Хезболла

Хезболла, Хезбалла[2], Гізболла[3], Гезболла[4][5] (араб. حزب الله‎, Ḥizbu 'llāh — партія Бога або партія Аллаха), також Хізболла або Хізбулла ліванська шиїтська парамілітарна ісламістська організація і політична партія[6][7].

Хезболла

حزب الله‎

Ḥizbu 'llāh
Країна  Ліван[1]
Голова партії Хассан Насралла
Ген. секретар Саїд Гасан Насралла
Засновник Imad Mughniyahd, Хуссейн Фадлалла і Ali Akbar Mohtashamipurd
Дата заснування 1985 (офіційно)
Штаб-квартира Бейрут, Ліван
Ідеологія Ісламізм, Шиїзм, Антиімперіалізм
Девіз

Арабською: فَإِنَّ حِزْبَ ٱللَّهِ هُمُ ٱلْغَالِبُونَ

«Ті, якi беруть своїм покровителем Аллаха та Посланця Його й ті, якi увірували, воістину, є вони прихильниками Аллаха, i вони — переможці!» (Коран 5:56)
Офіційний сайт moqawama.org
Райони шиїтської більшості, де Хезбалла має значну підтримку

Визнана терористичною організацією урядами Ізраїлю[8], США[9], Канади[10] та Бахрейну[11]. Європейський Союз[12], Велика Британія, Австралія та Нідерланди визнають терористичною Зовнішню Організацію Безпеки Хезболли[13][14][15]. Із погляду деяких країн мусульманського світу вважалась групою опору окупантам[6], проте Ліга арабських держав визнала Хезболлу терористичною організацією в березні 2016 року[16].

Заступник Генерального секретаря ООН, Марк Мелоч Браун (Mark Malloch Brown), заявив, що не зважаючи те що «Хезболла використовує терористичну тактику»[17] , марно називати її терористичною організацією; краще б Сполучені Штати і міжнародне суспільство (на його думку) визнали Хезболлу за законну політичну партію[18].

Як політична партія після виборів 2005 року Хезболла має 14 своїх представників у парламенті Лівану, крім того, вона майже повністю контролює південну частину території Лівану.

Хезболла була сформована у відповідь на ізраїльську окупацію Лівану у 1982 році за підтримки прихильників Аятоли Хоменеї. Хезболла розглядає Ізраїль як «нелегальне узурпаторське угрупування, засноване на зрадливості, різанинах і ілюзіях». Здебільшого вона підтримується шиїтським населенням Лівану, та є однією з двох впливових шиїтських організацій Лівану (друга Амаль). Хезболла не тільки збройна та політична структура, вона також організує обширну соціальну програму. Її громадське крило управляє лікарнями, агенціями новин та шкільництвом. Її кампанія реконструкції (Джихад аль-Біна) відповідає за численні економічні і інфраструктурні проекти в Лівані. Група зараз керує як мінімум чотирма лікарнями, 12 невеликими клініками, 12 школами і двома сільськогосподарськими центрами, які забезпечують фермерів технічною допомогою і навчанням. Вона також має екологічний відділ і обширну соціальну програму допомоги.

Зародження

Хезболла була сформована для поборювання ізраїльської окупації слідом за вторгненням до Лівану в 1982. Одним із початкових гасел також було перетворення Лівану на ісламську республіку на кшталт Ірану. Офіційно ж організація була заснована 16 лютого 1985, коли Шейх Ібрагім аль-Амін оголосив маніфест групи. Після заснування до Хезболли повністю або частково приєднався цілий ряд шиїтських груп, як наприклад Ісламський Джихад, Організація пригноблених Землі та Організації революційного правосуддя. Ці назви та Хезболла вважаються синонімами з точки зору США та Ізраїлю.[19]

Допомога грошима та зброєю

Існує підозра, що Хезболла значно підтримується грошима, зброєю та навчанням з боку Сирії та Ірану. США оцінюють розмір допомоги з боку останнього в 60-100 мільйонів доларів щороку. Згідно з американськими джерелами 3 тис. членів Хезболли пройшли військове навчання в Ірані, у тому числі 50 пілотів. Окрім того Іран поставив близько 11,5 тисяч ракет.

Сирія та Іран спростовують ці твердження. Вони заявляють, що зброя не надходить до бойовиків ні з Сирії, ні з Ірану. Також тільки Іран, але не Сирія, допомагають Хезбаллі грошима, і лише на гуманітарні цілі. Згідно з Хусейном Наблусі, представником Хезбалли, група збирає більшу частину грошей за рахунок пожертвувань.

Політична активність

Хезболла — активний учасник в політичному житті Лівану. У 1992 вона вперше взяла участь в ліванських виборах, отримавши 12 місць з 128 в парламенті. Також вона отримала 10 місць в 1996 і 8 в 2000. На виборах 2005 вона отримала 14 місць в парламенті країни та 23 місця (в альянсі Амаль-Хезболла) в Південному Лівані.

Член групи Мугамед Фнейш, призначений міністром Енергетичних і водних ресурсів, сказав «Ми — політична сила, яка взяла участь у списках виборців під лозунгом захисту Лівану й дістали високий рівень підтримки… Опір Хезболли (проти Ізраїлю) жодним чином не суперечить її політичній ролі. Як приєднання до уряду і парламенту — національний обов'язок, так і захист країни.» Хезболла також має молодіжні організації в університетах країни, приваблюючи молодь до політичної активності.

Діяльність за межами Лівану

Бахрейн

7 квітня 2013 року уряд Бахрейну схвалив пропозицію парламенту скласти список терористичних організацій і додати до нього Хезбаллу, а також наказав міністерствам внутрішніх та закордонних справ вжити заходів щодо втілення цієї резолюції. Цей крок зроблений після виявлення в Бахрейні терористичних осередків і терористичних актів, які були віднесені до цієї ліванської шиїтської організації, та після протестів шиїтів у королівстві, які почалися в лютому 2011 року, і які, на думку влади, були керовані і фінансовані Іраном та Хезбаллою[11].

Влада у Бахрейні з острахом сприймає втручання у внутрішні справи країни з боку Хезбалли та Ірану, оскільки побоюється, що Іран може підбурювати шиїтську більшість населення королівства, та перетворити країну на свою провінцію[11].

Нігерія

30 травня 2013 року влада Нігерії повідомила про затримання трьох ліванців, які є членами руху «Хезболла». Їх заарештували у місті Кано на півночі країни. Під час обшуку їхніх резиденцій на одній з них виявили склад зброї. Влада країни не виключає можливості зв'язку «Хезболли» та нігерійського угруповання «Боку Харам»[20][21].

Сирія

До промови Хассана Насралли 25 травня 2013 року на честь річниці виведення ізраїльських військ з Лівану Хезбалла намагалась тримати в таємниці участь у громадянській війні в Сирії. Однак, лідер організації, Насралла, відкрито визнав, що бійці Хезбалли вже деякий час беруть участь у війні на боці лояльних до Ассада сил[22]. Вже через кілька годин після виступу Насралли в ЗМІ країн Перської затоки стали з'являтись статті з гострою критикою політики і діяльності Хезбалли, а також заклики визнати організацію терористичною та вжити заходів проти її економічних і політичних активів у регіоні. Окремі видання (Al-Madina, Al-Watan) стверджували, що Хезбалла воює проти братів-мусульман на боці Ірану та Росії[23].

Бійці Хезбалли виступили на боці режиму Ассада в боях за прикордонне сирійське місто Кусейр[24]. За повідомленнями ЗМІ в боях загинув один із польових командирів Хізбалли Фаді аль-Джаззар[25]. 5 червня проурядовим військам вдалось відновити контроль над містом[26]. За даними ЗМІ в боях за місто загинуло близько 40 бойовиків угрупування[27].

3 червня стались бої на території Лівану між антиурядовими бойовиками з Сирії та бойовиками ліванського шиїтського угруповання «Хезбалла», яке підтримує сирійський уряд. Згідно з джерелом, бій відбувся в районі міста Баальбек на сході долини Бекаа. У результаті загинули близько 15 сирійських повстанців, а також один боєць «Хезбалли». Втім, точна кількість жертв збройного зіткнення у віддаленому прикордонному районі невідома.

Бій пройшов на тлі ракетних обстрілів, які мали місце протягом останніх днів з території Сирії по ряду об'єктів у ліванській долині Бекаа, що є оплотом угруповання. Згідно з державним інформагентством Лівану NNA, останній обстріл відбувся у неділю по поселенню Хермель. Перед цим трьома ракетами був обстріляний і шиїтський квартал на південному сході столиці Бейрута.[28]

Станом на початок 2016 року, за даними Армії оборони Ізраїлю, в Сирії перебувало близько 6000-7000 бійців, за час громадянської війни в Сирії загинуло близько 1300 бойовиків цієї організації (вдвічі більше, аніж було втрачено у війні з Ізраїлем в 2006 році). Іще близько 10 тисяч бойовиків були поранені. За тими ж оцінками Хезбалла мала всього близько 20 тисяч бойовиків і приблизно таку ж кількість резервістів[29].

Див. також

Примітки

  1. https://www.clarin.com/politica/atentado-amia-hace-16-anos-pista-apuntaba-reda-terrorista-sancionado-ee-uu_0_3_A0bBLwi.html
  2. “Той, хто вбив душу не за душу, той наче вбив усіх людей...”
    Релігійний екстремізм в ім'я ісламу: чи загрожує він Україні?
    Радіо Свобода
  3. Лідер угруповання Гезболла закликає зосередити увагу на питанні палестинців Голос Америки
  4. Гезболлаг Універсальний словник-енциклопедія
  5. Армія Лівану розпочала переговори з "ІД" про долю своїх бійців - ТСН
  6. Jamail, Dahr (20 липня 2006). Hezbollah's transformation. Asia Times. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 23 жовтня 2007.
  7. Hezbollah (a.k.a. Hizbollah, Hizbu'llah). Рада з міжнародних відносин. 13 вересня 2008. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 15 вересня 2008.
  8. Israel Ministry of Foreign Affairs (11 квітня 1996). Hizbullah. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 25 липня 2006.
  9. U.S Department of State (1 жовтня 1999). Background Information on Foreign Terrorist Organizations. Архів оригіналу за 27 березня 2002. Процитовано 25 липня 2006.
  10. Canada Gazette (12 лютого 2003). Canada Gazette Vol. 137, no 1. Архів оригіналу за 4 червня 2008. Процитовано 25 липня 2006.
  11. Arab World Precedent: Bahrain Adds Hizbullah To List Of Terrorist Organizations. Inquiry & Analysis Series Report No.965. MEMRI. 7 травня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 8 травня 2013.
  12. Euronews: ЄС покарав «Хезболлу»(укр.)
  13. Proscribed terrorist groups. The Home Office Department, UK. 14 жовтня 2005. Архів оригіналу за 18 березня 2009. Процитовано 25 липня 2006. «Home Office»
  14. Hizballah external security organisation listed. Archive for Daryl Williams Attorney-General for Australia. 17 червня 2003. Архів оригіналу за 28 серпня 2006. Процитовано 25 липня 2006.
  15. De Minister van Buitenlandse Zaken. Beantwoording toezegging inzake de positie van Hezbollah (данською). Процитовано 7 серпня 2006.
  16. Ліга арабських держав визнала Хезболлу терористичною організацією. Новое Время. 11 березня 2016. Процитовано 14 березня 2016.
  17. U.N.'s Malloch Brown Questions Hezbollah's 'Terror' Designation. FOX News. Архів оригіналу за 3 серпня 2006. Процитовано 7 серпня 2006.
  18. U.N. boss: Hezbollah deserves U.S. respect. World Net Daily. 3 серпня 2006. Процитовано 7 серпня 2006.
  19. Ким є "Хезболла"? (англ.).
  20. У Нігерії затримали трьох ліванців з руху “Хезболла”. euronews. 31 травня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 5 червня 2013.
  21. Nigeria: Hezbollah armoury discovered in Kano city. BBC News Africa. 30 травня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 5 червня 2013.
  22. E. B. Picali and H. Varulkar (13 червня 2013). Inquiry & Analysis Series Report No.980: Lebanon Openly Enters Fighting In Syria. MEMRI - The Middle East Media Research Institute. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 20 червня 2013.
  23. Special Dispatch No.5331: Anger In Arab World Following Nasrallah's Admission That Hizbullah Is Involved In Syria Fighting. MEMRI - The Middle East Media Research Institute. 10 червня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 20 червня 2013.
  24. Hezbollah steps up Syria battle, Israel threatens more strikes. Reuters. 19 травня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 5 червня 2013.
  25. Hezbollah commander killed in assault on Syria border town. The Times of Israel. 19 травня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 5 червня 2013.
  26. Syrian army retakes key town of Qusair from rebels. BBC News Middle East. 5 червня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 5 червня 2013.
  27. Jean Aziz (27 травня 2013). Hezbollah Confesses To Hand in Qusair Battle. Lebanon Pulse. Al-Monitor. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 20 червня 2013.
  28. Сирійські повстанці вступили в бій з "Хізбаллою" на території Лівану. Укрінформ. 3 червня 2013. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 5 червня 2013.
  29. Yaakov Lappin (4 February 2016). Russian influence over Hizbullah may reduce chances of escalation with Israel. IHS Jane's Defence Weekly. Архів оригіналу за 14 березня 2016. Процитовано 14 березня 2016.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.