Ягода

Я́года — тип простого плоду, що має м'який їстівний м'якуш та насіння, що утворюються з єдиної зав'язі. У народі, проте, ягодами вважають невеликі плоди круглої або довгастої форми, кислі або солодкі.

Чотири типи дійсних ягід; за годинниковою стрілкою справа: виноград, хурма, аґрус, порічки (верх).
Кілька типів «ягід» у звичайному розумінні, жодна з яких не є ягодою з ботанічної точки зору; згори донизу: ожина, полуниці, чорниці.

Справжні ягоди

У ботаніці ягода — найпоширеніший тип плодів із м'якушем, в якому вся стінка зав'язі перетворюється на їстівний перикарп. Квітка рослин, з якої формується ягода, має верхню зав'язь та один або більше плодолистків і формує тонкий покривний шар та соковиту середину плода. Насіння формується всередині м'якоті. Прикладами таких плодів є помідор, виноград, лічі, мушмула, лукума, плантан, авокадо, хурма, баклажан, гуава, фізаліс та перець.

Споріднені типи плодів

Багато інших типів плодів споріднені з ягодами та називаються модифікованими ягодами. У народі представники всіх цих типів можуть бути або можуть не бути справжніми ягодами:

  • Несправжня ягода
    • Герперидій — плід цитрусів, таких як апельсин, кумкват і лимон, на відміну від справжніх ягід у цих плодів формується товста неїстівна шкірка, що захищає плід.
    • Епігінична ягода — плоди огірків та споріднених рослин (ці плоди також відомі як «пепо»), а також, наприклад, чорниці і журавлини. На відміну від справжніх ягід, плоди цих рослин формуються з інших частин квітки, відмінних від зав'язі.
  • Складний плід
    • Збірний плід — складний плід, в якому зрослися разом різні плоди, сформовані з різних зав'язей одної квітки.
    • Супліддя — складний плід, в якому зрослися разом різні плоди, сформовані з різних квіток[1].
  • Інші несправжні плоди, у яких їстівна частина плоду формується з інших частин рослини, відмінних від квітки, як це відбувається в полуниці.
Ботанічне визначення
Справжні ягоди Гесперидії Епігіничні ягоди Пепо Збірні ягоди Супліддя Несправжні ягоди
Звичайне визначення Ягоди Смородина, порічки, аґрус Журавлина, чорниця Малина, ожина, бойзенова ягода Шовковиця Полуниця
Не ягоди Помідор, баклажан, гуава, лукума, перець, гранат, авокадо, ківі Апельсин, лимон, лайм, грейпфрут Банан Гарбуз, огірок, диня, кавун Маклюра Ананас, фіга Яблуко, персик, вишня, спаржа, соняшник

Примітки

  1. American Heritage Dictionary. Berry. The American Heritage Science Dictionary.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.