Церква Успіння на Волотовому Полі

Церква Успіння Богородиці на Волотовому Полі (рос. церковь Успения Богородицы на Волотовом поле) — пам'ятка російської середньовічної архітектури 14 ст. Пам'ятка на околиці міста була також значною художньою пам'яткою того ж століття через найповніший комплект фресок, поруйнованих в роки війни 1941—1945 рр.

Церква Успіння Богородиці на Волотовому Полі
Церква Успіння на Волотовому Полі, колишнє розташування фресок
Тип споруди церква
Розташування  Росія, місто Великий Новгород, Новгородська область
Початок будівництва 1352, 1363 створені фрески
Кінець будівництва 1352
Зруйновано 1941 р
Відбудовано 2003
Стиль хрестово-купольний храм
Належність не існує, музей
Стан об'єкт культурної спадщини РФ федерального значенняd
Адреса місто Великий Новгород, Волотово
Епонім Небовзяття Діви Марії
Присвячення Небовзяття Діви Марії
Церква Успіння на Волотовому Полі (Росія)
 Церква Успіння на Волотовому Полі у Вікісховищі

Літописні свідоцтва

Про побудову Церкві Успіння Богородиці на Волотовому, створення стінописів, пожежі, грабунки, ремонти, добудови були знайдені свідоцтва в літописах і документах, що є не правилом, а швидше винятком. Згідно з Новгородським літописом, за архієпископа Моїсея 1352 року вибудувано церкву в ім'я Успіння на Волотовому полі, на схід від міста на підвищеному березі річки Малий Волховець. Літопис неточно називав стан Моїсея, що обіймав тоді більш скромну посаду. Згодом його обрали архієпископом і він перебрався в Новгород, в Софійський собор. Невдовзі[коли?] церква стала монастирською[уточнити]. Стінописи храму були створені вже за нового настоятеля, у 1363 році. Їх автор невідомий, бо російське середньовічне мистецтво здебільшого анонімне. Митці того часу вкрай рідко підписували власні твори чи про них сповіщали літописи. За стилістичним аналізом, фрески в храмі створили щонайменше три майстри (або майстер з учнями), але один відрізнявся як іконографічним знанням, так і мовами (частка написів створена давньоруською та старогрецькою мовами). Знав цей майстер і надбання Феофана Грека, але його манера — інша.

Довгий час ансамбль фресок Волотовського храму був найповнішим серед збережених в Великому Новгороді. Збережені фрески і створили славу храму в 19 ст., що обумовило їх вивчення, описи. На початку 20 ст. храм та його стінописи стали темами наукових монографій В. Суслова та Л. Мацулевича. Мацулевич подбав і про створення фотофіксації фресок. Слава фресок спонукала дослідників замовити їх копії художникам, що фіксувало також їх кольори і надавало можливість вивчати твори, не виїжджаючи до Новгорода. Серед тих, хто створив копії Волотовського храму — Н. І. Толмачевська, Л. Дурново та інші. Волотовські фрески вивчав російський художник-символіст Павло Кузнецов (1878—1968). Копії художників стали історичними документами по війні 1941—1945 рр., коли церкву зруйнували разом з усім ансамблем середньовічних фресок.

Побутування храму: пожежі, грабунки, ремонти, добудови

  • 1352 року вибудували церкву.
  • 1363 року створили стінописи, церква стала монастирською.
  • 1386 монастир на Волотовому полі постраждав від пожежі, але фрески постраждали мало.
  • Відомо, що монастирську церкву ремонтували в 1630 та 1700 рр.
  • На початку 17 століття монастир пограбували вояки Швеції, але храм і фрески не поруйнували.
  • В 17 ст. на північному боці вибудували нову дзвіницю.
  • Первісно церква була залишена непотинькованою, як і більшість новгородських храмів. В 17 столітті її первісний гонтовий дах замінено на чотирисхилий, який поновляли 1740 та 1839 рр.
  • Шоломоподібну баню 1740 року замінили на барокову.

Повоєнні реставрації

Відновлена архітектура церкви Успіння Богородиці на Волотовому Полі. Фото 2010 року.

Храмові руїни законсервовані лише 1955 року. В відбудованому храмі на фасадах залишена хвиляста лінія колишніх первісних мурів. Завали розібрані, зібрані також усі уламки і рештки знищених фресок. Росія, як правонаступниця прав СРСР, отримала в повоєнні роки від Німеччини п'ятдесят два (52 000 000) мільйони[уточнити] на реставрацію Волотовського храму. Гроші російському уряду на реставрацію перерахував німецький нафтогазовий концерн «Вінтерсхал АГ».

Зі шматочків поруйнованих фресок вдалося зібрати частини колишніх композицій, серед яких « Сон Якова», медальйони з зображенням мучеників Йосафа та Микити, «пророк Захарія», «Архангел Михаїл». Відновлені фрески розмістять в церкві, яка стане історико-художнім музеєм.

Храм відбудовано з руїн в період 20012003 років, потиньковано і вибілено. Сучасні дахи вкриті бляхою.

Використання фресок

У 2000 році художником Ігорем Дзисем на основі фресок Волотовської церкви зроблено графічну реконструкцию вигляду новгородських вояків XIV століття, опубліковану у російському військово-історичному журналі «Цейхгауз». Всього зроблено реконструкції п'ятьох вояків[1]:

  • новгородський кінний сотник — на основі фрески з зображенням Федора Стратилата
  • новгородський ополченец — на основі фрески «Слово о неком ігумене»
  • кінний вояк новгородського тисячного полку — на основі зображення невідомого святого воїна
  • піший сотник новгородського ополчення — на основі фрески «Розп'яття» з зображенням сотники Лонгіна
  • піший ратник новгородського ополчення — на основі фрески «Воскресіння Христове»

Див. також

Примітки

Джерела

  • Алпатов М. В. «Фрески церкви Успения на Волотовом поле». — М.: Искусство, 1977.
  • Вздорнов Г. И. «О первоначальной росписи Волотовской церкви» // «Византия. Южные славяне и Древняя Русь. Западная Европа. Искусство и культура»: Сб. статей в честь В. Н. Лазарева. — М.: Наука, 1973. — С. 281—295.
  • И. Дзысь. Новгородцы времен Куликовской битвы / И. Дзысь, А. Щербаков // Цейхгауз. — 2000.   3. ISSN 0868-801X.
  • Комеч А. И., статья «Церковь Успения на Волотовом поле в Новгороде: соотношение канона и творчества» // «Древнерусское искусство. Византия, Русь, Западная Европа: искусство и культура». — СПб.: Дмитрий Буланин, 2002. — С. 230—245.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.