Церква Зіслання Святого Духа (Викоти)

Церква Зіслання Святого Духа — дерев'яна церква у селі Викоти, (Самбірський район, Львівська область) споруджена 1671 році. Це одна з найкрасивіших церков Галичини. Храм є прекрасною пам'яткою дерев'яної сакральної архітектури національного значення.

Церква Зіслання Святого Духа
в селі Викоти
Церква Зіслання Святого Духа в селі Викоти
49°34′03″ пн. ш. 23°08′13″ сх. д.
Тип споруди церква
Розташування  Україна, с. Викоти, Самбірський район, Львівська область
Кінець будівництва 1671
Будівельна система дерев'яна архітектура
Стан Пам'ятка архітектури національного значення України
Церква Зіслання Святого Духа (Викоти) (Львівська область)
 Церква Зіслання Святого Духа у Вікісховищі

Історія

Дерев`яна церква стоїть неподалік дороги, на південній околиці села. Найдавніші відомості про церкву Зіслання Святого Духа зустрічаються в документах 1507 р.

Існуюча дерев`яна будівля зведена у 1671 р., як свідчить напис на одвірку. Церква була православною до 1691 року, коли Перемисько-Самбірська-Саніцька єпархія змушена була перейти на унію.

В той час село належало панам Оріховським. У 1694 р. церква отримала ерекційну грамоту від Михайла Хлопицького, скарбника землі Жидачівської.

1784 року святиня перенесена з іншої частини села на теперішнє місце.

Влітку 2007 року при ремонтних роботах на церкві було знайдено таблицю з надписом (старослов'янською) "Дністер", на якій зображено герб Галицького князівства, зелений лев на синьому фоні, який сперся на скелю із короною Архангела Михаїла. Таблиця на церкві може означати, що в селі була філія страхової компанії, або скоріше за все, будівля була застрахована.

Опис

Тризрубна, одноверха будівля розміром 18,2 м. х 8,6 м., накрита великою, шоломоподібною банею, яка завершується глухим ліхтарем з маківкою. Відразу видно добудови до оригінальної конструкції храму, адже церква реставрувалася в другій пол. XIX ст.: до вівтаря прибудували ризницю аж з двома дверима, а бабинець розширили на захід і південь.

З північної та південної сторін будівлю оточує широке опасання, що спирається на стовпи. Над вхідними дверима, можна побачити фігурку голуба, вирізьбленого з дерева. Голуб, як відомо, у християнстві символізує Святого Духа.[1]

Дзвіниця XVII ст. розміром 4,0 м. х 4,0 м. на другому ярусі має підсябиття. Стіни першого ярусу мають значний нахил всередину. Другий ярус, завершений відкритою аркадою, має звис, що імітує подсябиття в оборонній дерев'яній архітектурі. Поруч розташований цвинтар.[2]

Галерея

Див. також

Примітки

  1. В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
  2. Памятники градостроительства и архитектуры УССР. – К.: Будівельник, 1985 г., т. 3, с. 193

Джерела

  • В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.