Холодок приморський

Холодок приморський[1], холодок Левіної як Asparagus levinae[2] (Asparagus maritimus) — вид рослин з родини холодкових (Asparagaceae), поширений у Марокко, південній Європі та Україні. Є видом, який перебуває під загрозою зникнення на території Запорізької області[3].

Холодок приморський
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Холодкові (Asparagaceae)
Рід: Холодок (Asparagus)
Вид:
Холодок приморський (A. maritimus)
Біноміальна назва
Asparagus maritimus
Синоніми

Asparagus amarus DC.
Asparagus levinae Klokov
Asparagus marinus Rchb.
Asparagus scaber Brign.
Asparagus tauscheri Fisch. ex Ledeb.

Опис

супліддя

Це дводомний, багаторічний вид[4]. Рослина від 20 до 100 см заввишки. Пагони гіркі. Стебло трав'янисте, зелене. Квіти жовтувато-зелені, поодинокі або подвійні. Ягода червона, ≈ 6 мм в діаметрі[2][5]

Період цвітіння травень — червень[2].

Поширення

Поширений у Марокко, південній Європі та Україні[6][7][8].

Зростає на піщаних ґрунтах біля узбережжя в Середземномор'ї[4].

В Україні вид зростає на берегах річок, на піщаних і засолених ґрунтах морських узбережжях — у Степу і Степовому Криму, розсіяно[2].

Використання

У деяких місцях цей вид використовується як джерело дикої їжі. Іноді культивується з насіння. Цей вид є вторинним генетичним родичем культивованої спаржі (Asparagus officinalis), тому він має потенціал для використання в якості донора генів для поліпшення врожаю, особливо для надання солестійкості та стійкості до грибкової хвороби Puccinia asparagi[4].

Загрози й охорона

Урбанізація та прибережний розвиток можуть стати загрозливим фактором для цього виду, враховуючи, його природне середовище існування[4].

Примітки

  1. Asparagus maritimus // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. К. : Наук. думка, 1987. — С. 403. (рос.)(укр.)
  3. Андрієнко Т.Л., Перегрим М.М. (уклад.). Офіційні переліки регіонально рідкісних рослин адміністративних територій України (довідкове видання). — Київ : Альтерпрес, 2012. — 148 с. — ISBN 978-966-542-512-0.
  4. Rhodes L., Maxted N. (2016). Asparagus maritimus. The IUCN. Процитовано 29.05.2020. (англ.)
  5. Tela Botanica. Процитовано 29.05.2020. (фр.)
  6. Euro+Med Plantbase. Процитовано 29.05.2020. (англ.)
  7. Plants of the World Online — Kew Science. Процитовано 29.05.2020. (англ.)
  8. Germplasm Resources Information Network. Процитовано 29.05.2020. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.