Хорватсько-сербська коаліція

Хорватсько-сербська коаліція (сербохорв. Hrvatsko-srpska koalicija/Хрватско-српска коалиција) — блок ліберально орієнтованих партій та угруповань[1], головний політичний союз в Австро-Угорщині на початку ХХ століття, який урядував у хорватських землях (коронні землі Хорватія-Славонія та Далмація). Представляв політичну ідею співпраці хорватів і сербів в Австро-Угорщині задля взаємної вигоди. Основними керівниками коаліції були спочатку Франо Супіло та Светозар Прибичевич, згодом лише Прибичевич.

Хорватсько-сербська коаліція

Hrvatsko-srpska koalicija/Хрватско-српска коалиција
Країна Хорватія
Голова партії Франо Супіло і Светозар Прибичевич
Дата заснування 1905
Дата розпуску 1918
Штаб-квартира Королівство Хорватія і Славонія, Загреб
Ідеологія панславізм, консервативний лібералізм, югославізм

Коаліція правила в Королівстві Хорватія і Славонія з 1903 року до розпуску Австро-Угорщини та створення Югославії в 1918 році, коли вона значною мірою влилася в ліберальну Югославську демократичну партію.[2][3]

Витоки

Попередня спроба хорватсько-сербського співробітництва на історичних хорватських землях під владою Австро-Угорщини втілилася на 60 років раніше в іллірійському русі, але цю ідею різко обірвала революція 1848 року.

Основною причиною формування коаліції на початку 1900-х років було масове усвідомлення того, що всю вигоду від порізненості між хорватами та сербами пожинали уряди Угорщини та Австрії, а також італійські іредентисти. Це стало особливо очевидним після народних демонстрацій 1903 року проти хорватського бана Куена-Гедерварі, коли до маси хорватських селян приєдналися сербські селяни, і це дозволило досягти більшого ефекту. Сама коаліція зародилася в Рієцькій та Задарській резолюціях від жовтня 1905 року, в яких групи окремих представників парламенту від хорватів і сербів сформулювали свої прохання щодо кращого врахування відповідно хорватських і сербських національних інтересів, які зосереджувалися на інтеграції Далмації з Хорватією-Славонією та підвищення статусу країни в межах монархії.

Примітки

  1. Яровий, В. І. Історія західних та південних слов'ян у ХХ ст. : курс лекцій : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / В. І. Яровий ; гол. ред. С. В. Головко. – К. : Либідь, 1996. – 416 с.
  2. Ćirković, Sima (2004). The Serbs. Blackwell Publishing.
  3. Miller, Nicholas J. (1997). Between Nation and State: Serbian Politics in Croatia Before the First World War. Pittsburgh: University of Pittsburgh Press.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.