Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Хотинець)

Церква Різдва Пресвятої Богородиці бойківська дерев'яна греко-католицька парафіяльна церква, збудована 1615 року в с. Хотинець.[2]

Церква Різдва Пресвятої Богородиці
Церква Різдва Пресвятої Богородиці [1]
Світова спадщина
Церква Різдва Пресвятої Богородиці
49°57′ пн. ш. 23°00′ сх. д.
Країна  Польща
Тип Культурний
Критерії III, IV
Об'єкт  1424
Регіон Європа і Північна Америка
Зареєстровано: 2013 (37 сесія)

 Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Вікісховищі

2013 року храм оголосили об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО разом з іншими дерев'яними церквами в Польщі та Україні.

Історичний огляд

Перша документальна згадка про будівництво датується 1671 роком[2]. Ця церква є однією з небагатьох діючих греко-католицьких храмів у Польщі, що пережили війну і повоєнне нищення, пов'язане з акціями депортації. Спочатку споруда могла бути будовою з двома або трьома куполами на барабанах. Над бабинцем була каплиця Благовіщення з зовнішніми галереями. Церкву неодноразово перебудовували, зокрема в 1733, 1858 і 1925 рр. Після депортації українців 1947 року її закрили, а потім передали Римо-католицькій церкві. У 80-х роках ХХ століття її знову закрили через поганий стан. 1990 року храм був переданий первинному власнику Греко-католицькій церкві. Відтак належить греко-католицькій парафії. У 19911994 роках була повністю відремонтована переважно силами місцевих парафіян.

Архітектура

Церква відрізняється оригінальністю й гармонійністю будови. Храм цілком зведений з дерева, із зрубу. Тридільна у плані, у середині вівтар, нава, бабинець і передсіння. Куполи на барабанах восьмикутні. Передпокій з двосхилим дахом. Бабинець — триярусний з двома вівтарями.

Дерев'яна дзвіниця XVII століття, перенесена 1993 року із села Торки біля Медики. Оригінальна дзвіниця була зруйнована під час Другої світової війни.

Інтер'єр

В інтер'єрі збереглася ікони 1735 і 1772 років, зокрема картина Страшного суду на південній стіні нави. Після багатьох років занедбання частину живопису втрачено, але залишився нещодавно відремонтований іконостас, імовірно, 1671 року, з чудотворною іконою Діви Марії. Є також ікона із зображенням святого Миколая.

Галерея

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.