1769

Геополітична ситуація

Султаном Османської імперії є Мустафа III (до 1774). Під владою османів перебувають Близький Схід та Єгипет, Середземноморське узбережжя Північної Африки, частина Закавказзя, значні території в Європі: Греція, Болгарія і Сербія. Васалами османів є Волощина та Молдова.

Священна Римська імперія охоплює крім німецьких земель Угорщину з Хорватією, Трансильванію, Богемію, Північ Італії, Австрійські Нідерланди. Її імператор Йосиф II (до 1790). Марія-Терезія має титул королеви Угорщини. Королем Пруссії є Фрідріх II (до 1786).

У Франції править Людовик XV (до 1774). Франція має колонії в Північній Америці та Індії. В Іспанії Карл III (до 1788). Королівству Іспанія належать південь Італії, Нова Іспанія, Нова Гранада та Віце-королівство Перу в Америці, Філіппіни. У Португалії королює Жозе I (до 1777). Португалія має володіння в Бразилії, в Африці, в Індії, в Індійському океані й Індонезії.

На троні Великої Британії сидить Георг III (до 1820). Британія має колонії в Північній Америці, на Карибах та в Індії. Північ Нідерландів займає Республіка Об'єднаних провінцій. Вона має колонії в Північній Америці, Індонезії, на Формозі та на Цейлоні. Король Данії та Норвегії Кристіан VII (до 1808), який змінив Фредеріка V, на шведському троні сидить Адольф Фредерік (до 1771). На Апеннінському півострові незалежні Венеціанська республіка та Папська область. Король Речі Посполитої Станіслав Август Понятовський (до 1795). У Російській імперії править Катерина II (до 1796).

Україну розділено по Дніпру між Річчю Посполитою та Російською імперією. Лівобережна частина розділена на Малоросійську, Новоросійську та Слобідсько-Українську губернії. Нова Січ є пристанищем козаків. Існує Кримське ханство, якому підвласна Ногайська орда.

В Ірані фактично править династія Зандів при номінальному правлінні сефевіда Ісмаїла III. Значними державами Індостану є Імперія Великих Моголів, Імперія Маратха. Зростає могутність Британської Ост-Індійської компанії. У Китаї править Династія Цін. В Японії триває період Едо.


Події

В Україні

У світі

  • 2 лютого помер Папа Римський Климент XIII. 19 травня конклав обрав новим Папою Климента XIV.
  • 17 лютого палата громад Британського парламенту проголосувала не допустити Джона Вілкса, попри те, що він виграв вибори.
  • 9 травня Франція окупувала Корсику.
  • Іспанські мінісіонери почали освоювати Каліфорнію.
  • 18 серпня блискавка влучила в церкву Сан Назаро у Брешії, що призвело до вибуху пороху, який там зберігався. Вибух знищив шосту частину міста й убив три тисячі людей.
  • У вересні через посуху й надмірні податки почався голод в Бенгалії .
  • Російсько-турецька війна: 10 вересня російські війська взяли Хотин.
  • 12 листопада війська Горкха захопили Бхактапур і поклали край династії Малла в Непалі.
  • 22 грудня війна між Китаєм і Бірмою завершилася укладенням перемир'я.

Наука та культура

Засновані

Зникли

Народились

див. також Категорія:Народились 1769

Померли

див. також Категорія:Померли 1769

11 вересня Аокі Конйо, японський науковець, конфуціанець, агроном, знавець ранґаку.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.