий магістр ордену госпітальєрів, обговорював умови здачі острова. 20 грудня прийняв почесну капітуляцію лицарів.

Того ж року сприяв відставці великого візира Пірі Мехмеда-паші, розраховуючи, що відповідно до порядку наступності посад мав стати наступним великим візиром. Втім султан Сулейман I вирішив в обхід прийнятого порядку призначити великим візиром свого близького друга Паргали Ібрагім-пашу. Зробивши вигляд, що змирився з цим, Ахмед-паша попросив призначити його бейлербеем Єгипту, що й зроблено 1523 року.

Спочатку Ахмед-паша відновив закони, що діяли за Мамелюцького султанату, в своєму управлінні став спиратися на компроміс з місцевими бедуїнських шейхами в обмін на їх сприяння в забезпеченні законності і порядку. Невдовзі великий візир Паргали Ібрагім-паша запропонував султану на посаду бейлербея Єгипту Кара Мусу-пашу. Поширювалися чутки, що Ахмед-пашу відкличуть до Стамбула, де стратять. У січні 1524 року Ахмед-паша оголосив Єгипет незалежним від Османської імперії, проголосивши себе під ім'ям аль-Малік Мансур новим султаном Єгипту. Відповідно, від його нового імені почалося читання хутби. Місцеві яничари опинилися обложеними в Каїрської касбі (цитаделі), яку незабаром здобули. Ахмед-паша спробував встановити дружні відносини з місцевими християнами.

Проти Ахмеда відправили османське військо під орудою Айяс Мехмед-паші. Водночас султанська агентура привернула на свій бік кадізаде Мехмед-бея, який влаштував засідку над Ахмед-пашу під час купання в хамамі. Втім Ахмед був лише тяжко поранений, зумівши втекти від нападників. Проте невдовзі шейх племені бану-бакр, в якого сховався Ахмед, видав його Мехмеду-паші, який у березні 1524 року стратив того. За своє повстання дістав прізвисько Хаін (Зрадник).

Джерела

  • Yayın Kurulu «Ahmet Paşa (Hain)», (1999), Yaşamları ve Yapıtlarıyla Osmanlılar Ansiklopedisi, İstanbul: Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A.Ş. C.2 s.146 ISBN 975-08-0072-9
  • Raymond, André (2001). Cairo: City of History. Translated by Willard Wood (Harvard ed.). Cairo, Egypt; New York, New York: American University in Cairo Press. p. 191. ISBN 978-977-424-660-9.
  • Kaya Şahin (29 March 2013). Empire and Power in the Reign of Süleyman: Narrating the Sixteenth-Century Ottoman World. Cambridge University Press. p. 54. ISBN 978-1-107-03442-6.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.