Ховнатан Ховнатаньян

Ховнатан Ховнатаньян (вірм. Հովնաթան Հովնաթանյանը), (англ. Hovnatan Hovnatanyan) (близько 1730, с. Шорот, Нахіджеван, — 1801 або 1802, Тифліс, Грузія) вірменський художник, визнаний майстер настінного живопису, представник відомої вірменської династії Ховнатаньян.

З картин
Ховнатана Ховнатаньяна
Ховнатан Ховнатаньян
вірм. Հովնաթան Հովնաթանյան
Народження близько 1730 року
с. Шорот,
Агулиської області
Нахіджевану, Вірменія
Смерть 1801 або 1802
  Тифліс, Грузія
Національність Вірменин
Країна Іран, Грузія
Жанр Живопис, Стінопис, Фреска
Діяльність художник
Вплив Нагаш Ховнатан
(дід);
Хакоб Ховнатаньян
(батько).
Звання Придворний живописець царя Грузії, Іраклія II

 Ховнатан Ховнатаньян у Вікісховищі

Біографія

Ховнатан Ховнатаньян народився в місцевості, що тоді належала Ірану, в селі Шорот, Айлісської області Нахіджевану (нині село Журуд в районі Джульфа, Нахчыван, Азербайджан)) близько 1730 року[1]. Дідом Ховнатана був Нагаш  Ховнатан (16611722) — відомий вірменський поет, художник, ашуг, родоначальник знаменитої династії Ховнатаньян. а батьком — також знаменитий художник Хакоб Ховнатаньян (вірм. Հակոբ Հովնաթանյանը), (англ. Hakob Hovnatanyan).
Слава про його майстерність була такою, що в 1775 році грузинський володар Іраклій II запросив Ховнатана Ховнатаньяна до Тбілісі придворним художником[2][3], надав йому п'ятьох учнів, з відповідним забезпеченням. А наступного, 1776, року звільняє митця від всіх податків та обдаровує його своїми царськими милостями[1]. Великий майстер присвячує себе Тифлісу.

Тим часом, Католикос всіх вірмен Гукас I (1780-1799) прагне закінчити багаторічну роботу по реставрації розпису Ечміадзинського собору, розпочату ще 1769 року[2][3].

Розпис якого був зроблений, ще дідом Ховнатана Ховнатаньяна, — Нагашем, в 1721 році.

За свідченням сучасників, Гукас у своєму посланні до картлійського царя Іраклія II, пише:

"звертаюся ...

... до великого царя Грузії, з проханям повернути прекрасного умільця, блискучого Ховнатана, Ховнатана Ховнатаньяна, Талановитого Майстра, Майстра Квітки, що живе в Тифлісі, до Святого Престолу".[4]

Запрошуючи митця, Гукас I Католикос всіх вірмен пише свою енцикліку, де називає художника:

"... нашим улюбленим обдарованим божою милістю сином, нашим улюбленим, вірним, плодючим і працелюбним сином, прекрасним, витонченим генієм".[4]

І от, навесні 1785 року Ховнатан з учнями, серед котрих був і його син, Мкртум знову прибули в Ечміадзин. Так колись називалось сучасне вірменське місто Вагаршапат. Цей етап реставраційно-відновлювальних робіт тривав близько року. І в 1786 році багаторічна робота була завершена, про що збереглося свідчення на куполі храму Ечміадзина[1][4].

Для оздоблення стін собору ним використовувались різноманітні рослинні орнаменти, виконані в оранжево-червоних і синьо-фіолетових тонах.

Для цього ж собору ним була виконана серія зображень святих і композиції на євангельські теми, частина з яких нині зберігається в картинній галереї Вірменії.

1789 року Ховнатан приїжджає в Єреван, писати картини для хана[1]. 1792 та 1798 року він знову запрошується до Ечміадзина робити окремі замовлення[1][4].

Майстер Ховнатан Ховнатаньян, проживши трохи більше 70-ти літ, закінчив свої дні 1801, або 1802 року[1] в Тифлісі, де і був похований на вірменському кладовищі «Ходживанка»[1].

Твори

Ховнатаньян не підписував свою роботу, більшість з них не збереглись. Є припущення що його перу належать портрети[4]:

  • царя Іраклія,
  • міністра фінансів, Овсепа Горганяна,
  • цариці Дареї
  • царя Такле

(Зберігаються в Музеї мистецтв Грузії, та датуються XVIII століттям)[4],

а також:

  • "Благовіщення Марії",
  • "Вступ до Єрусалиму",
  • "Таємна вечеря",
  • "Гречанка",
  • "Арутюн",
  • "Розп'яття",
  • "Жертва Авраама".

Ховнатан Ховнатаньян зажив собі слави завдяки досконалій майстерності. Своїм оздобленням йому завдячують[4]:

В ці роки, вказані храми були ним розписані або повністю відреставровані.

Додаткові відомості

Саме — оздоблення Ечміадзину найяскравіше проявило талант і чарівну силу мистецтва Ховнатана Ховнатаньяна, заявило про нього, як про видатного художника свого часу[4].

Його творчість можна умовно розділити на три групи:[4]

Велике враження на глядача справляє віртуозність в виписуванні найдрібніших деталей. Заворожує поєднання розпису стін, колон та картин в складні, гармонійні композиції. Вражає вміння майстра, використовуючи кисть, наповнювати життям неживі образи. В значній мірі цьому сприяє барвиста палітра використовуваних кольорів: червоно-синього, червоно-зеленого, чорно-білого. Це надає творам неабиякої коштовності[4].

Галерея

Див. також

Література

1. «Художники Ховнатаньяни» М. Казарян, Москва, 1969 р.
2. «Популярна художня енциклопедія», 2-а книга, видавництво «радянська енциклопедія», 1986 р.

Примітки

Джерела

Бібліографія

  • Armenian churches of Istanbul, Pars Tuğlacı - Pars Yayın, 1991

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.