Центральний музей Утрехта

Центра́льний музе́й У́трехта (нід. Centraal Museum) — освітньо-культурний заклад, що включає центральний музей та картинну галерею у його складі, архієпископський музей, Музей утрехтського археологічного товариства.

Центральний музей
52°04′59″ пн. ш. 5°07′32″ сх. д.
Тип музей[1]
Країна  Нідерланди[1]
Розташування Утрехт, Нідерланди
Адреса 3512XA Nicolaaskerkhof 10, 3512 XC
Засновано 1838
Режим роботи вт.-нд., 11:00 — 17:00
Вартість €11 (дорослий)/€5 (діти 13-17 років) / безкоштовно (діти до 12 років)
Директор Едвін Якобс (з 2009)
Сайт centraalmuseum.nl
Центральний музей Утрехта (Нідерланди)

Джерела:
    • hedendaagsesieraden.nld[2]

  •  Центральний музей Утрехта у Вікісховищі

    Тихий Утрехт

    Утрехт посідає окреме місце серед міст Північних Нідерландів. Колись це було поселення племен батавів. Землі були захоплені римськими легіонерами, де останні створили 47 фортець Альбіобола. В поселення рано прийшло християнство, з 8 століття нашої ери тут була резиденція єпископа.

    Утрехт був тихим, але буремні політичні події долітали і сюди. В історії відома Утрехтська унія 1579 року. Укладення Утрехтської унії заклало основу самостійного державного існування Республіки Сполучених провінцій (до Утрехтської унії приєдналися також багато міст Фландрії і Брабанта, але в 1580-х рр.. 16 ст. вони були захоплені іспанськими загарбниками і підкорені іспанській імперії).

    Коли в Північних Нідерландах панівні позиції посіли протестантські секти, Утрехт залишився в лоні католицизму. Ця обставина обумовила як тісні релігійні, так і культурні контакти з Італією, так і з папським Римом. В історії мистецтва залишились відомими як утрехтські маньєристи, так і утрехтські караваджисти. Короткий термін у 18071810 роках — тут була резиденція короля Голландії Луї Бонапарта (а місто столицею), у 18101813 роках — він центр французького департаменту Зейдерзе.

    З 1636 року запрацював Утрехтський університет, найбільший на кінець 20 ст. в країні. Частково ці історичні події відбилися і на характері колекцій Центрального музея Утрехта, що був заснований 1838 року.

    Приміщення Центрального музею

    Йоос Корнеліс Дрохслот. «Панорама міста Утрехт», до 1665 р.

    Первісно музей не мав власного приміщення і невелика колекція живопису була розташована на верхньому поверху Утрехтської ратуші. Збірка мала обмежену тематику і стосувалась тільки місцевих художників. 1921 року декілька музейних збірок міста були поєднані у один музейний заклад, що і отримав прозаїчну назву — Центральний музей. Експонати розмістили у цегляних спорудах колишнього монастиря св. Миколая (Nicolaaskerkhof за голландською.)

    Тому в музейній збірці опинились археологічні знахідки, архітектурні моделі старовинних споруд Утрехта, живопис утрехтських митців за декілька століть, старовині меблі і експонати єпископського музея.

    Утрехтські послідовники італійця Караваджо

    Особливу групу в мистецтві Голландії 17 століття посіли так звані утрехтські караваджисти. На відміну він головної купи художників протестантської Голландії, мешканці Утрехта залишились в лоні католицької церкви і довгі роки підтримували зв'язки з осередком католицизму і витончених мистецтв Римом. Тут залюбки працювали представники нідерландського маньєризму попередньої доби, тобто 16 століття. Зв'язок з Римом і новітною течією в мистецтві караваджизмом — успадкували саме утрехтці. Деякі з них десятиліттями жили і працювали в Римі Герріт ван Гонтгорст, Дірк ван Бабюрен, багато обдарований Гендрік Тербрюгген. До того ж Тербрюгген зустрічався в Римі з самим Караваджо і бачив його твори та вивчав їх.

    Розквіт творчості утрехтських караваджистів припав на перші 35 років 17 століття. За цей час Тербрюгген та Бабюрен померли, а Хонтхорст все більше відходив від настанов Караваджо. Але утрехтські караваджисти мали суттєвий вплив на художників-голландців з інших мистецьких центрів, серед них — Герріт Доу і сам Рембрандт, який ніколи не був в Італії. Багато спільного з утрехтськими караваджистами знайдено і в творах уславленого французького майстра з Лотарингії на ім'я Жорж де ла Тур.

    Картинна галерея

    Графіка і музейкій збірці

    Живопис 16 ст.в збірці

    Монограміст N.D. «Портрет невідомого священика», 1572 р.


    Портретий живопис в збірці


    Пейзажі в музейній збірці

    Корнеліс ван Пуленбург. «Кимон і Іфігенія», Центральний музей Утрехта.

    Натюрморти в Центральному музеї

    Живопис біблійного спрямування в збірці

    Джерела

    Посилання

    Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Центральний музей Утрехта

    Див. також

    1. https://museumnetwork.sothebys.com/en/museums/centraal-museum
    2. https://hedendaagsesieraden.nl/2016/12/16/centraal-museum/
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.