Хрещені батьки

Хрещений батькохрещений»), а також хрещена матихрещена») — духовні батьки (куми) у християнській традиції, який під час таїнства хрещення приймає відповідальність перед Богом за духовне виховання та благочестя похресника. Хрещені батьки між собою та біологічними батьками іменуються кумами.

За сучасними звичаями, хрещених має бути двоє (обох статей). Стародавні ж церковні правила передбачали одного хрещеного (тієї ж статі, що й похресник).

Вимоги до хрещених у православ'ї

Обов'язки хрещених такі, що не кожна людина може бути допущена до приймання від купелі похресника. Церковними правилами[1] усуваються від цього:

  1. батьки самого похресника й особи, що є кровними родичами (ця заборона не є безумовно обов'язковою)
  2. монахи, оскільки чернечий сан поєднується з повним відходом від світу[2]).
  3. Малолітні
  4. Іновірці, причому не тільки нехристияни, але навіть ті, хто належить до іншої конфесії. У деяких випадках в минулому за політичними обставинами допускались хрещені з інших конфесій, але так, щоб вони читали символ віри так, як він читається у православній церкві.

Обов'язки хрещених

У православ'ї хрещені зобов'язані[3]:

  • навчити похресників звертатись до таїнств церкви (сповідь і причастя)
  • надати їм знання про зміст богослужіння й особливості церковного календаря
  • привчати відвідувати церковні служби й постувати

До обов'язків хрещених також входить допомога похресникам у повсякденному житті, захист похресників від спокус, порада у виборі освіти й професії, дружини або чоловіка.

Посилання

Примітки

  1. Курс церковного права. Троїце-Сергієва лавра, 1902. С. 312.
  2. Віра й розум. 1904. Т. 1. Харків, 1904. С. 529.
  3. Хрещений: почесне право. Архівовано 28 серпня 2012 у Wayback Machine. Православ'я та сучасність.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.